Na rynku dostaniemy obecnie bardzo szeroki wybór klejów przeznaczonych do sklejania różnego typu powierzchni. Jeżeli chodzi zaś o te cieszące się największą popularnością, można wymienić tu przede wszystkim kleje uniwersalne, które znajdują częste zastosowanie w większości przypadków, jako że, w porównaniu do pozostałych opcji, umożliwiają łączenie ze sobą rozmaitych tworzyw sztucznych. Mówiąc natomiast stricte o plastiku, wyróżniamy wiele rodzajów klejów, odpowiednich do tego tworzywa, zaś dobrze dobrany typ potrafi zastąpić nawet spawanie czy nitowanie.
Zastanawiając się zatem nad kupnem kleju do plastiku, warto dokładnie zastanowić się nad właściwościami powierzchni, którą planujemy skleić. W sklepach stacjonarnych oraz online znajdziemy bowiem kleje nadające się zarówno do: elementów narażonych na rozgrzanie, chropowatych powierzchni, połączeń punktowych, jak i bardzo wąskich szczelin. Stąd należy uprzednio zbadać skład konkretnego przedmiotu i dopiero wówczas ukierunkować się na dany produkt. Oprócz tego niezwykle istotna jest również kwestia bezpieczeństwa, a co za tym idzie, podczas używania kleju do plastiku trzeba zawsze stosować się do instrukcji na opakowaniu, gdyż mamy do czynienia z bardzo silnie działającym środkiem. To, jaki klej do plastiku finalnie wybierzemy, powinno być więc starannie przeanalizowaną decyzją.
Producenci w swoim asortymencie mają między innymi kleje epoksydowe (do twardych i miękkich tworzyw sztucznych), poliuretanowe (do sprzętu sportowego, łodzi i jachtów), cyjanoakrylowe – inaczej sekundowe, silikonowe i metakrylowe. Z kolei głównie sprzedają się kleje uniwersalne – łączące: winyl, nylon, polietylen (PE), polipropylen (PP.), pleksiglas, PCW i ABS. Tak samo skleimy nimi metale, drewno, gumę, papier, tekturę, ceramikę, skórę, a także tkaniny. Kupno jednego tylko produktu jest więc nader opłacalne, jednak opinii na temat tego, jakim klejem skleić plastik, jest bardzo dużo.
Skupiając się wyłącznie na rodzaju plastiku PP, z uwagi na fakt, że może on być używany wielokrotnie, podlega recyklingowi. Produkuje się z niego między innymi zderzaki samochodowe, wnętrza aut, płyty czy profile. Oprócz tego wykorzystuje się go również w procesie wytwarzania korków do butelek czy pudełek na masło bądź jogurty.
Jeżeli chcemy skleić plastiki PP, spoiwa o doskonałej trwałości wykonuje, chociażby Technicqll. Dodatkowo w zestawie zawarty jest specjalny pędzelek, dzięki któremu klej bardzo wygodnie się rozprowadza. Z tej samej firmy kupimy również żel do PP, składający się z nowej generacji kleju cyanoakrylowego w żelu i bazy – primera, przeznaczonego do przygotowania powierzchni przed klejeniem poliolefin (trudnych do klejenia tworzyw – PP, PE). Trzecim z polecanych produktów jest natomiast Profilpas, jednoskładnikowa masa klejąco-uszczelniająca, idealna do klejenia listew PP. Utwardzana jest wilgotnościowo, ulega szybkiej polimeryzacji, a także charakteryzuje się bardzo dużą początkową siłą spajania i doskonałą przyczepnością.
Wszystkie powyższe artykuły to absolutnie nowoczesne rozwiązania technologiczne, skutecznie i szybko łączące podobne materiały. Są one zarówno elastyczne, jak i wysokoaktywne. Oznacza to, że aby móc skleić tworzywa sztuczne o niskiej energii powierzchniowej, stosuje się tzw. aktywacje powierzchni. Asortyment klejów, głównie cyjanoakrylowych, uzupełniają bowiem właśnie specjalistyczne akcesoria, tj. aktywator przyspieszający utwardzanie, primer umożliwiający klejenie PP, PE, PTFE i silikonu, zmywacz do kleju, wypełniacz do dużych szczelin oraz igiełki do precyzyjnego nakładania kleju. W zależności od indywidualnych wymagań aplikacji stosuje się kleje o zróżnicowanej płynności (rzadkie, średnie, gęste, w żelu) i innym czasie utwardzania, jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, przeznaczone do połączeń sztywnych i elastycznych. Kleje nie powinny też powodować tzw. wykwitów i muszą być bezwonne i niedrażniące (bez piktogramów ryzyka, zawartych na opakowaniu).
Klej do plastiku bez wątpienia potrzebny jest w każdym domu. Mimo tego, iż jest to ogromna kategoria, naprawdę da się zawęzić ilość produktów godnych polecenia. Do użytku domowego świetnie sprawdzą się na przykład kleje kontaktowe, niezwykle łatwe w stosowaniu. Do bardziej skomplikowanych prac i klejenia elementów zewnętrznych, najlepiej wybrać zaś kleje silikonowe, a w przypadku nieco bardziej profesjonalnych zastosowań, poleca się wykorzystywać kleje reakcyjne.
Trzeba również pamiętać o właściwym sposobie nakładania kleju i odpowiednio wcześniej się do tego przygotować. Ponadto powierzchnia, jaką zamierzamy skleić, musi być uprzednio starannie wyczyszczona. Najpierw należy usunąć ewentualny brud, piach, kurz i odtłuścić ją przy pomocy rozpuszczalnika (benzyny ekstrakcyjnej lub acetonu), a po nałożeniu preparatu koniecznie musimy poczekać, aż klej zwiąże. Dopiero wówczas mamy pewność, że operacja zakończy się sukcesem. Warto także wiedzieć, iż dany klej, który świetnie poradzi sobie z jednym elementem plastikowym, z innym może wejść w niepożądaną reakcję. Stąd, najrozsądniej będzie wcześniej przetestować klej na niewielkiej powierzchni wybranego tworzywa. Co więcej, na łatwość klejenia przedmiotów wpływa też specyfika danego łączenia, wielkość powierzchni styku i szerokość spoiny.
Klejenie plastiku bywa często trudne, a czasem nawet niewykonalne, gdyż poszczególne elementy mogą zwyczajnie nie być oznaczone i nie posiadać informacji, z jakiego tworzywa sztucznego zostały wykonane. Oznaczenie może też być po prostu błędne. Poza tym aktualnie produkuje się ogromną ilość przedmiotów z plastiku, a w tym nieznanych dotąd nowych tworzyw, pochodzących z mieszanek innych.