Data modyfikacji:

Jaki kolor ścian w sypialni?

Sypialnia jest pierwszym miejsce, w którym codziennie rano budzimy się ze snu, jest też ostatnim, który oglądamy wieczorem przed snem. Spędzamy w niej średnio ok. 1/3 naszego życia, co prawda przez większość tego czasu śpimy, ale i tak odgrywa ona w naszym życiu ogromnie ważną rolę. W sypialni czytamy do późna, rozwiązujemy problemy, rozmyślamy. To ważne miejsce w rozkładzie dnia, dlatego każdy jego aspekt jest tak istotny, nawet kolor ścian w sypialni. 

Jaki kolor w sypialni?

Oferta kolorystyczna producentów farb jest właściwie nieskończona. Dobrym sposobem jest zakup małego pojemniczka wybranej farby i zrobienie próby na ścianie. Jednak bardzo często okazuje się, że to za mało, by tak naprawdę sprawdzić, jak dany kolor na nas oddziałuje i wyobrazić sobie swoje samopoczucie w czterech ścianach sypialni. Zwłaszcza że wiele gatunków farb zmienia się pod wpływem światła słonecznego, inaczej też wygląda o poranku, a odmiennie wieczorem przy sztucznym świetle.

Zobacz także: Najmodniejsze kolory 2019 w aranżacji wnętrz.

Jak dotąd nie stworzono jeszcze wiarygodnej metodologii wpływu kolorów na nasze życie, nastrój czy postępowanie. Dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki kolor do sypialni wywołuje pozytywne emocje, a jaki – negatywne. Wprawdzie wykonano badania z użyciem narzędzi psychologicznych, jednak wyniki badań na razie tylko pomagają opisać wpływ koloru do sypialni na nasze samopoczucie. Wszystkie testy są bardziej eksperymentami niż faktami.

Wiadomo z całą pewnością, że barwy wpływają na nasze nastroje, charakter czy osobowość. Ma w tym swój udział również kolor do sypialni. Intensywny kolor może wywoływać rozdrażnienie czy niepokój, stonowane barwy – ukojenie i zrelaksowanie. Kolory wykorzystujemy też często do wyrażenia uczuć czy opisu charakteru i zachowań: ktoś ma zielono w głowie, w rodzinie jest czarna owca, ktoś ma złote serce lub szare życie. A zatem jaki kolor w sypialni czy salonie powinien dominować, byśmy czuli się komfortowo?

Kolor do sypialni 2019

Istnieje kilka prostych skojarzeń towarzyszących wyborowi barwy ścian, gdy jesteśmy miłośnikami klasycznych rozwiązań. Najczęściej amatorzy klasycznej sypialni wybierają kolor:

 • błękitny: kolor, który wycisza i relaksuje, wspaniale łączy się z bielą mebli i kremowymi dodatkami,
 • beżowy: kolor uniwersalny, zrównoważony, nie za ciepły ani za zimny,
 • miętowy: delikatny pastelowy odcień, lekkie muśnięcie na ścianie, relaksuje i pozwala uciekać myślom,
 • pudrowy róż: odcień romantyczny, typowo sypialniany, tworzy przytulne, bardzo kobiece aranżacje,
 • szary: zrównoważony, harmonijny, na tle szarości świetnie komponują się klasyczne meble, również białe.
 • Kolor do sypialni 2019 w nowoczesnej odsłonie

  Nawet kolor do małej sypialni wcale nie musi być delikatny i pastelowy. Bardzo często miłośnicy równowagi kolorystycznej, potrzebując wytchnienia od poprawności, szaleją z kolorami w sypialni, zakładając, że jest to pomieszczenie absolutnie prywatne. Dlatego oczekiwanie relaksu i ukojenia po pracowitym dniu wcale nie musi oznaczać bladość ścian, wszystko zależy od  aranżacji pomieszczenia i umotywowania obecności takiego, a nie innego rozwiązania:

 • kolor czerwony, a właściwie burgundowy, będzie pasował do sypialni buduaru, być może z motywami wschodnimi, piękna i nasycona barwa wcale nie musi być agresywna,
 • kolor antracytowy doskonale sprawdzi się jako podstawowy kolor do małej sypialni, zamyka przestrzeń, wywołując skojarzenie z wodą, ale można pomalować tym kolorem tylko jedną ze ścian, świetnie komponuje się z bielą i szarościami,
 • kolor turkusowy to bardzo energetyczna barwa, kojarząca się z wakacjami, sprawdzi się też jako kolor do małej sypialni, ponieważ tam zwykle dominuje nowoczesna i minimalistyczna aranżacja, również wystarczy pomalować jedną ze ścian, by otrzymać energetyczny impuls każdego poranka,
 • kolor zielony oznacza energię i życie, będzie pasował do nowoczesnego wystroju sypialni, chociaż to trudny kolor i należy bardzo umiejętnie dobierać do niego pozostałe barwy, jednak jeżeli sprawdził się w wiktoriańskiej, nasyconej wersji, tym bardziej będzie pasował do nowoczesnego projektu,
 • kolor żółty, słoneczny i energetyczny, wspaniale łączy się z szarością, wymaga również nowoczesnej aranżacji przestrzeni.
 •  Oświetlenie ścian i sufitu

  Bez względu na to, jakich barw użyje się w sypialni, ogromną wagę należy przywiązać do oświetlenia. Każdy z kolorów, bez względu na jego intensywność, można podkreślić lub złagodzić właściwym oświetleniem. Oświetlenie w sypialni jest tak istotne, ponieważ siłą rzeczy najczęściej i najdłużej przebywamy w niej już po zmroku. Dlatego kolor ma znaczenie, ale zawsze możemy dołożyć starań, by energia danego koloru zieleni, czerwieni czy błękitu w świetle lamp uzyskała głębię i aksamitną powłokę, zmieniając się w teatralną scenografię.

   Redukcja intensywności barw w sypialni

  Gdy zawsze marzyliśmy o tym, by naszą sypialnię pomalować w intensywne i głębokie barwy, a teraz musimy pójść na kompromis, by to marzenie się spełniło, a jednocześnie zadowalało wszystkie gusta, wiele zdziałać mogą pozostałe elementy wystroju wnętrz. Mocne barwy ścian rozmyją kolory z tej samej tonacji, ale coraz jaśniejsze. Projektanci wnętrz zalecają, by liczba barw z różnych palet nie przekraczała w sypialni czterech.

   Kolor biały w sypialni

  Nigdy nie powinno się zapominać o wariancie bieli na ścianach w sypialni. Miłośnicy koloru białego na wszystkich ścianach w mieszkaniu, również w sypialni, przekonują o wyższości tego rozwiązania nad każdym innym. Trudno nie zgodzić się przede wszystkim z nieograniczonymi możliwościami kolorystycznymi wystroju wnętrz na białym tle.

  Tekst: Redakcja Wnętrza ze smakiem

  Autor: Piotr Kalsztyn