Data modyfikacji:

Jaki kolor ścian do brązowych mebli?

Brązowe meble to wnętrzarska klasyka. Dają przytulny efekt i prezentują się elegancko. Jednak meble wybarwione na taki kolor sprawiają nieco więcej kłopotu, niż chociażby modele utrzymane w modnej, skandynawskiej estetyce, czyli białe lub wykonane z surowego materiału. Jaki kolor ścian do brązowych mebli będzie najlepszym rozwiązaniem? Do dyspozycji masz wiele ciekawych opcji.
jaki kolor ścian do brązowych mebli

Jaki kolor ścian do brązowych mebli? Odcienie bieli, beżu i szarości

To dobre rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się, jaki kolor ścian w kuchni do brązowych mebli będzie najlepszy.

Brązowa zabudowa kuchenna to wyrazisty element wystroju, który zdominuje stylizację, dlatego warto dobrać do niego stonowane tło. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są właśnie odcienie bieli, beżu i szarości. Wciąż się zastanawiasz co na ścianę w kuchni? Sprawdź inne propozycje.

Kolory te dobrze łączą się ze wszystkimi barwami, dlatego jeśli zechcesz dodać do stylizacji pomieszczenia kolejne akcenty kolorystyczne, całość będzie prezentować się korzystnie.

Białe kafle i ściany w połączeniu z brązowymi meblami dadzą elegancki efekt. Jeśli chcesz, aby kuchnia prezentowała się bardziej przytulnie, dobrym pomysłem będą odcienie beżu.

Brązowe meble i ciemne ściany

Ciekawy efekt stylizacyjny możesz uzyskać, jeśli zestawisz brązowe meble z ciemnymi ścianami, np. granatowymi. To modne rozwiązanie, ale dość ryzykowne. Warto postawić na nieco jaśniejsze odcienie brązu, np. odcień wpadający w kolor koniakowy, który będzie kontrastował z ciemną ścianą.

Jeśli chcesz postawić na ciemne kolory ścian w połączeniu z brązowymi meblami, sprawdzonym trikiem jest pomalowanie tylko jednej ściany, np. tej za łóżkiem czy sofą, na ciemny odcień. Resztę ścian w takim przypadku należy pokryć jaśniejszym preparatem.

Dzięki temu uzyskasz modny efekt dekoracyjny, ale jednocześnie ciemne kolory nie dadzą ponurego rezultatu.

Brązowe meble i kolory ziemi

Brąz to naturalna barwa, która kojarzy się z naturą i w efekcie wywołuje pozytywne skojarzenia. Dlatego jeśli szukasz sposobu, jaki kolor ścian oraz dodatków do brązowych mebli dobrać, barwy ziemi będą dobrym rozwiązaniem.

Różne odcienie żółci, zieleni oraz rudości w zestawieniu z brązowymi meblami dadzą efektowne połączenie. To dobre rozwiązanie, jeśli urządzasz salon z brązowymi meblami w roli głównej lub sypialnię tego typu.

Zestawienie kolorystyczne oparte na barwach natury da przyjemny efekt wizualny, a w pomieszczeniu zapanuje atmosfera sprzyjająca relaksowi.

Jaki brąz wybrać? Najmodniejsze odcienie

 • Miedziany – brąz z dużą domieszką koloru pomarańczowego to jedna z najmodniejszych barw w aranżacji wnętrz. Daje przytulny efekt, ale jest bardzo wyrazisty.
 • Orzechowy – to bardziej stonowany i dość jasny odcień. Bardzo często meble drewniane są barwione właśnie na orzechowy brąz.
 • Tabaczkowy – kolor ten opisuje się jako średnio intensywny odcień brązu, wpadający nieznacznie w zielone tony.
 • Koniakowy – to ciepły, jasny odcień brązu połączonego z kolorem pomarańczowym. Barwa koniakowa jest szczególnie modna w przypadku dodatków do stylizacji wnętrz – bardzo popularne są sofy, krzesła i inne meble tego typu wykończone przy użyciu koniakowych tapicerek. Odcień ten świetnie pasuje do aranżacji utrzymanych w klimacie retro.
 • Czekoladowy – ciemny odcień brązu.

Na co zwrócić uwagę dobierając kolor ścian?

Musisz wiedzieć, że dany kolor może prezentować się zupełnie inaczej w twoim mieszkaniu, niż np. w domu koleżanki. Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor ścian pasuje do brązowych mebli w kuchni czy salonie lub sypialni, dobierając idealną barwę zwróć uwagę na kilka aspektów.
 • Wielkość pomieszczenia – stara wnętrzarska zasada mówi, że w niewielkich pomieszczeniach najlepiej jest stawiać na jasne barwy, ponieważ odbijają one światło i dają korzystne złudzenie optyczne. I chociaż regułę tę można obejść na kilka sposobów, to zasadniczo warto się jej trzymać.
 • Poziom nasłonecznienia – o tym, ile światła dziennego wpada do poszczególnych pomieszczeń w domu, decyduje usytuowanie lokalu względem stron świata. Najlepiej nasłonecznione są pomieszczenia, których okna wychodzą na południe oraz zachód, a najgorzej te o orientacji północnej.

  To szczególnie ważne, jeśli chcesz postawić na ciemne kolory ścian do brązowych mebli.

W ciemnym pomieszczeniu uzyskany efekt może być dość ponury, natomiast w dobrze nasłonecznionym pokoju światło dzienne dodatkowo podkreśli modny kolor ścian.

Sprawdzone zestawienia kolorów, czyli koło barw

Na szczęście w całym tym kolorystycznym szaleństwie można sięgnąć po sprawdzoną ściągawkę, z której chętnie korzystają projektanci i twórcy grafik czy fotografowie. Chodzi o koło barw, czyli graficzny wzornik, który świetnie odwzorowuje, jakie relacje zachodzą pomiędzy poszczególnymi barwami.

Za pomocą narzędzi tego typu (które dostępne są w sieci często zupełnie za darmo) możesz się przekonać, które kolory będą dobranym zestawem, a których lepiej unikać. Jak w praktyce rysuje się sąsiedztwo na kole barw?

 • Barwy dopełniające – to kolory, które leżą naprzeciw siebie na wzorniku. Dają bardzo mocne i kontrastowe połączenie, jak np. czerwień i zieleń. Jeśli w aranżacji wnętrz zdasz się na kolory dopełniające, uzyskasz wyrazisty efekt wykończeniowy.
 • Zestawienia monochromatyczne – to dobre rozwiązanie, jeśli hołdujesz bardziej stonowanym kolorystycznym zestawieniom. Barwy monochromatyczne to tak naprawdę różne odcienie tego samego koloru. Ich połączenie jest harmonijne i łatwo osiągnąć w takim przypadku korzystny efekt stylizacyjny.
 • Kolory analogiczne – to z kolei najbliżsi sąsiedzi na kole barw, czyli np. żółć i zieleń. Ich zestawienie daje subtelny efekt.