Data publikacji:

Jak zabezpieczyć okna przed kotem?

Odpowiednie przygotowanie domu przed adopcją lub zakupem kota to podstawa bezproblemowej socjalizacji pupila. Koty to wszak wyjątkowo energiczne zwierzęta, których zachowaniem kieruje w dużej mierze instynkt. Jak na drapieżnika przystało, jednym z nich jest pogoń za ofiarą. Zabezpieczenie okien przed wypadnięciem lub zaklinowaniem się kota to absolutna podstawa. Sprawdź, jak zabezpieczyć okna przed kotem skutecznie i schludnie.
jak zabezpieczyć okna przed kotem

Jak zabezpieczyć okna przed kotem?

Zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń okiennych i balkonowych wynika oczywiście z dużej chęci eksploracji, która jest charakterystyczna dla kotów. Domowi pupile uwielbiają się wspinać, spoglądać przez okno i wywąchiwać zapachy docierające z zewnątrz. Pozostawienie otwartego, a nawet uchylonego okna to dla kota kusząca zachęta. Zwłaszcza wtedy, gdy za oknem dojrzą ptaka lub inną rzecz przypominającą ofiarę.
Oczekiwanie, że kot zachowa zdrowy rozsądek i kierowany instynktem zachowawczymi powstrzyma się od skoku jest najczęściej zbyt optymistyczne. Chęć dopadnięcia ofiary jest zazwyczaj znacznie silniejsza. Przypadki, w których kot zaklinował się w uchylonych drzwiach lub spadł z wysokiego piętra nie są rzadkie. W jaki sposób zabezpieczyć okno przed kotem? Oto trzy popularne sposoby:

Siatka na okno dla kota

Niedrogim i skutecznym sposobem uniemożliwiającym kotu wypadnięcie z okna jest zabezpieczenie okna siatką. Rozpostarta pomiędzy ościeżą siatka nie wpływa mocno na estetykę budynku i wbrew pozorom nie ogranicza światła docierającego do pomieszczenia. Najlepszym wyborem będzie ta o żyłce wzmocnionej metalowym drutem — wówczas szanse na przegryzienie lub rozerwanie oczek siatki są minimalne. Siatkę można zamontować na kołkach wkręcanych w tynk budynku lub też na bezinwazyjnych, przyklejanych zaczepach.

Kratka na okno dla kota

Podobną rolę może spełnić sztywna kratka na okno. Jeśli zamontujesz ją w taki sposób, aby kot mógł wyjść na parapet, zapewnisz czworonogowi dodatkowe miejsce do odpoczynku i wygrzewanie się na słońcu. Niezbędne jest jednak wykonanie konstrukcji z ramką, która dokładnie wypełni oścież okna. Nawet niewielka szczelina mogłaby stanowić dla kota zachętę do ucieczki.

Moskitiera okienna w ramce

Często wykorzystywanym sposobem na zabezpieczenie okna przed kotem jest zamontowanie sztywnych moskitier okiennych. Mowa oczywiście o tych metalowych, zamontowanych w ramkach. Niedrogie moskitiery tekstylne, które przyczepia się na rzep, nie stanowiłyby wystarczającej ochrony. Kocie pazury bez trudu rozerwałyby materiał. Moskitiery są droższe od siatki, ale za to mają dodatkową funkcję — ochronę przed komarami i innymi insektami, np. muszkami owocówkami lub molami.

Jak zabezpieczyć okno uchylne przed kotem?

Niezwykle ważną sprawą jest także zabezpieczenie okna uchylnego. Wbrew pozorom pozostawienie uchylonego okna może być dla kota jeszcze groźniejsze. Koty próbujące wydostać się z mieszkania często klinują się w uchylonym oknie, co kończy się nawet uszkodzeniem narządów wewnętrznych lub przerwaniem rdzenia kręgowego. Na szczęście ochrona przed zaklinowaniem jest prosta — wystarczy zamontować po bokach i u góry okna niewielkie kratki zasłaniające tę przestrzeń.

Jak zabezpieczyć drzwi balkonowe przed kotem?

W podobny sposób można zabezpieczyć okno balkonowe — siatką lub moskitierą. Osiatkowanie balkonu jest najlepszym rozwiązaniem, bowiem koty uwielbiają latem spędzać czas na balkonie. Wiele osób decyduje się jednak montaż moskitiery — choćby dlatego, że niektórzy zarządcy budynków zabraniają montażu siatki. Taka moskitiera musi mieć wówczas zawiasy, aby wyjście na balkon było możliwe. Silne magnesy powinny uniemożliwić kotu otworzenie drzwi.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik