Data publikacji:

Jak usunąć latające mrówki w domu?

Latające mrówki w domu mogą wzbudzić zdziwienie. Inwazja owadów ma miejsce zazwyczaj w wakacje, a widok kłębiącego się roju mrówek ze skrzydłami nie należy do przyjemnego widoku. Skąd biorą się latające mrówki w domu i jak sobie z nimi poradzić? Sprawdź, jak rozwiązać problem skutecznie!
latające mrówki w domu

Czy latające mrówki są niebezpieczne?

Na początku warto wyjaśnić najważniejszą rzecz – latające mrówki nie są niebezpieczne i nie przenoszą chorób groźnych dla człowieka. Nie zdarza im się także gryźć ludzi ani zwierząt oraz nie niszczą domowych przedmiotów. Powodem, dla którego warto je zwalczyć, jest raczej uciążliwość, jaka wiąże się z ich obecnością. Mrówki szukające miejsca do założenia gniazda mogą tworzyć skupiska nawet kilkuset osobników, a widok owadów w domu, nawet tak sympatycznych i pracowitych, nie jest czymś pożądanym.

Czym są latające mrówki?

Każdy wie, jak wygląda mrówka, ale odmiana ze skrzydłami dla wielu osób jest zaskoczeniem. Tymczasem latające mrówki nie należą do rzadkości i są one odmianą hurtnic. Owady o długości ok. 5 mm mają wyraźnie widoczne skrzydła, które pozwalają im wlatywać do mieszkań. Najczęściej poruszają się w okolicach doniczek, gdzie zakładają w okresie godowym gniazda. Gody hurtnic odbywają się pomiędzy czerwcem a lipcem, dlatego to w wakacje problem mrówek ze skrzydłami jest najczęstszy. W tym czasie opuszczają podziemne mrowiska i rozpoczynają rójkę, czyli lot godowy, który przypadkowo może zakończyć się w Twoim mieszkaniu.
Czym są właściwie skrzydlate mrówki? To zarówno samice, które w przyszłości zostaną królowami, jak samce. Samce, które posiadają skrzydła służą jednak tylko do zapłodnienia i giną tuż po nim. Samice szukają natomiast miejsc do złożenia jaj, a wilgotna ziemia doniczkowa wydaje im się idealnym miejscem. Wabikiem dla mrówek jest też słodkie jedzenie, dlatego to właśnie w kuchni można spotkać je najczęściej.
Oprócz hurtnic pospolitych do domów mogą wlatywać również inne owady podobne do mrówki ze skrzydłami.

Skąd się biorą latające mrówki w domu?

O ile zwykłe mrówki muszą znaleźć drogę lądową do wnętrza domu, mrówki ze skrzydłami najczęściej po prostu wlatują. Podczas lotu godowego w jednym skupisku może znaleźć się nawet kilkaset samców i samic, co może przerazić lub obrzydzić domowników. Zwłaszcza, że rojące się mrówki często tworzą kumulujące się skupiska wokół pożywienia lub gniazda. Produkty, które przyciągają latające mrówki, to m.in. miód, dżem, sok owocowy, słodycze, cukier, ser czy mięso.
Zabezpieczeniem przed pojawieniem się latających mrówek jest oczywiście moskitiera. Chroni ona w okresie letnim nie tylko przed komarami, ale i hurtnicami pospolitymi, molami czy owadami podobnymi do latających mrówek.

Jak usunąć latające mrówki w domu?

Mimo tego, że duże mrówki ze skrzydłami w domu nie są niebezpieczne, najlepiej pozbyć się ich zawczasu. Jeśli złożą jaja, z których wylęgną się kolejne osobniki, pozbycie się kolonii może być bardzo trudne. W jaki sposób usunąć latające mrówki?
Walka z niesfornymi owadami składa się z wielu etapów. Polega na wytępieniu obecnych już osobników, na odstraszeniu kolejnych mrówek zwabionych feromonami oraz na zapobieganiu nawrotom wizyt. Walka z latającymi mrówkami jest trudniejsza, bowiem nie wystarczy rozsypać preparatu owadobójczego w miejscach, którymi dostają się do domu. Aby skutecznie usunąć skrzydlate mrówki, warto:
  • przetrzeć okolice ram okiennych zmywaczem do paznokci lub acetonem – upewnij się jednak, że środek ten nie zaszkodzi powierzchni. W roli odstraszacza sprawdzi się także olejek z miętą pieprzową;
  • spryskać miejsca przebywania mrówek roztworem gorącej wody, octu i soli;
  • wywabić owady za zewnątrz domu za pomocą miodu, do którego się przykleją;
  • wysmarować doniczki oraz inne miejsca sokiem z cytryny oraz cynamonem, czyli substancjami, za którymi mrówki nie przepadają;
  • założyć moskitiery na okna oraz drzwi balkonowe, a także zaślepić otwory, którymi mrówki dostają się do wnętrza;
  • posadzić w doniczkach rośliny odstraszające mrówki, np. miętę, lawendę, piołun, nagietek, wrotycz, tymianek lub czosnek.
  • Gdy domowe sposoby na latające mrówki nie pomagają, skorzystać z profesjonalnych środków do zwalczania owadów. To m.in. proszki rozsypywane na szlakach wędrowania mrówek oraz płyny do spryskiwania skupisk mrówek. Plagi skrzydlatych mrówek w ogrodzie, np. spróchniałym drewnie lub pod płytami chodnikowymi możesz natomiast zwalczyć ziemią okrzemkową, czyli sproszkowanymi szczątkami organizmów wodnych. Ziemia okrzemkowa przykleja się do pancerza mrówek i wywołuje odwodnienie, a w konsekwencji śmierć owada. Niektóre środki chemiczne hamują także rozwój larw i poczwarek, dzięki działają nie tylko na żyjące owady, ale i ich jaja.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Szymon Sonik