Data modyfikacji:

Jak wybrać zlewozmywak? Na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego zlewozmywaka jest decyzją, której nie należy podejmować pochopnie. Trzeba uwzględnić kilka czynników. Podpowiadamy, jak wybrać zlewozmywak i na co zwrócić uwagę.

Mieszkanie, małe czy duże, potrzebuje sprawnie funkcjonującego pomieszczenia gospodarczego. Kuchnia jest takim pomieszczeniem. Przygotowujesz w nim posiłki, przechowujesz zapasy, niejednokrotnie również środki czystości, zmywasz. Od tego, jak zaplanujesz to pomieszczenie i jakimi sprzętami je wyposażysz, będzie zależeć jej funkcjonalność. Jednym z elementów, na które należy zwrócić uwagę jest zlewozmywak.

Wielkość kuchni

Pierwszym z czynników jest powierzchnia kuchni. To podstawowe ograniczenie, które może już na samym początku określić maksymalna wielkość zlewozmywaka. Jeżeli musisz oszczędzać wolną przestrzeń, lepszym wyborem będą zmywaki jednokomorowe lub te narożne. Na tym etapie warto również zastanowić się nad wyborem modelu z ociekaczem lub bez niego (bardziej użyteczne są te z ociekaczem).

Zapotrzebowanie

Praktyczną wskazówka jest zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa domowego. Jeżeli masz dużą rodzinę (kilku współlokatorów), bardzo dużo gotujesz, to będziesz potrzebować większego zlewozmywaka (o ile pozwoli Ci na to wolne miejsce w kuchni). Jeżeli planujesz kupno zmywarki, to większy zlewozmywak nie będzie Ci potrzebny.

Liczba komór

Nawet mały zlewozmywak może być podzielony na dwie komory. Weź pod uwagę swoje potrzeby. Dodatkowa, mała komora może pomóc w utrzymaniu porządku.

Materiał

Dostępne zlewozmywaki wykonywane są z rozmaitych materiałów. Różnią się trwałością i oczywiście ceną. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule dotyczącym właściwości zlewozmywaków z tworzyw sztucznych, stali, kamienia i ceramiki.

Wystrój kuchni

Kolorystyka ścian i dominująca estetyka - wystrój kuchni jest nadrzędnym czynnikiem warunkującym wybór zlewozmywaka. Nietrafiony zakup może zaburzyć całą aranżację. To jakość wykończenia decyduje o efekcie finalnym.

Autor: Cieplik