Data publikacji:

Jak zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami

rząd krzeseł
Krzesła oraz inne często przesuwane meble, takie jak stoły, pufy i fotele, po pewnym czasie zostawiają ślady i zarysowania na ścianie, przy której zostały ustawione. Przyjmują one zazwyczaj postać mało estetycznych i irytujących brudnych linii i smug, a w przypadku mocniejszych uszkodzeń – także odpadającego tynku i startej farby. Jak zatem w elegancki i mało rzucający się w oczy sposób zabezpieczyć ścianę? W artykule staramy się odpowiedzieć wyczerpująco na to pytanie. 
Z zabrudzeniami na ścianie można oczywiście walczyć już po fakcie. Jeżeli ściana pokryta jest np. zmywalną farbą ceramiczną lub lateksową, zmycie smug tuż po ich powstaniu będzie stosunkowo łatwe. Z czasem uszkodzenia zaczyna się jednak nawarstwiać i nawet najlepsza emalia w końcu zacznie się obijać. Najlepszą akcją są więc działania prewencyjne, przygotowaliśmy więc najpopularniejsze metody na rozwiązanie problemu.

Nakładki na ścianę lub krzesło

Filcowe nalepki na krzesła – do oparcia krzesła przylepiamy filcowe samoprzylepne nakładki. Dzięki temu zapobiegamy nie tylko powstawaniu zabrudzeń i smug, ale również obijaniu się i rysowaniu powierzchni ściany.
Listwy ochronne na ścianę – na wysokości, w której krzesło styka się ze ścianą, montujemy na jej całej długości listwę zabezpieczającą. Rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w mieszkaniach o klasycznym wystroju. Listwy mogą stanowić tutaj dodatkowy akcent ozdobny pomieszczenia.
Pasy ochronne na ścianę – cienkie pasy wykonane z tworzywa sztucznego lub papieru, które naklejamy w tym samym miejscu co listwy. Są szybsze w instalacji, a także łatwiejsze do usunięcia.
Listwy przypodłogowe – dobrym patentem jest też wymiana listew przypodłogowych, na takie które zatrzymają krzesło przed dotykaniem ściany. Rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w przypadku niektórych modeli z mocno wyprofilowanymi oparciami. Listwy przypodłogowe sprawdzą się w każdym rodzaju aranżacji, a w sklepach znajdziemy bogaty wybór produktów o rożnej wysokości i głębokości, wykonanych z wiele materiałów.

Użycie innego materiału do wykończenia ściany

Równie świetnym sposobem na zapobieganie powstawania śladów po krzesłach jest wykończenie ściany innym materiałem niż zwykła farba.
Płytki ceramiczne – sprawdzają się przede wszystkim w jadalniach i kuchniach. Płytki bardzo łatwo wyczyścić, ale warto zwrócić uwagę na to, że niektóre przy częstych uderzeniach mogą zacząć się rysować lub nawet pękać. Wybieramy więc odpowiednio mocne produkty, najlepiej bez mocno błyszczącego wykończenia.
Boazeria i panele – panele z płyt MDF, drewna lub kompozytów są również dobrym rozwiązaniem, pasującym do wnętrz o różnym charakterze, wystroju i przeznaczeniu. Produkty te mogą naśladować wyglądem i teksturą inne materiały, takie jak beton lub kamień.
Tynk strukturalny – nierówny tynk strukturalny może ukryć ewentualne zabrudzenia lub rysy powstające z powodu krzeseł i innych mebli.
Tapeta – tapety mogą skutecznie chronić przed odbiciami z powodu krzeseł. Pamiętajmy jednak, że jeżeli nie chcemy ich szybko wymieniać, wybierajmy przede wszystkim bardzo grube modele, które powinny być choć częściowo wykonane z tworzyw sztucznych. 
Cegła – ceglana ściana ukryje zabrudzenia i smugi, ale niekoniecznie ochroni przed odbiciami i rysami, więc warto zabezpieczyć ją np. lakierem.
Beton architektoniczny – materiał stosowany we wnętrzach o nowoczesnej i minimalistycznej aranżacji. Jego niezwykle duża odporność zapobiega powstawaniu większości rys i pęknięć.
Zdjęcie: Envato Elements