Data modyfikacji:

Jak zaaranżować zdrowy i przyjazny dom? Zdaj się na zasady architektury wellness

Czy wiesz, że średnio 15 godzin na dobę spędzamy w swoich domach? Najbliższe otoczenie ma ogromny wpływ na nasz nastrój i zdrowie. Jeśli zatem stare powiedzenie wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej ma znaleźć zastosowanie w twoich progach, przekonaj się, jak zaaranżować dom w duchu architektury wellness.  

Czym jest architektura wellness?

Trend wellness architecture został wypracowany przez projektantów i architektów, którzy w swojej pracy skupili się na tym, jak wielki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie mają budynki oraz wnętrza w których przebywamy. A musisz wiedzieć, że działają one na nas na wiele sposobów – kolory mogą pobudzać lub koić nerwy, jakość powietrza i ilość naturalnego światła mogą determinować samopoczucie, a sama aranżacja wnętrz może wprawiać w dobry, bądź zły nastrój.

I na tym właśnie skupia się architektura wellness – chodzi tu o to, aby twoje mieszkanie pozytywnie wpływało na zdrowie i samopoczucie. Cała aranżacja i zastosowane rozwiązania architektoniczne powinny wspierać poczucie równowagi i dobrobytu ciała oraz umysłu. Nie myśl jednak, że to tylko tymczasowy wnętrzarski trend. Istnieje nawet instytucja, która zajmuje się propagowaniem idei architektury wellness. To Global Wellness Institute, którego celem jest promowanie zdrowego trybu życia, który zaczyna się nigdzie indziej, a w twoich własnych progach.

Światło pod kontrolą

Zacznijmy najprostszej rzeczy, czyli od światła. Czy wiesz, że może ono determinować twoje samopoczucie? Wystarczy, że przypomnisz sobie jesienną deprechę – gdy w pochmurne i ciemne dni do twojego mieszkania wpada mało światła, czujesz się zmęczony i senny. Odpowiada za to szyszynka, która wydziela melatoninę, czyli hormon snu. Jest to naturalna reakcja naszego organizmu, która pozwala regulować cykl dobowy. Ale jeśli senność i gorszy nastrój pojawiają się nie w porę, receptą może być właśnie światło dzienne.

Zgodnie z założeniami achitektury wellness, musisz wziąć sobie do serca ilość światła dziennego, która wpada do twojego mieszkania. W pokoju dziennym, kuchni czy domowym biurze powinno być go dużo – dzięki temu nie będziesz senny, a jasne pomieszczenie nabierze optymistycznego charakteru. Nieco inaczej jest w sypialni – tu powinieneś wykorzystać zasłony lub rolety, które zaciemnią wnętrze, gdy pójdziesz spać. Światło wpadające do sypialni z ulicy, emitowane przez latarnie czy przejeżdżające samochody, może utrudniać ci zasypianie. Dodatkowo dobrze zaciemnione okna sprzyjają kreowaniu intymnej atmosfery, a ta w sypialni jest przecież szalenie ważna.

Przeczytaj też: Jak sprawić, aby w domu było więcej naturalnego światła?

Jakość powietrza

Słyszałeś kiedyś o syndromie chorych budynków? To kłopotliwa przypadłość, która dopada ludzi mieszkających w źle wentylowanych mieszkaniach. Są to m.in. bóle i zawroty głowy, mdłości czy ciągłe przemęczenie. Jeśli w swoim własnym domu czujesz się właśnie tak, to raczej trudno o wypoczynek i zdrowy tryb życia. Dlatego zwolennicy architektury wellness przekonują, że powinniśmy zadbać o jakoś powietrza w domach. Jak to zrobić? To bardzo proste – przede wszystkim wietrz z głową – otwieraj okna tylko wtedy, gdy stan powietrza na zewnątrz jest zgodny z normami. Możesz się o tym przekonać kontrolując wskaźniki np. za pomocą aplikacji mobilnych. A jeśli mieszkasz w centrum miasta i obawiasz się, że jakość powietrza może stale być nienajlepsza, warto zainwestować w oczyszczacz.

Przeczytaj też: Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Zrób sobie dżunglę

Kolejnym założeniem architektury wellness jest zwrot w kierunku natury. Chodzi oczywiście o rośliny doniczkowe. Musisz wiedzieć, że one nie tylko zdobią wnętrze, ale też przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, więc pomogą wyeliminować opisany wyżej syndrom chorych budynków. Takie kwiaty, jak dracena odwrócona, skrzydłokwiat, paproć lub zielistka pobierają z powietrza szkodliwe związki i wiążą je do postaci obojętnej. Dodatkowo rośliny nawilżają powietrze, więc pomagają stworzyć we wnętrzach przyjazny mikroklimat. Jeśli zatem chcesz, aby twój dom działał na ciebie pozytywnie, koniecznie uwzględnij rośliny doniczkowe w stylizacji mieszkania. Nie dość, że poprawisz jakość powietrza, to jeszcze wystrój wnętrz wiele na tym zyska.

Przeczytaj też: Jak stylizować wnętrze za pomocą roślin doniczkowych?

Naturalne kolory i materiały

Jak już wspomniałam wyżej, architektura wellness proponuje nam wielki zwrot w kierunku natury. Dotyczy to także materiałów i kolorów. Powinny być one oczywiście naturalne. Jeśli zatem chcesz, aby w twoim domu panowała przyjemna atmosfera, powinieneś stawiać na drewno, wiklinę, trawę morską, len czy bawełnę. Warto, aby materiały te pochodziły z recyklingu, ponieważ zdrowy dom powinien być przyjazny również dla otaczającego środowiska. Z kolei naturalna kolorystyka to przede wszystkim biel, szarość, beż i odcienie brązu. Te barwy mają kojące działanie, dlatego sprzyjają aranżacji wnętrz, w których się odpoczywa. Poza tym stanowią dobre tło dla całej stylizacji wnętrza.

Zdrowy dom od kuchni

Kolejnym krokiem do zapewnienia sobie poczucia dobrobytu we własnym domu, jest zdrowe gotowanie. Warto jest zatem zaopatrzyć się w akcesoria i urządzenia, które pomogą w przygotowaniu wartościowych posiłków. Parowar, blender, sokowirówki i inne tego typu akcesoria będą twoim kuchennym wsparciem przy tworzeniu zdrowej diety, bo ja już ustaliliśmy na początku – w zdrowym ciele, zdrowy duch.

Na koniec do całej tej wnętrzarskiej układanki w myśl architektury wellness trzeba dodać jeszcze utrzymywanie porządku. Na nic zda się jasne i pięknie zaaranżowane wnętrze wypełnione świeżym powietrzem, jeśli w domu będzie panował bałagan.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny