Data publikacji:

Jaki karnisz do salonu? Modne rozwiązania

Mimo wciąż rosnącej popularności rolet okiennych wielu z nas wciąż stawia na klasyczny duet firany plus zasłony, który pasuje do praktycznie dowolnej aranżacji wnętrz. Oczywiście pod warunkiem odpowiedniego dobrania kolorów, wzorów i materiałów, z jakich są zrobione. Stylizacji nie kończymy jednak wyłącznie na tkaninach. Bardzo duże znaczenie mają tutaj również karnisze, których nie należy pomijać podczas zakupów. Mogą one bowiem fundamentalnie wpływać na wygląd okien. Z tego też powodu radzimy, jak wybrać mody karnisz do salonu.
Curtain

Jakie karnisze są modne – polecane rozwiązania

Duża część karniszy dostępny na rynku to konstrukcje uniwersalne – dzięki swoim neutralnym barwom oraz wyglądowi pasują one do większości typów salonów. Mogą one mieć nowoczesną, loftową czy skandynawską aranżację, stawiać na bardzo klasyczne i przytulne rozwiązania albo postawić na odrobinę szaleństwa w stylu boho lub glamour. 
Karnisze możemy podzielić na kilka osobnych typów, a każdy z nich zalecany jest do nieco innego typu wnętrz. Przyjrzymy się teraz każdemu z nich z osobna.

Stalowa żyłka – świetne rozwiązanie dla minimalistów

Jest to najprostsze i najbardziej minimalistyczne rozwiązanie, „karnisz” jest tutaj praktycznie niewidoczny, ponieważ składa się z wytrzymałej metalowej żyłki rozpiętej w otworze okiennym. Jest ona zamocowana do dwóch wsporników, które mocujemy do ściany. Żyłka sprawdza się w nowoczesnych, loftowych i industrialnych salonach, skorzystać możemy z niej jednak także bez problemu w innych wnętrzach.
Zasłony mogą być przyczepione za pomocą drobnych kółek albo żabek, żyłki nie stawiają dużego oporu, więc można przesuwać je, wkładając minimalną siłę. Materiał, z jakiego są wykonane, jest również odporny na korozję, choć warto regularnie czyścić jego powierzchnię. Największą wadą żyłkowych karniszy jest to, że mają ograniczone obciążenie. Nie powiesimy na nich ciężkich zasłon z dekoracjami, zaczną się bowiem uginać, a w najgorszym wypadku kompletnie zerwą. 

Karnisz szynowy w zabudowie – dla osób ceniących wygodę i elegancję

Niegdyś dominujący typ karnisza, dziś nieco zapomniany, choć producenci oferują wiele interesujących wzorów. Karnisze przyjmują postać metalowych listew przycinanych do odpowiedniej długości, wyposażonych we wgłębienia, w które wjeżdżają żabki poruszające się w nich jak po szynach. Konstrukcje te są bardzo niezawodne i wytrzymują duże obciążenie, są też bardzo komfortowe w użytku. Dzięki niewielkiemu oporowi z łatwością odsłonimy nawet najcięższe zasłony.
Karnisze szynowe do zabudowy posiadają zazwyczaj dwie szyny (choć może być ich więcej) – jedna na zasłonę, a drugą na firanę. Modele te sprawdzają się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i bardzo klasycznych. W sklepach znajdziemy bowiem produkty, których maskownice mają bogato zdobione warianty naśladujące rzeźbione gzymsy. Z drugiej strony natkniemy się też na ekstremalnie minimalistyczne pozycje wykonane z pojedynczego kawałka aluminium lub stali.
Maskownice ułatwiają też instalacje podświetlenie LED otworu okiennego. Listwy z diodami możemy przymocować do ich wewnętrznej strony w taki sposób, że pozostają one całkowicie niewidoczne.

Klasyczne karnisze drążkowe – sprawdzone rozwiązanie dla tradycjonalistów

Klasyczne karnisze drążkowe mogą być wykonane z metalu, drewna lub tworzywa sztucznego. Charakteryzują się bardzo prostą konstrukcją składającą się z drążka zabezpieczonego z obu stron specjalnymi stoperami. Końcówki te w dużej mierze decydują o charakterze karnisza, mogą być bowiem bogato zdobione, wykonane np. z odlewanego metalu z motywami roślinnymi lub kryształowego szkła. Co więcej, w wielu wypadkach stopery można dobierać osobno, dopasowując je do charakteru salonu.
Zasłony przyczepione są do specjalnych kółek, które również wykonuje się z różnych materiałów i można dobierać je niezależnie od drążków. Karnisze drążkowe sprawdzają się przede wszystkim w eleganckich przestrzeniach w klasycznym wydaniu. Bardzo dobrze współpracują nawet z najcięższymi zasłonami, jednak podobnie jak w przypadku żyłki musimy zwracać uwagę na ich obciążenie. Bardzo długie drążki wymagają bowiem dodatkowego wsparcia, w przeciwnym razie zaczną się wyginać.

Jak dobrać karnisz?

  • Liczba drążków lub szyn – to kwestia, którą trzeba przemyśleć już na wstępie. Jeśli chcecie wykończyć wnękę okienną przy użyciu zasłon i firan, koniecznie zdajcie się na karnisz z dwoma drążkami lub dwiema prowadnicami. W przeciwnym razie, jeśli stawiacie jedynie na firany lub zasłony, wystarczy jeden drążek.
  • Szerokość karnisza – wartość ta, podobnie jak wysokość, na jakiej karnisz powinien zostać zamontowany, często przysparza wielu zagwozdek. Jeśli chcecie uzyskać naprawdę dobry efekt dekoracyjny i swobodnie rozsunąć firany czy zasłony w ciągu dnia, aby nie ograniczały dopływu światła do wnętrza, karnisz powinien wystawać poza krawędzie wnęki okiennej o mniej więcej 40–45 cm. Aranżacja okienna w takim wydaniu będzie prezentować się świetnie i pozwoli na wygodne sterowanie światłem dziennym wpadającym do wnętrza mieszkania.
  • Na koniec warto pamiętać o jeszcze jednej ważnej zasadzie, która dotyczy wieszania zasłon. Karnisz należy zamontować maksymalnie wysoko. Najlepiej, aby trafił tuż pod sufit lub bezpośrednio na niego. Zasłony zawieszone w taki sposób dodatkowo wysmuklą wnętrze, podkreślą wnękę okienną i dodadzą całości uroku.
    Wieszanie karnisza bezpośrednio nad wnęką okienną daje niekorzystny efekt, więc lepiej unikać tej stylizacyjnej wpadki. Ponadto modnym rozwiązaniem jest wybór firan czy zasłon, które sięgają aż do posadzki czy wręcz na niej leżą, dzięki czemu materiał układa się w efektowne fałdy. 

    Karnisze do salonu – najczęściej zadawane pytania

    Jakie rodzaje karniszy są dostępne do salonu?

    Istnieją różne rodzaje karniszy, w tym: karnisze sufitowe, karnisze ścienne, karnisze montowane w suficie podwieszanym, karnisze wąskie czy w kształcie litery L.

    Jakie materiały są najlepsze do produkcji karniszy?

    Karnisze mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, drewno, plastik czy tworzywa sztuczne. W zależności od aranżacji pomieszczenia, stylistyki czy indywidualnych preferencji – wybór materiału jest kluczowy.

    Czy karnisze mogą być łatwo zdemontowane i przeniesione do innego pomieszczenia?

    Niektóre modele karniszy mogą być łatwo zdemontowane i przeniesione do innego pomieszczenia, jednak nie wszystkie. Przed zakupem karnisza warto sprawdzić, czy posiada taką funkcjonalność.
    Zdjęcie: Envato Elements