Data publikacji:

Kaladium - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Kaladium oryginalnie pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładniej z terenów tropikalnych lasów. Jej wyjątkowe ubarwienie urozmaica tereny wzdłuż rzek oraz przestrzeni leśnych. Śmiało można rzec, że kaladium jest rośliną o najpiękniejszych liściach, jakie mogły zostać stworzone przez naturę. Faktycznie, liście tej rośliny są niezwykle efektowne, przybierają kształt serca i przeplatają się przeróżnymi barwami. Można porównać je do malarskiej palety, na której widnieje zieleń przenikająca się z bielą i różem w różnych odcieniach. Jest niezwykle kuszącą rośliną do posiadania jej w swoim domu czy ogrodzie. Jak pielęgnować piękno tej zachwycającej rośliny? Ten artykuł będzie małym przewodnikiem oraz źródłem wiedzy o uprawie kaladium. 

Kaladium rodzaje - te najbardziej znane

Naturalne środowisko kaladium to wilgotne lasy równikowe i brzegi rzek tropikalnych Ameryki. Rodzaj tej rośliny obejmuje 12 gatunków, a najpiękniejszym z nich jest kaladium dwubarwne mające kolorowe liście. Właśnie ten gatunek kaladium jest najpopularniejszy w Europie i najczęściej wybierany do uprawy w domu. Warto też wspomnieć o mieszanych odmianach ozdobnych tej rośliny, które królują wśród upraw częściej niż jej czysty gatunek. Charakteryzują się one różnorodnością wzorów oraz zestawem rozmaitych kolorów. Warto poświęcić tutaj szczególną uwagę odmianom takim jak: 
  • Cherry Tart - przypomina ona odcieniem wiśniową tartę, a liście tej odmiany to barwy głębokiego różu z obrzeżem w kolorach zieleni i żółci;  
  • Pink Symphony - tak jak sama mówi nazwa ta odmiana jest symfonią odcieni różu oraz rysunkiem zielonych nerwów na liściach; 
  • Strawberry Star - ta odmiana charakteryzuje się białymi liśćmi z zielonymi nerwami oraz truskawkowymi plamkami na nich; 
  • Royal Flush - przedstawia liście o ciemno różowej barwie oraz szerokie ciemnozielone obrzeże z białymi cętkami. 

Proces sadzenia kaladium 

Kaladium dwubarwne to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych, natomiast jej uprawa nie jest zbyt łatwa. Sprzedawana jest najczęściej w postaci bulwiastego kłącza, raczej rzadko można znaleźć w sprzedaży rozwinięte rośliny w doniczkach. Bulwiaste kłącza sadzi się wczesną wiosną, a dokładniej w lutym bądź marcu. Należy posadzić je płytko, na głębokość 3-5 cm. Doniczka musi zostać wypełniona piaskowo-torfowym podłożem, które jest przepuszczalne i zawiera w sobie dodatek kompostu bądź ziemi liściowej z lekko kwaśnym odczynem pH. 
  
Kolejny krok to umieszczenie doniczki w temperaturze około 20-24 stopni. Pomieszczenie powinno być jasne, ale miejsce na doniczkę powinno być osłonięte przed bezpośrednim promieniowaniem słońca. Roślina powinna być regularnie podlewana, nie można doprowadzić do tego aby ziemia była zbyt sucha ani zbyt wilgotna. Za duża wilgoć sprawia, że bulwy kaladium zaczynają gnić. 
  
W trakcie sezonu wegetacyjnego roślina potrzebuje systematycznego dokarmiania, najlepsze są do tego mieszanki nawozowe dla roślin z ozdobnymi liśćmi, ze zmniejszoną ilością azotu i większą zawartością potasu. Ważne jest wtedy również zapewnienie jej podwyższonej wilgotności powietrza, np. można ustawić doniczki wykorzystując do tego wilgotne kulki keramzytu lub ulokować je blisko nawilżacza powietrza. Istotna uwaga, kaladium nie lubi spryskiwania liści wodą. 

Kaladium uprawa  - jaka ziemia będzie najlepsza? 

Udana uprawa doniczkowa kaladium to tak naprawdę znalezienie złotego środka. Dlaczego? Rośliny nie można wystawiać na bezpośrednie promieniowanie słońca, ale nie można też doprowadzić do jej zacienienia. Podobnie wygląda sprawa z dostarczaniem wody rośliny. Dla kaladium nie będzie sprzyjająca sucha gleba, ale również taka, która jest zbyt wilgotna.  
  
Zatem jak znaleźć złoty środek uprawy Kaladium? Roślina kaladium czerpie korzyści z luźnej i przewiewnej gleby. Podłoże powinno zawierać dużo składników odżywczych. Kaladium lubi próchniczą ziemię, która zawiera dodatek torfu i piasku oraz jasne miejsce. Prawidłowe oświetlenie jest kluczowe, ponieważ od tego zależy kolor liści tej rośliny. 
  
W przypadku niewystarczającej ilości światła, liście nie będą aż tak efektowne, a barwy będą mniej soczyste. Bezpośrednie padanie promieni słońca na roślinę może ją poparzyć. A złotym środkiem może okazać się ulokowanie kaladium na parapecie okna od strony wschodniej lub zachodniej. Rajem dla tej zachwycającej rośliny będzie miejsce przy zamkniętym oknie. 

Pielęgnacja kaladium 

Kaladium w Polsce otrzymało nazwę obraźnica, natomiast wcale nie tak łatwo ją do siebie zrazić. Ważne jest dbanie o jej potrzeby, a uzyskamy piękny i bujny wzrost rośliny. Jakie są kluczowe elementy w pielęgnacji tej rośliny? 

Wybór odpowiedniego miejsca na uprawę kaladium 

Ze względu na delikatne liście rośliny pod żadnym pozorem nie można stawiać jej na bezpośrednim słońcu. Trzeba zapewnić jej jasną przestrzeń z rozproszonym światłem. Kaladia najlepiej czują się w domu i właśnie dlatego zalecane jest trzymanie ich we wnętrzu. Oczywiście można je czasami wystawiać na zewnątrz, natomiast trzeba być przy tym ostrożnym, ponieważ słońce może poparzyć liście, a zimna noc może uśmiercić roślinę. Jeśli wilgotność powietrza jest niska, nie powinno wystawiać się kaladium na zewnątrz. 

Odpowiednie nawodnienie i pielęgnacja kaladium 

Podłoże kaladium powinno być lekko wilgotne i nie warto przesadzać tutaj z ilością wody, ponieważ te rośliny są dosyć wrażliwe na przelania. Najlepiej podlewać roślinę gdy warstwa podłoża nieco przeschła. Nie można doprowadzić jednak do całkowitego wyschnięcia podłoża, ponieważ może to skutkować wcześniejszym okresem spoczynku rośliny. Kaladium potrzebuje codziennej porcji wody, zawsze ciepłej! 

Temperatura dla kaladium 

Optymalną temperaturą powietrza dla kaladium będzie od 22 do 27 stopni. Nie powinna ona spadać poniżej 20 stopni. Kaladium ma możliwość przystosowania się do normalnej wilgotności w pomieszczeniu. Warto wspomnieć o tym, że w przypadku spadku temperatury poniżej 10 stopni, roślina nie będzie w stanie sobie poradzić. 

Nawożenie kaladium 

Aktywny wzrost kaladium jest stosunkowo krótki. Po zoptymalizowanych procesach życiowych kwiat potrzebuje być regularnie "dokarmiany". W marcu i kwietniu odpowiednie będzie nawożenie raz w tygodniu z wykorzystaniem płynnych nawozów. W połowie lipca częstotliwość nawożenia powinna zostać zmniejszona. 

Proces kwitnienia kaladium

Jak przebiega kwitnienie kaladium? W domowych warunkach nie zawsze pojawia się kwitnienie kaladium. Jeżeli faktycznie do tego dojdzie, kwiatów możemy spodziewać się na przełomie marca i kwietnia. Tylko sprzyjające warunki służą zakwitaniu tej rośliny. Wydane w procesie kwitnienia kwiaty są zbudowane ze sztywnej i grubej kolby, która jest wzniesiona i ma kremowo-białe zabarwienie, natomiast kolba otoczona jest zielonkawą pochwą. Jednak kwiaty tej rośliny nie są szczególnie zachwycające i raczej nie robią wrażenia, jak np. liście tej rośliny. 
  
Jak można zauważyć opieka nad kaladium nie wymaga wiele wysiłku i jest stosunkowo łatwa. Jak wyżej już wspomniano najważniejsze jest po prostu znalezienie złotego środka w jej pielęgnacji. Nie może być niczego za mało, ale również za dużo. Odpowiednia opieka i warunki dla rozwoju rośliny z pewnością przyniosą wspaniałe efekty i będziemy mogli podziwiać piękno tej tropikalnej rośliny. 
Autor: Anna Grabowska