Data modyfikacji:

Jak zaaranżować kreatywne miejsce do nauki dla dziecka?

Jak powinien wyglądać idealny pokój dla dziecka? Tak, aby znalazło się w nim miejsce nie tylko na odpoczynek, ale też na kreatywną zabawę i naukę. Dlatego gdy już znajdziesz miejsce na łóżko i przechowywanie, przekonaj się, jak zaaranżować inspirujące miejsce do nauki? Dzięki temu twoja pociecha będzie z radością przyswajać szkolną wiedzę.

Aranżacja pokoju dla dziecka to nie przelewki. Musisz tu pogodzić różne potrzeby malucha, bo przecież w pokoju dziecko nie tylko odpoczywa, ale też bawi się i uczy. Dlatego do stylizacji pokoju dziecka nie możesz przykładać tej samej miarki, jaką stosujesz w pozostałych pomieszczeniach w domu. Bo jeśli twoje dziecko ma się dobrze czuć i twórczo spędzać czas we własnym pokoju, cała aranżacja musi temu sprzyjać. Oto garść wskazówek, które pomogą ci wystylizować kreatywne miejsce do nauki.

Nie tylko biurko

Nauka nie może być nudna. Zapomnij zatem o zwykłym biurku i krzesełku do nauki. Tu musisz postawić na coś więcej. Pamiętaj, że dzieciom trudno jest usiedzieć w miejscu, a ślęczenie nad zeszytami przez dłuższy czas będzie zadaniem niewykonalnym. Dlatego w aranżacji kreatywnego kącika do nauki powinna przyświecać ci zasada – nauka musi być zabawą. Zamiast tradycyjnego biurka postaw zatem na dość duży stolik i krzesło, na którym zmieści się sporo pomocy naukowych, znajdzie się skrawek blatu na kolejne rysunki, kredki, flamastry itd. Warto postawić na model z regulowaną wysokością nóg, bo jak wiadomo, dzieci rosną zdecydowanie za szybko!

Na tym jednak nie koniec, jak już ustaliliśmy – ileż można siedzieć przy stole nad książkami? Twoje dziecko będzie zachwycone, jeśli w jego kreatywnym kąciku do pracy znajdzie się np. leżanka, wygodny fotel czy po prostu duża pufa. Czytanie książek czy przeglądanie zeszytów ćwiczeń w takich warunkach na pewno będzie znacznie przyjemniejsze. Do tego dodaj jeszcze miękki dywan – nauka ma być zabawą, a jak wiadomo, najlepsze zabawy mają miejsce właśnie na podłodze.

Inspirujące dekoracje

Dzieci są szczególnie wrażliwe na otaczające je bodźce, dlatego dekoracje, jakie wykorzystasz w stylizacji pokoju dziecięcego, też powinny inspirować. Dobrym pomysłem jest zatem dekorowanie pokoju malucha przy pomocy plakatów, tekstyliów i innych ozdób, które pokrywają się z zainteresowaniami dziecka.

Twoja pociecha jest zafascynowana kosmosem? Postaw na lampkę w kształcie księżyca czy globusa lub model Układu Słonecznego. A może z kolei widzisz w maluchu przyszłego podróżnika? Zamontuj na ścianie przy biurku naklejkę odzwierciedlającą mapę świata lub plakat tego typu. Dobrym pomysłem są także naklejki w kształcie sylwetek gór lub zwierząt – tego typu dodatki do aranżacji mogą posłużyć jako pomoc przy wielu zabawach i w nauce. A jakby tego wszystkiego było mało, to inspirujące dekoracje są też przecież ozdobą pomieszczenia – same plusy, prawda?

Półki na książki

Jeśli aranżacja pokoju dla dziecka rządzi się swoimi prawami, to wszystkie rozwiązania, jakie stosujesz w tym pomieszczeniu powinny wymykać się wnętrzarskim schematom. I tak, jeśli zawsze układasz książki na półkach w klasyczny sposób, czyli zwrócone grzbietami, tak w pokoju dziecięcym warto postąpić inaczej. Przecież książki dla dzieci to pięknie wydane przedmioty, a ich okładki wręcz zachęcają, aby sięgnąć po lekturę. Dlatego nie warto chować tych okładek w rzędzie równo ułożonych książek. Stawiaj je na półkach tak, aby widoczne były okładki. To świetny sposób, aby wykształcić w maluchu pozytywne nawyki i wychować przyszłego miłośnika książek, a te są przecież  świetnym źródłem wiedzy.

Pamiętaj jednak, że w pokoju dziecka nie ma miejsca na nudę, więc ekspozycję książeczek warto zmieniać co pewien czas. Dobrym pomysłem jest eksponowanie wypożyczonych aktualnie pozycji z biblioteki lub ostatnich nabytków.

Zasobniki na zabawki i regały

Znasz metodę wychowawczą Marii Montessori? Dla szybkiego przypomnienia – włoska pedagog opracowała metodę edukacyjną, w której najbliższe otoczenie, zabawy oraz przybory powinny wspierać rozwój dziecka, jego samodzielność oraz umiejętność podejmowania decyzji. Zgodnie z tymi wytycznymi, bardzo ważna jest dobra organizacja przestrzeni w miejscu, gdzie twoje dziecko pracuje, uczy się i bawi. Chodzi tu oczywiście o różnego rodzaju zasobniki, półki czy regały na zabawki oraz pomoce naukowe.

Postaraj się zatem uwzględnić tego typu elementy wystroju w stylizacji kącika do nauki. Dobrze zorganizowany system przechowywania wszystkich przyborów i zabawek sprawi, że maluch łatwiej utrzyma porządek. To z kolei wspomaga koncentrację, a przecież w tym wszystkim chodzi o kreatywną naukę.

Przeczytaj też: Pokój dziecięcy wg metody Montessori

Tablica

Dobrym pomysłem, który świetnie sprawdzi się w kąciku do nauki dla twojego dziecka, będzie wykorzystanie tablicy lub farby tablicowej. Miejsce, gdzie maluch będzie mógł do woli rysować po ścianie to dobry sposób na wspomaganie nauki np. podczas żmudnego poznawania liter oraz czytania. Nie obawiaj się jednak, że ciemny kolor farby przytłoczy stylizację pomieszczenia – farby tablicowe dostępne są w wielu ciekawych odcieniach, więc z pewnością dostosujesz barwę do stylizacji pokoju dla dziecka.