Data modyfikacji:

Jakie są rodzaje dekoracji ogrodowych? Które warto kupić?

Trawnik przystrzyżony, rabatki zadbane, a z żywopłotu nie wystaje ani jeden zbędny listek, jednak wciąż coś ci zgrzyta w stylizacji ogrodu? Pewnie brakuje ci ozdób ogrodowych. Jeśli w tym sezonie chcesz dodać nieco rumieńców stylizacji swojej przydomowej działki, przekonaj się, jakie kupić dekoracje ogrodowe i jak przyozdobić swoją posesję w tym roku?

Rodzaje dekoracji ogrodowych:

 • Girlandy lampek
 • Donice na kwiaty
 • Skrzynki
 • Figurki ogrodowe
 • Podpory do pnączy
 • Tabliczki ogrodowe
 • Elementy architektury ogrodowej
 • Dekoracje na garden party
 • Jak rozświetlić działkę? Za pomocą ozdób ogrodowych!

  Z pewnością kojarzysz je z amerykańskich filmów lub mediów społecznościowych. Lampki ogrodowe w formie girlandy żarówek do dekoracyjny hit ostatnich sezonów. Świetnie sprawdzają się nie tylko w wystroju wnętrz, ale również w dekoracji ogrodu czy tarasu. Wystarczy rozpiąć girlandę lampek między kilkoma punktami zaczepienia czy przy zadaszeniu tarasu lub w innym miejscu w ogrodzie, a nie dość, że zyskasz dodatkowe oświetlenie, to jeszcze dodasz całej kompozycji nieco luźnego, wakacyjnego charakteru. Wszak dekoracje ogrodowe tego typu to typowy element wystroju nadmorskich barów.

  Ozdoby ogrodowe „must have” – donice na kwiaty

  Nie ma chyba lepszego sposobu na łatwe urozmaicenie stylizacji ogrodu, niż dodane kilku efektownych donic z kwiatami. I nie myśl, że ich miejsce jest tylko na tarasie. Tak naprawdę możesz wzbogacić swoje rabatki kwiatowe i klomby o dodatkowe donice z jednorocznymi sadzonkami. Zdaj się nie tylko na dekoracyjny wygląd kwiatów, ale też na wzornictwo samych donic. W sprzedaży znajdziesz wytrzymałe egzemplarze wykonane z tworzywa, które wybarwia się na najrówniejsze kolory. To dobra opcja, jeśli podczas nasadzeń ogrodowych zapomniałeś o roślinach kwitnących lub zdałeś się na ubogą kolorystykę. Donice ceramiczne będą z kolei świetnym rozwiązaniem w miejscach, gdzie występują większe podmuchy wiatru. Te solidne pojemniki nie powinny się przewracać i dodatkowo to wyjątkowe ozdoby ogrodowe.

  Dekoracje ogrodowe w stylu rustykalnym – skrzynki

  Drewniane skrzynie nie mają sobie równych, jeśli chodzi o stylizację ogrodu czy tarasu. Znajdą wiele zastosowań – możesz wykorzystać je w roli rustykalnych donic, zasobników na ogrodowe sprzęty czy wreszcie wykorzystać jako materiał do wielu projektów DIY. Drewniane skrzynie po owocach są tanie, można je łatwo poddawać obróbce i świetnie komponują się z wieloma innymi dekoracjami ogrodowymi.

  Jakie kupić dekoracje ogrodowe? Może figurki?

  Na pewno pamiętasz te nieco kiczowate krasnale ogrodowe, które cieszyły się szczególną popularnością w latach 90. ubiegłego wieku. We Francji powstał nawet wywrotowy Front Wyzwolicieli Krasnali Ogrodowych, który postulował ich powrót do naturalnego środowiska, czyli do lasu. Żarty odłóżmy jednak na bok, bo figurki ogrodowe, niekoniecznie będące krasnalami, to świetny sposób aby urozmaicić stylizację ogrodu. Masz wiele opcji do wyboru – od sezonowych dekoracji w postaci ceramicznych dyń, świątecznych ozdób ogrodowych, czy chociażby rzeczonych krasnali właśnie, aż po podobizny zwierząt i warzyw. Co ciekawe, niektóre figurki ogrodowe to np. nowocześnie zaprojektowane elementy oświetlenia, które pozwalają subtelnie zamaskować źródła światła np. przy ścieżkach ogrodowych.

  Ogrodowa klasyka – podpory do pnączy

  Rośliny o pokroju pnącym to jedne z najefektowniejszych w naszych ogrodach. Jednak takie ogrodowe pnącza wymagają odpowiedniej oprawy. Jeśli nie chcesz, żeby pnącza pięły się po elewacji budynku lub specyfika gatunku wyklucza taką możliwość, zdaj się na ozdoby ogrodowe w postaci podpór. Do wyboru masz szereg najróżniejszych konstrukcji, od tradycyjnych ażurowych podpór wykonanych z drewna, przez wsporniki z tworzywa czy wreszcie bardzo modne minimalistyczne metalowe odpowiedniki.

  Dekoracje dla zapominalskich – tabliczki

  Każdemu się może zdarzyć – sąsiad pyta cię, jaki gatunek roślin tak pięknie porasta twoją rabatkę, a ty oczywiście totalnie nie pamiętasz, jaka to była nazwa. Dobrym pomysłem na uniknięcie takiej wpadki i na dodatkową dekorację ogrodu, są niewielkie tabliczki, które wtyka się w ziemię. Możesz na nich zapisywać nazwy roślin lub inne ważne dla ciebie wskazówki, jak chociażby datę ostatniego podlewania czy nawożenia.

  Elementy architektury ogrodowej

  Jeśli zastanawiasz się, jakie kupić dekoracje ogrodowe, ale nie chcesz szaleć z ilością dodatków, zdaj się na elementy architektury ogrodowej. Niewielka ławka osadzona przy klombie z pnącymi różami, ścieżki ogrodowe wykończone plastrami drewna czy wreszcie zabudowany taras zwieńczony powiewającymi zasłonami. Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze i nie ma co na siłę kombinować.

  Ozdoby na garden party

  Jeśli jednak lubisz dekoracyjne szaleństwo i naprawdę chcesz dodać rumieńców stylizacji działki na garden party, masz duże pole do popisu. Po pierwsze – girlandy proporczyków. Podobnie, jak wspomniane już sznury lampek dodadzą nieco nadmorskiego klimatu całej stylizacji. Będą powiewać na wietrze i wyglądać świetnie. Po drugie lampiony – zarówno te wiszące, które jeśli to możliwe, możesz zawiesić nawet na drzewach ozdobnych, jak i te, które ustawisz na tarasie, ścieżkach ogrodowych itd. Ciepły blask świec sprawi, że wieczór w ogrodzie będzie jeszcze przyjemniejszy. Do tego dodaj jeszcze słoiki z zakrętkami i słomkami, które będą pełniły rolę szklanek oraz duże słoje z kranikami na napoje – mają uroczy piknikowy charakter, a dodatkowo chronią napoje przed dostawaniem się do nich owadów.

  Autor: Kamila Zalińska-Woźny

  Autor: Kamila Zalińska-Woźny