Wielogodzinna praca przy komputerze to codzienność coraz większej liczby osób. W szale biurowych obowiązków łatwo jednak zapomnieć o tym, jak ważna jest ergonomia. O ile jednorazowa praca przy komputerze w niewygodnej pozycji nie sprawi dużych dolegliwości, długotrwałe bagatelizowanie zaleceń może negatywnie odbić się na zdrowiu. Dlatego tak ważne jest, jaki jaki fotel do komputera wybierzemy.
Częstym błędem jest korzystanie z tanich, źle wyprofilowanych krzeseł biurowych, które nie są w stanie skutecznie podeprzeć ciała. Mają zbyt krótkie siedzisko i oparcie, a dodatkowe próżno na nich szukać wyprofilowań. Szczególnie niekorzystny dla kręgosłupa jest brak podparcia części lędźwiowej. Tylko ergonomiczne, dobrze wyprofilowane fotele podpierają plecy na całej powierzchni, włącznie z lędźwiami. Jak wybrać idealny fotel ergonomiczny? Ranking polecanych modeli oraz nasz poradnik pomogą ci w podjęciu decyzji zakupowej.
Dobre fotele biurowe dbają o zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa, a zwłaszcza wklęsłości odcinka lędźwiowego. Spłycenie krzywizny lędźwiowej prowadzi do przykurczów mięśni i zaokrąglenia pleców. Mechanizmem kompensacyjnym spowodowanym nieprawidłową pozycją przed komputerem jest też wysunięcie szyi do przodu.
Dobór odpowiedniego fotela jest ważny zwłaszcza dla osób, które borykają się z chorobami kręgosłupa. Zwyrodnienie krążków międzykręgowych, przepuklina kręgosłupa czy rwa kulszowa, a także skrzywienia kręgosłupa to tylko niektóre z wielu dolegliwości zachęcających do wyboru ergonomicznego fotela.
Warto jednak pamiętać, że fotele stworzone z myślą o przeciwdziałaniu bólowi kręgosłupa nadają się również dla osób zdrowych. Lepiej zapobiegać niż leczyć, a profesjonalny fotel biurowy przyda się każdemu, kto spędza przy komputerze więcej niż dwie godziny. Co ciekawe, wcale nie chodzi o to, by fotel był duży i masywny. Wręcz przeciwnie, dobre fotele biurowe mają często stosunkowo minimalistyczną, lekką formę. Bardziej liczy się wyprofilowanie oraz możliwość indywidualnego dopasowania siedziska oraz oparcia. Modele bez regulacji pasują tylko wąskiej grupie odbiorców.
Dobry fotel biurowy rozpoznasz już na pierwszy rzut oka, zanim jeszcze na nim usiądziesz. To, co powinno ci się rzucić w oczy, to wyraźne wyprofilowanie części lędźwiowej. Wypukłość w dolnej części oparcia to gwarancja podparcia kręgosłupa na całej długości.
Ważną cechą charakteryzującą zdrowe fotele biurowe jest także wyraźne oddzielenie oparcia od siedziska. Jeśli elementy te tworzą jedną całość, możesz mieć pewność, że nie uda ci się ich poprawnie dostosować. Regulacja wysokości fotela to zdecydowanie zbyt mało.
Ergonomiczne fotele biurowe można regulować niemal w dowolny sposób. Znajdziesz w nich:
Jak widać, profesjonalne fotele stworzone z myślą o pracy biurowej pozwalają na dopasowanie do niemal każdej sylwetki. Zwróć uwagę nie tylko na dobre podparcie pośladków czy pleców, ale i ramion oraz głowy. Podczas długiej pracy przy komputerze wygodne podłokietniki oraz zagłówek będą na wagę złota.
Co jednak ważne, musisz mieć również regulowane biurko, pod które swobodnie wsuniesz fotel wraz z podłokietnikami. W innym przypadku ustawienie prawidłowej pozycji może być trudne. Typowe mankamenty biurek to zbyt mała ilość miejsca na nogi oraz przeszkadzająca szuflada na klawiaturę, z której i tak nikt nie korzysta. Dobrym pomysłem jest zakup podstawki pod monitor (lub pod laptopa) oraz podpórki na nogi.
Duże i masywne fotele biurowe mogą mieć także inną wadę. Wiele z nich pokrytych jest skórą. Ten materiał jest łatwy w czyszczeniu, a dodatkowo wygląda elegancko, więc znajdziesz go w wielu biurach. Nie każdemu jednak przypadnie do gustu. W słabo wentylowanych pomieszczeniach skórzane fotele się nie sprawdzą, bo nie zapewniają przepływu powietrza i spędzanie na nich wielu godzin jest niekomfortowe. Spocone i piekące plecy to ostatnia rzecz, o której marzysz.
Z tego względu wiele foteli biurowych ma wentylowane oparcie, wykonane z przewiewnej siatki mesh. Podobną rolę spełniają kanały zapewniający dostęp do świeżego powietrza. Wybierając fotel biurowy warto dobrać także jego tapicerkę do własnych upodobań. Skórzany fotel nieprzyjemnie przylepia się do ciała, więc w trakcie letnich dni może to być dokuczliwe. Z drugiej strony utrzymanie w czystości wentylowanego fotela, wykonanego z przyjemnego materiału, może być nieco trudniejsze.
Jaki fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa wybrać? Mamy dla ciebie propozycje tańszych foteli do 500 zł, jak i droższych produktów.