Data modyfikacji:

Jak wyciszyć mieszkanie?

Hałas może skutecznie popsuć atmosferę w domu. Głośne dźwięki dochodzące z zewnątrz czy pogłos w środku mieszkania bywają naprawdę irytujące. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby poradzić sobie z nieprzyjemnym hałasem. Jak wyciszyć mieszkanie? Jak poprawić jego akustykę? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Głośne i nieprzyjemne dźwięki dochodzące z zewnątrz czy z sąsiednich mieszkań są uciążliwe nie tylko w godzinach ciszy nocnej. Hałas utrudnia swobodną komunikację, koncentrację przy pracy czy wreszcie spokojny odpoczynek oraz sen. Nic zatem dziwnego, że niepożądane dźwięki po prostu nas irytują. Nie musisz jednak rwać włosów z głowy, ponieważ słyszysz wyraźnie, jakich utworów słucha twój sąsiad lub co dzieje się przed domem. Oto kilka sprawdzonych patentów na to, jak wyciszyć mieszkanie w bloku lub domu oraz poprawić akustykę wnętrz.

Jak wyciszyć mieszkanie? Szczelne drzwi i okna

Jeśli hałas z zewnątrz jest dla ciebie szczególnie dokuczliwy, zacznij od skontrolowania stanu okien i drzwi. Te pierwsze możesz uszczelnić w łatwy sposób. Wystarczy, że sprawdzisz ustawienie okuć okiennych. Chodzi tu o to, czy skrzydło okienne dokładnie przylega do ramy. W nowoczesnych oknach zmienia się bowiem ustawienia w zależności od aktualnego sezonu – latem okna nie powinny przylegać szczelnie do ramy, co zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Zimą należy zmienić ustawienie, aby przez szczeliny nie uciekało ciepło.

To jednak tylko teoria – w praktyce, jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy i hałas przeszkadza ci w odpoczynku czy zakłóca sen, warto zmienić ustawienie okuć. Jeśli zmienisz ustawienie na zimowe, skrzydło okienne będzie ściślej przylegać do ramy, co poprawi izolację akustyczną. Pamiętaj jednak, aby regularnie wietrzyć mieszkanie.

Jeśli pomimo zmiany ustawienia okuć hałas z zewnątrz wciąż ci dokucza i zastanawiasz się jak wyciszyć mieszkanie w bloku, warto zastosować dodatkowe uszczelki. Są one wykonane z elastycznego kauczuku, który świetnie dopasowuje się do wąskich szczelin i szczelnie je maskuje. Taki patent możesz wykorzystać zarówno w przypadku okien, jak i drzwi.

Innym rozwiązaniem dla wyciszenia okien może być np. montaż rolet zewnętrznych. Mają one dużo plusów – poprawią akustykę wnętrza, zapewnią większe poczucie prywatności, a w lecie sprawią, że mieszkanie nie nagrzewa się tak bardzo.

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku? Domowe tekstylia

Jeśli o niektórych produktach spożywczych mówimy „super foods”, to w aranżacji wnętrz tekstylia możemy śmiało określić mianem super dodatków. W czym tkwią ich super moce? Otóż nie dość, że świetnie wyglądają i pozwalają na łatwą metamorfozę stylizacji wnętrza, to jeszcze dodają przytulnej atmosfery. A jakby tego było mało, to naturalne materiały pomagają regulować poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu oraz sprzyjają jego akustyce. Jeśli zatem chcesz wyciszyć swoje mieszkanie i pozbyć się nieprzyjemnego pogłosu, w stylizacji twojego mieszkania nie może zabraknąć tekstyliów takich jak zasłony, dywany, obrusy, poduszki dekoracyjne czy różnego rodzaju koce i narzuty.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż musisz wiedzieć, że tkaniny pochłaniają dźwięki. W związku z tym w pomieszczeniach nie powstaje wrażenie pogłosu. Z pewnością znasz to zjawisko – pojawia się ono szczególnie w pustych wnętrzach, w których znajduje się niewiele mebli czy dodatków. Zawieszenie zasłon, pokrycie ścian tapetami, dodanie do stylizacji dywanu oraz innych dekoracyjnych tekstyliów to prosty sposób na to, jak wyciszyć mieszkanie.

Jak wyciszyć sufit przed sąsiadami? Panele akustyczne

Innym akustycznym problemem mogą być również dźwięki dochodzące z mieszkania powyżej. Szczególnie uciążliwe bywa to w budownictwie z okresu PRL-u. Dobrym patentem, który pomoże ci rozprawić się z zagwozdką, jak wyciszyć sufit przed sąsiadami, są panele akustyczne. Nie dość, że dodatkowo wyciszają wnętrze to jeszcze zapewniają dodatkowe walory dekoracyjne. Bardzo często mają one bowiem ciekawą formę i strukturę, dlatego ich montaż może nie tylko przynieść korzyści w postaci poprawy akustyki wnętrza, ale też urozmaica stylizację pomieszczenia.

Panele tego typu to nie tylko recepta na to, jak wyciszyć sufit przed sąsiadami. Można je zamontować także na ścianach, jeśli kłopotliwi lokatorzy mieszkają na tym samym piętrze lub hałasy z korytarza są dla ciebie uciążliwe.

Innym pomysłem, jak wyciszyć sufit przed sąsiadami, jest montaż sufitu podwieszanego. W takim wypadku do wnętrza konstrukcji należy dodać jeszcze dodatkowo maty wyciszające, które będą tłumić dźwięki dochodzące z wyższego piętra. Takie rozwiązanie wyróżnia się dużą skutecznością, niestety montaż sufitu podwieszanego to dość skomplikowana sprawa i oznacza przeprowadzenie dość szeroko zakrojonego remontu.

Jak widzisz, hałas wcale nie musi niepokoić cię we własnych progach. Uszczelnienie okien i drzwi czy nieco większa metamorfoza w postaci montażu paneli akustycznych może w dużej mierze rozwiązać twój problem. Pamiętaj też o tym, że inne elementy w aranżacji wnętrza również mogą poprawić jego akustykę. Staraj się zagospodarować puste ściany – zawieś na nich obrazy lub plakaty, ustaw regał z książkami – nie dość, że wnętrze dodatkowo nabierze charakteru, to jeszcze pogłos nie będzie psuć przytulnej atmosfery.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny