Data modyfikacji:

Jakie profile do ścianki działowej wybrać?

Ścianki działowe oraz sufity podwieszane z płyt kartonowo-gipsowych to coraz popularniejsze zabiegi wykonywane w budownictwie. Wydawałoby się, że ich montaż jest bardzo prosty, jednak bardzo często zdarza się, że nawet fachowcy dobierają zły rodzaj profili. Profile to bardzo ważny element – to one utrzymują konstrukcję, sprawiają, że jest stabilna i trwała. Jak dobrać odpowiednie profile i czym się kierować? 
jaki profil na ścianki działowe

Ścianka działowa – budowa

Budowa ścianki działowej musi zostać przemyślana. Na samym początku należy wybrać odpowiednie dla nas płyty kartonowo – gipsowe, nazywane w skrócie g-k. Następnie dokładnie dobieramy profile pod szerokość oraz usytuowanie płyt. Przed przystąpieniem do remontu dobrze jest przeczytać, czego potrzebujemy i jak wybrać dostosowane do nas materiały. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie skonstruować ściankę działową, lepiej poprosić o pomoc fachowców, którzy posiadają potrzebne narzędzia i doradzą, jakie płyty, profile oraz inne potrzebne elementy trzeba kupić.  
To, co najbardziej skłania do wyboru tego typu konstrukcji, to przede wszystkim możliwość szybkiego postawienia ścianki działowej, bez większej ingerencji w budynek.   

Jaki profil do ścianki działowej – rodzaje profili

Zastanawiając się, jaki profil pasuje do ścianki działowej, trzeba dokładnie sprecyzować miejsce, w którym zagości nasza płyta g-k. Jest kilka standardowo używanych profili stosowanych przy konstrukcjach z płyt kartonowo-gipsowych. Pierwsze i najpopularniejsze to profile CW (C), są one pionowe i wykorzystywane przy suchej instalacji zabudowy we wnętrzu ściany.   
Kolejne to profile tak zwane obwodowe o oznaczeniu UW (U) – poziome. Wykorzystywane głównie do wyższych ścian działowych i instalacyjnych, są bardzo mocne, wykonane z grubej blachy. Dzięki tym profilom płyta g-k nie przesuwa się podczas użytkowania. 
Profile przyścienne UA, również wykonane z grubej blachy, wykorzystywane są w celu usztywniania ościeżnic drzwi oraz wysokich ścianek działowych. Z uwagi na to, że ościeżnice to miejsca dość newralgiczne, narażone na spore obciążenia, trzeba dokładnie sprawdzić jakość tego rodzaju profili. Powinny one być bardzo wytrzymałe i twarde.
Ostatnie to profile sufitowe oraz poddaszowe, jak sama nazwa wskazuje, stosowane są przy sufitach podwieszanych oraz jako podpora do warstw ocieplenia. Oznaczenie tych profili to CD, jeśli postawimy na ich wariant o plastycznej krawędzi, możemy tworzyć wtedy różne kształty na suficie, dodając w kolejnych etapach nowoczesne oświetlenie i ciekawą kolorystykę.    
Na tym etapie powinniśmy wiedzieć, jakie profile wybrać do ścianki działowej z g-k. Trzeba dobrać ich odpowiednią długość i szerokość. Profile muszą być dopasowane również do rodzaju budynku i wnętrza. Innych profili użyjemy w domu, innych w magazynie i hali czy supermarkecie. Należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest dany profil, ponieważ to on będzie trzymał całą ściankę, musi być wytrzymały i dobry jakościowo. Warto dokładnie przeczytać zastosowanie danego profilu. Wybierając go do ścianki g-k w kuchni lub łazience, dobrze, żeby był odporny na działanie wilgoci, wtedy wystąpi mniejsze ryzyko korozji.

Montaż – o czym pamiętać? 

Przy montażu profili należy pamiętać o kilku znaczących akcesoriach, które usprawnią naszą pracę. Aby zbudować dobrą i mocną ściankę działową, potrzebujemy między innymi łączników, które spełniają kilka funkcji w zależności od tego, jakie wybierzemy. Łącznik krzyżowy odpowiada za budowanie stelaża dwupoziomowego, łącznik wzdłużny – dzięki niemu możemy przedłużyć profil, który jest za krótki, oraz łącznik poprzeczny, który służy do łączenia profili przy płytach kartonowo-gipsowych. Dodatkowo, jeśli montujemy sufit podwieszany lub elementy przytwierdzane do krokwi, przydatny będzie wieszak do poddaszy.   

Ścianka działowa – krok po kroku 

Instrukcja montażu ścianki działowej z płyty g-k nie ma wysokiego stopnia trudności.
W pierwszym etapie wybieramy odpowiednie do naszych potrzeb płyty gipsowo-kartonowe. Zwróćmy uwagę na to, czy w niektórych miejscach nie potrzebujemy podwójnych poszyć z płyty. W wielu przypadkach, aby uzyskać dobre parametry, może być niezbędne połączenie dwóch materiałów. W tym momencie również trzeba dobrać odpowiedni rodzaj profili. Musimy zdecydować się na odpowiednią szerokość oraz typ w zależności od ich przeznaczenia (zwracając uwagę na oznaczenie).  
Po dokładnym przygotowaniu ścian i zmierzeniu potrzebnych wysokości można przystąpić do przycinania profili dokładnie pod nasze wymiary. Jeśli chcemy zapewnić lepszą izolację dźwiękową, świetnym sposobem jest zastosowanie taśmy uszczelniającej. 
Wszystkie potrzebne profile starannie mocujemy przy ścianach, sufitach czy podłodze przy pomocy kołków.   
Gdy zakończymy montaż profili, dokładnie je wypoziomujemy i dopasujemy, możemy przystąpić do montowania płyt gipsowo-kartonowych. 
Płytę montujemy ostrożnie i z dokładnością. Delikatnie przykładamy ją do stworzonego z profili rusztu, pozostawiając drobną przestrzeń zarówno na dole, jak i u góry, aby zachować dylatację. 
Na koniec wszystkie łączenia pomiędzy płytami g-k należy wypełnić. Po ukończonym spoinowaniu mamy przygotowaną ściankę do wykańczania, malowania oraz tapetowania.
Jak widać, nie jest to trudny i skomplikowany proces. Z powyższą instrukcją sami możemy podjąć się remontu.   
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!