Data publikacji:

Jaki grzejnik elektryczny energooszczędny wybrać?

Ogrzewanie elektryczne przez długi czas nie było zbyt często wybierane przez inwestorów. Zmienia się to wraz z coraz skuteczniejszymi materiałami izolacyjnymi budynków oraz malejącym zapotrzebowaniem energetycznym nowoczesnych domów. To właśnie w budownictwie energooszczędnym i pasywnym grzejniki elektryczne ukazują pełnię możliwości.
grzejniki energooszczędne

Zalety ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie domu grzejnikami elektrycznymi miało sporą wadę – było drogie. Do dziś ogrzewanie elektryczne jest najdroższą formą dostarczania ciepła do pomieszczeń. Dziś jednak domy zużywają na 1 m2 znacznie mniej energii, przez co ogólne koszty ogrzewania również maleją. Skłania to inwestorów do wybrania wygodniejszych form ogrzewania, a grzejniki elektryczne należą do tych najwygodniejszych.

Ogrzewanie lub dogrzewanie pomieszczeń pomiędzy sezonami za pomocą grzejników elektrycznych ma wiele zalet. Przede wszystkim nie wymagają budowania osobnej kotłowni, w której pomieści się kocioł ani składowania opału – ciepło wytwarzane jest za pomocą grzałek zamontowanych bezpośrednio w grzejniku. Z tego względu budynek nie wymaga też budowy komina ani prowadzenia instalacji centralnego ogrzewania. Każdy z grzejników może pracować niezależnie, w zależności od zapotrzebowania. Koszty budowy systemu ogrzewania ograniczają się więc jedynie do zakupu grzejników.

Dobre warunki dla ogrzewania elektrycznego

Oczywiście nie w każdych warunkach energooszczędne grzejniki elektryczne się sprawdzą. W źle ocieplonym budynku, w których straty energetyczne są duże, koszt ogrzewania elektrycznego będzie bardzo wysoki. Jeśli jednak dom ma skuteczną termoizolację, wysokiej jakości stolarkę okienną oraz system rekuperacji zamiast wentylacji grawitacyjnej, wymaga dostarczenia niewielkiej ilości energii. Wówczas zastosowanie grzejników elektrycznych jak najbardziej ma sens.

Czym charakteryzuje się energooszczędny grzejnik elektryczny?

Ciekawym tematem jest energooszczędność grzejnika elektrycznego. Trudno mówić o oszczędzaniu energii przez samo urządzenie, bowiem grzejnik elektryczny niemal 100% pobieranej energii przekształca na ciepło. Zapotrzebowanie energetyczne domu jest natomiast uzależnione od wielu czynników i grzejnik musi dostarczyć tyle ciepła, ile potrzeba do ustabilizowania temperatury. Nie da się więc zmniejszyć poboru prądu bez wpływu na temperaturę utrzymywaną we wnętrzu. Do osiągnięcia wyższej sprawności trzeba byłoby zastosować odzysk ciepła, np. montując pompę ciepła, panele fotowoltaiczne lub rekuperację.

Dlaczego więc niektóre grzejniki zużywają mniej energii, a inne więcej? Wiele zależy od osiągnięcia komfortu termicznego. Dzięki odpowiednim funkcjom grzejnika elektrycznego można uzyskać komfort termiczny przy niższej temperaturze powietrza we wnętrzu mieszkania. Warto wiedzieć, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza w domu zużycie energii rośnie wykładniczo. Obniżenie temperatury wnętrza do 19-20 stopni Celsjusza pomoże w wyraźny sposób zmniejszyć rachunki za prąd.
Przydatne funkcje energooszczędnego grzejnika elektrycznego:
  • Termostat – ustawienie stałej temperatury na duży wpływ na koszty ogrzewania. W ten sposób grzejnik nie pracuje cały czas z pełną mocą i wyłącza się (lub ogranicza moc) po uzyskaniu w pokoju żądanej temperatury. Jeśli budynek jest dobrze ocieplony, grzejnik będzie włączał się sporadycznie.
  • Wentylator – wpiera konwekcyjne oddawanie ciepła do pomieszczenia i przyspiesza nagrzewanie budynku. Dzięki temu odczucie komfortu termicznego jest bardzo równomierne i szybkie. Grzejnik elektryczny z wentylatorem pomoże szybko dogrzać pomieszczenie, np. łazienkę przed kąpielą.
  • Wyświetlacz – na niewielkim ekranie ustawisz i sprawdzisz temperaturę. Niektóre modele grzejników mają też funkcję wyświetlenia poboru mocy. To świetny sposób na kontrolowanie wydatków. W tym celu możesz także skorzystać z osobnego licznika energii wpinanego bezpośrednio do gniazdka.
  • Wyłącznik czasowy – to bardzo niedoceniana funkcja, zwłaszcza w przypadku grzejników używanych sporadycznie, do dogrzewania pomieszczeń. Ustawiając czas grzania, nie zapomnisz o wyłączeniu grzejnika np. przed zaśnięciem lub wyjściem z domu.
  • Programator – możliwość programowania temperatury w konkretnych godzinach wpłynie nie tylko na rachunki, ale i zdrowie. Obniżenie temperatury w sypialni o kilka stopni zagwarantuje ci lepszy sen. Dobrym pomysłem jest też obniżenie temperatury na czas nieobecności w domu. Pamiętaj jednak, że różnica nie powinna być duża, bo późniejsze nagrzanie pomieszczenia skonsumuje bardzo dużą ilość energii. W momencie nieobecności domowników zmniejsz temperaturę maksymalnie o 2-3 stopnie Celsjusza.
Rodzaje grzejników elektrycznych:
  • Grzejniki olejowe
  • Grzejniki konwektorowe
  • Termowentylatory
  • Grzejniki ceramiczne
  • Grzejniki halogenowe

Energooszczędny grzejnik radiacyjny – jakie ma zalety?

Klasyczne grzejniki konwektorowe ogrzewają powietrze przez konwekcję, czyli cyrkulację powietrza. Żebrowa konstrukcja ułatwia wymianę powietrza w pomieszczeniu, ale nie zawsze. W wysokim pokoju grzejnik konwektorowy może nie spełnić swojego zadania.

Rozwiązaniem jest zastosowanie promiennika wykorzystującego radiację. Grzejnik halogenowy lub ceramiczny ogrzewa nie tyle powietrze, co przedmioty leżące naprzeciwko niego. Jeśli skierujesz taki grzejnik na siebie, odczujesz przyjemne ciepło przypominające promieniowanie słoneczne lub ciepło kominka. W efekcie nie jest konieczne równomierne nagrzewanie całego pomieszczenia, a jedynie miejsce, w którym przebywają domownicy, np. kanapa lub fotel.

Ogrzewanie akumulacyjne – idealny sposób na wykorzystanie taryfy nocnej

Jeżeli korzystasz z dwustrefowej taryfy energetycznej i możesz wykorzystać tanią taryfę nocną, warto oszczędzić wraz z piecem akumulacyjnym. Gromadzące ciepło wkłady będą nagrzewać się w godzinach taniej energii, tj. pomiędzy 22:00 i 6:00 oraz 13:00 i 15:00, a oddawać ciepło w pozostałych godzinach. Wadą rozwiązania jest wysoki koszt zakupu pieców akumulacyjnych, a także spore gabaryty urządzenia.
Autor: Szymon Sonik