Chcesz zacząć swoją przygodę z zero waste, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Oto kilka podstawowych zasad, które możesz wprowadzić do swojego życia od zaraz. Przekonaj się zatem, jak przełączyć się na ekologiczny tryb życia oraz sprawić, aby twój dom stał się bardziej eko.
Filozofia zero waste zatacza coraz szersze kręgi. To nowatorskie podejście do ekologii to świetny sposób na to, aby twoje mieszkanie zamieniło się w ekodom. Jednak początki z ograniczeniem produkcji odpadów nie są takie łatwe. Pewnie słyszałeś już o jednej z prekursorek zero waste, czyli Bei Johnson, której rodzina produkuje jedynie słoik odpadków rocznie. Taki wynik dla osoby początkującej jest z pewnością nieosiągalny, bez obaw jednak – swoją przygodę z zero waste zacznij małymi krokami.
Przeczytaj też: Filozofia zero waste, czyli jak produkować mniej odpadów?
Pierwszym i najłatwiejszym krokiem ku zero waste jest zabieranie z sobą na zakupy toreb, woreczków oraz pojemników. Jednorazowe plastikowe foliówki to prawdziwa zmora wszystkich tych, którym leży na sercu dobro środowiska, zacznij więc od wyeliminowania właśnie ich. Postaw nie tylko na większą torbę, w której zmieścisz wszystkie zakupy, ale też małe woreczki, w których wylądują warzywa, pieczywo i wszystkie inne produkty spożywcze, jakie kupujesz na sztuki bądź na wagę.
Do zestawu dołącz pojemniki na żywność. Zapakujesz do nich np. mięso, wędliny, sery itd. Dzięki nim przyniesiesz do domu jeszcze mniej foliowych jednorazówek, które finalnie trafiłyby do kosza, a żywność przechowywana w pojemnikach tego typu, dłużej utrzyma świeżość.
Przeczytaj też: Dom wolny od smogu, czyli jak chronić mieszkanie przed zanieczyszczonym powietrzem?
Czy wiesz, że woda płynąca w polskich kranach nadaje się do spożycia nawet bez przegotowania? Zamiast sięgać po zgrzewkę butelek z wodą mineralną, odkręć kurek w kranie. Nie dość, że ograniczysz produkcję plastikowych odpadów, to jeszcze wydasz na zakupach mniej pieniędzy. Same plusy, prawda?
Jeśli chcesz, aby twój dom stał się ekologiczny, a twoja rodzina produkowała mniej odpadów, podczas zakupów powinieneś sięgać po produkty w opakowaniach, które można ponownie wykorzystać. Stawiaj zatem na szklane pojemniki, słoiki czy butelki, które wykorzystasz nie tylko do przechowywania produktów spożywczych, ale też np. do wykonania różnego rodzaju dekoracji do domu. Taki wnętrzarski recykling będzie nie tylko w duchu zero waste, ale też dodatkowo pozwoli ci urozmaicić stylizację wnętrza.
W twojej łazience na pewno stoi płyn do mycia ciała, inny do zmywania makijażu, do tego tonik, szampon i mnóstwo innych kosmetyków? Wszystkie one są zapewne zapakowane w plastikowe opakowania. Te, co prawda lądują w żółtym worku na odpady, jednak musisz wiedzieć, że proces recyklingu tworzyw sztucznych angażuje bardzo dużo energii oraz chemikaliów niezbędnych do ich przetworzenia. To oczywiście nie jest przyjazne dla środowiska. Dlatego kolejnym krokiem ku zero waste powinno być maksymalne wyeliminowanie jednorazowych pojemników. Dotyczy to także kosmetyków właśnie.
Jak to zrobić? Sięgnij po naturalne odpowiedniki. Mydło lub szampon do włosów w kostce nie dość, że są pozbawione tego typu opakowań to jeszcze ich skład nie przywodzi na myśl tablicy Mendelejewa.
Pewnie nikt z nas nie lubi wyrzucać jedzenia, jednak marnotrawstwo w naszych domach jest faktem, a statystyki nie kłamią. Jak podaje Portal Polskiego Radia, indywidualni konsumenci w naszym kraju wyrzucają do kosza aż 2 miliony ton jedzenia. Jak się to ma do zero waste? Nijak oczywiście, dlatego przełączając się na tryb ekodomu, należy ograniczyć marnotrawstwo żywności.
Jak ro zrobić? Zacznij od swoich nawyków w sklepie spożywczym. Przede wszystkim wybieraj się na zakupy częściej – kupując mniejszą ilość jedzenia, wystarczającą np. na 2-3 dni zamiast na cały tydzień, łatwiej unikniesz ryzyka, że produkty staną się niezdatne do spożycia. Poza tym nie zapominaj listy zakupów – w twoim koszyku powinno lądować tylko to, co faktycznie jest niezbędne do przygotowania posiłku.
Stare ubrania, dekoracje do domu i różnego rodzaju akcesoria, które już nie są ci potrzebne nie muszą trafiać na śmietnik. W ekologicznym domu nie ma miejsca na takie nieprzemyślane ruchy, dlatego szukaj nowych zastosowań dla przedmiotów, które chcesz wyrzucić. Jeśli takowych nie znajdziesz, przekaż je dalej – ubrania, w których już nie chodzisz lub stare meble mogą przydać się innym.
Przeczytaj też: Masz bałagan w szafie? 5 sposobów na zapanowanie nad nieporządkiem
Jeśli twój ekologiczny dom ma być naprawdę przyjazny dla środowiska, weź też pod lupę odpadki organiczne. Niejadalne części roślin, obierki i resztki przeznacz na kompost. Kompostownik domowy to pojemnik, który możesz ustawić na balkonie czy tarasie lub w ustronnej części mieszkania. Wyprodukowany w ten sposób kompost będzie idealnym nawozem do roślin doniczkowych
Jak widzisz, tak naprawdę niewiele trzeba, aby wrzucić tryb zero waste. Świadomość ekologiczna oraz przestrzeganie tych kilku zasad pomoże ci sprawić, że twój ekodom będzie jeszcze przyjaźniejszy dla środowiska.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny