Data publikacji:

Jaki kolor listew przypodłogowych do ciemnych drzwi wybrać?

Generalny remont lub wykańczanie mieszkania to prawdziwe wyzwania. Kiedy z trudem udało się wybrać kolor ścian i podłóg, a do nich dobrać drzwi, okazuje się, że to nie koniec dylematów. Dopasowanie do tego zestawu odpowiednich listew wcale nie jest takie proste, całość powinna bowiem tworzyć spójną i przemyślaną aranżację. O ile w przypadku drzwi białych, decyzja wydaje się prosta, problem może się pojawić, kiedy stoimy przed wyborem,  jaki kolor listew przypodłogowych do ciemnych drzwi będzie najbardziej odpowiedni.
ciemne drzwi

Jaki kolor listew przypodłogowych do ciemnych drzwi?

Ciemne drzwi są piękne i eleganckie. Pasują do różnych stylów, chociaż sprawdzają się głównie na dużej przestrzeni. Bardzo efektownie prezentują się drzwi wykończone w ciemnym drewnie, na przykład w kolorze orzecha, wenge czy dębu czekoladowego, ale także antracytowe czy nawet czarne. Jeśli uda się takie drzwi dopasować do wnętrza, dobrać parkiet lub panele oraz odpowiednią barwę ścian, to jeszcze nie koniec trudnych wyborów. To, jaki kolor listew przypodłogowych do ciemnych drzwi będzie najbardziej odpowiedni , zależy od wszystkich tych elementów, a także od ogólnego zamysłu,  jakie wrażenie ma wywoływać mieszkanie lub dom. Sprawa jest o tyle trudniejsza, że listwy muszą pasować do każdego pokoju, w którym zostaną zamontowane.

Najpopularniejsze rozwiązanie – listwy dobrane do podłogi

Jeśli chcemy, by listwy były w pełni dopasowane do drzwi, wybór jest prosty, te elementy wystroju mogą być jednakowe. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że listwy będą rzucały się w oczy, stanowiąc dodatkowy element dekoracyjny. Może to wyglądać wyjątkowo interesująco, a także elegancko w towarzystwie jasnych ścian, na przykład kremowych lub szarych.
Niestety, nie w każdym mieszkaniu takie rozwiązanie się sprawdzi, dlatego wiele osób decyduje się na dobranie listew do podłogi i jest to najbardziej klasyczny sposób radzenia sobie z ich doborem. Jest to w pełni uzasadnione, można je bowiem uznać za elementy stanowiące całość. Dzięki temu listwy nie będą się wyróżniać i po prostu dopełnią parkiet czy panele.

Niekonwencjonalne kontrasty

Odpowiedzią na pytanie, jakie listwy przypodłogowe pasują do ciemnych drzwi, może być również kolor kontrastujący. Klasyczna biel będzie idealna do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym. Chociaż nie jest to tradycyjne rozwiązanie dylematu kolorystycznego, sprawdza się szczególnie w przypadku, gdy drzwi są ciemne, a podłoga jasna. Wobec tak niekonwencjonalnie wykończonego wnętrza trudno będzie przejść obojętnie, a to dla wielu osób jest wystarczającą nagrodą za trud włożony w stworzenie ciekawej aranżacji. Czy warto bać się mniej popularnego ujęcia tematu listew lub nawet eksperymentów kolorystycznych? Nie, pod warunkiem, że w całym mieszkaniu listwy wyglądają harmonijnie i pasują do ogólnej koncepcji.

Jakie jeszcze listwy przypodłogowe do ciemnych drzwi?

Zazwyczaj listwy przypodłogowe są drewniane lub imitują ten materiał, popularne są także listwy z wytrzymałych tworzyw sztucznych, jednak nie jest to jedyna możliwość, którą mamy do dyspozycji. Świeżym i innowacyjnym pomysłem jest również montaż listew ze stali nierdzewnej. Dzięki temu można uniknąć lawirowania między różnymi kolorami drzwi i podłogi, stal dopasuje się bowiem wszędzie. Wnętrza, w których zostaną one zamontowane, będą wydawały się luksusowe, nowoczesne, a nawet industrialne, jeśli zadbamy o dopasowanie innych elementów, które pozwolą na stworzenie tego stylu.
Listwy przypodłogowe ze stali mają swoje plusy i minusy. Z pewnością materiał ten jest wytrzymały i odporny na uderzenia czy przybrudzenia, z drugiej jednak strony pomieszczenia, w których znajdą się takie listwy, wydają się mniej ciepłe i przytulne. Zniechęcać może do nich również wysoka cena. Jeśli jednak mieszczą się w budżecie, a dom lub mieszkanie ma być urządzone w nowoczesnym stylu z różnymi połyskującymi elementami, na pytanie,  jaki kolor listew przypodłogowych warto zamontować do ciemnych drzwi, można śmiało odpowiedzieć – stalowy.

Czy listwy przypodłogowe są konieczne?

Dla niektórych osób podjęcie decyzji , jaki kolor listew przypodłogowych dobrać do ciemnych drzwi, jest tak trudne, że szukają rozwiązań alternatywnych. Czy można w ogóle uniknąć montażu tych elementów? Listwy pełnią kilka funkcji, przede wszystkim ukrywają wszelkie niedociągnięcia i szpary między podłogą a ścianą. Nie da się w tych miejscach uniknąć powstawania szczelin dylatacyjnych, które pozwalają podłodze pracować, jednak wyglądają nieestetycznie. Ponadto mógłby się w nich zbierać brud, podczas gdy o listwy łatwo jest zadbać, chronią one też dolną część ściany przed zabrudzeniami w czasie odkurzania i mycia. Listwy przypodłogowe pozwalają również na ukrywanie przewodów elektrycznych.
Co jednak zrobić, jeśli nie sposób stworzyć harmonijnej aranżacji z listwami? Alternatywnym sposobem na wypełnienie szczelin dylatacyjnych jest użycie specjalnej masy uszczelniającej do podłóg w kolorze drewna. Żeby to rozwiązanie mogło zadziałać, konieczne jest zmniejszenie szczeliny oraz estetyczne i dokładnie wykończenie boków desek lub paneli. Masa amortyzuje ruchy podłogi i wygląda estetycznie. Innym sposobem na uniknięcie montażu tradycyjnych listew przypodłogowych są listwy korkowe lub korek natryskowy.
W zależności od stylu wykończenia mieszkania, można również już na etapie planowania zdecydować się na ścianę wykonaną z surowych materiałów, takich jak kamień, cegły lub beton, nie będzie ona wymagała ochrony za pomocą listwy. By podłoga mogła pracować, tworzy się szczelinę cieniową, która jest niewidoczna. W ten sposób ściana stanowi zgrabną całość. Podobnie rzecz się ma w przypadku zamocowania na ścianie desek lub nowoczesnej boazerii.
Zdjęcie: Envato elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym