Przydatne funkcje energooszczędnego grzejnika elektrycznego:
- Termostat – ustawienie stałej temperatury na duży wpływ na koszty ogrzewania. W ten sposób grzejnik nie pracuje cały czas z pełną mocą i wyłącza się (lub ogranicza moc) po uzyskaniu w pokoju żądanej temperatury. Jeśli budynek jest dobrze ocieplony, grzejnik będzie włączał się sporadycznie.
- Wentylator – wpiera konwekcyjne oddawanie ciepła do pomieszczenia i przyspiesza nagrzewanie budynku. Dzięki temu odczucie komfortu termicznego jest bardzo równomierne i szybkie. Grzejnik elektryczny z wentylatorem pomoże szybko dogrzać pomieszczenie, np. łazienkę przed kąpielą.
- Wyświetlacz – na niewielkim ekranie ustawisz i sprawdzisz temperaturę. Niektóre modele grzejników mają też funkcję wyświetlenia poboru mocy. To świetny sposób na kontrolowanie wydatków. W tym celu możesz także skorzystać z osobnego licznika energii wpinanego bezpośrednio do gniazdka.
- Wyłącznik czasowy – to bardzo niedoceniana funkcja, zwłaszcza w przypadku grzejników używanych sporadycznie, do dogrzewania pomieszczeń. Ustawiając czas grzania, nie zapomnisz o wyłączeniu grzejnika np. przed zaśnięciem lub wyjściem z domu.
- Programator – możliwość programowania temperatury w konkretnych godzinach wpłynie nie tylko na rachunki, ale i zdrowie. Obniżenie temperatury w sypialni o kilka stopni zagwarantuje ci lepszy sen. Dobrym pomysłem jest też obniżenie temperatury na czas nieobecności w domu. Pamiętaj jednak, że różnica nie powinna być duża, bo późniejsze nagrzanie pomieszczenia skonsumuje bardzo dużą ilość energii. W momencie nieobecności domowników zmniejsz temperaturę maksymalnie o 2-3 stopnie Celsjusza.
Rodzaje grzejników elektrycznych:
- Grzejniki olejowe
- Grzejniki konwektorowe
- Termowentylatory
- Grzejniki ceramiczne
- Grzejniki halogenowe
Energooszczędny grzejnik radiacyjny – jakie ma zalety?
Klasyczne grzejniki konwektorowe ogrzewają powietrze przez konwekcję, czyli cyrkulację powietrza. Żebrowa konstrukcja ułatwia wymianę powietrza w pomieszczeniu, ale nie zawsze. W wysokim pokoju grzejnik konwektorowy może nie spełnić swojego zadania.
Rozwiązaniem jest zastosowanie promiennika wykorzystującego radiację. Grzejnik halogenowy lub ceramiczny ogrzewa nie tyle powietrze, co przedmioty leżące naprzeciwko niego. Jeśli skierujesz taki grzejnik na siebie, odczujesz przyjemne ciepło przypominające promieniowanie słoneczne lub ciepło kominka. W efekcie nie jest konieczne równomierne nagrzewanie całego pomieszczenia, a jedynie miejsce, w którym przebywają domownicy, np. kanapa lub fotel.