Data modyfikacji:

Jakie karnisze do salonu?

Nowoczesne, klasyczne, a może zabudowane? Jakie karnisze do salonu są modne i funkcjonalne? Jeśli szukasz pomysłu na modny karnisz do salonu, poniżej znajdziesz krótki przegląd najpopularniejszych modeli oraz poznasz ich mocne i słabsze strony.

karnisze do salonu
Duet firan i zasłon to wnętrzarski klasyk w aranżacji okiennej. Tekstylia tego typu występują w różnych wariantach: możemy postawić na sprawdzony duet lub zawiesić w oknie jedynie firanki czy zasłony. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, stylizowanie okna trzeba zacząć od przytwierdzenia karnisza.

Modny karnisz do salonu – stalowa żyłka

To minimalistyczne rozwiązanie, które świetnie komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami. Karnisze tego typu to proste konstrukcje, na które składają się dwa wsporniki naciągające oraz stalowa żyłka. Ich ważną zaletą, obok minimalistycznego wyglądu, jest łatwość użytkowania. Zasłony czy firany zawieszone na żyłce suną bez problemu, co przekłada się na wygodę podczas zasłaniania i odsłaniania okien.

Na niekorzyść karniszy do salonu tego typu można zaliczyć ograniczenia wagowe. Przed zakupem sprawdź wskazania producenta co do maksymalnego obciążenia. Może się bowiem okazać, że ciężki materiał, uzupełniony dodatkowo akcesoriami dekoracyjnymi, będzie zbyt dużym obciążeniem.

Zabudowany karnisz do salonu

To ciekawy sposób, aby dodatkowo podkreślić aranżację okienną. W takim wydaniu najczęściej występują karnisze szynowe, a dołączona jest do nich specjalna dekoracyjna zabudowa. Karnisz szynowy przytwierdza się do sufitu, a materiał zasłon czy firan wiesza się za pomocą żabek. Taki system jest wygodny w użytkowaniu i trwały – żabki gładko suną po szynie.

Maskownice stanowiące zabudowę karnisza tego typu przypominają elementy sztukaterii. Mogą mieć minimalistyczne wykończenie lub wręcz przeciwnie – w sprzedaży znajdziesz bogato zdobione warianty. Najczęściej są wykonane z lekkiego tworzywa sztucznego i mają białą barwę, co pozwala je dobrze dopasować do sufitu, który z reguły maluje się właśnie na ten kolor.

Jakie są minusy tego rozwiązania? Dekoracyjna maskownica nieco utrudnia dostęp do szyny, na której zawiesza się zasłony, co może okazać się kłopotliwe podczas sezonowej wymiany tekstyliów.

Innym sposobem na zabudowany karnisz może być zamaskowanie tego elementu przy użyciu zabudowy sufitu podwieszanego. Aby uzyskać taki efekt, trzeba wykonać sufit w formie opaski, która będzie okalała wnętrze i niemal stykała się ze ścianami bocznymi. W wolnych przestrzeniach zostaną osadzone szyny karniszy. Całość warto podkreślić ozdobnym oświetleniem LED.

Nowoczesne karnisze do salonu na sufit

Karnisze tego typu są dobrą alternatywą dla klasycznych modeli drążkowych, montowanych na ścianie. Karnisz osadzony na suficie pozwoli efektownie wykończyć aranżację okienną, ponieważ wysoko zawieszone zasłony dodatkowo podkreślą całość i dadzą lepsze wyciemnienie, niż w przypadku modeli zamontowanych niżej.

Szczególnie ciekawym pomysłem są modele łukowe, dzięki którym można odciąć dopływ światła dziennego również z boku wnęki okiennej. To może być dobry trop, jeśli stawiasz na zasłony zaciemniające i ważne jest maksymalne wyciemnienie. Co więcej, karnisz łukowy może być też świetnym rozwiązaniem, jeśli w twoim salonie znajduje się duże okno narożne. Modele łukowe pozwolą na wykończenie całości jednym ciągiem, co da szczególnie dobry efekt dekoracyjny.

Klasyczne karnisze drążkowe

Mogą być wykonane z metalu lub drewna i mają dość prostą konstrukcję – składają się ze wsporników oraz drążka, a często są wyposażone również w kółka z żabkami. Karnisze do salonu tego typu bywają bogato zdobione – końcówki drążków niejednokrotnie wieńczą elementy kryształowe czy zdobienia inspirowane motywami roślinnymi.

To dobre rozwiązanie, jeśli hołdujesz tradycyjnym aranżacjom i chcesz wystylizować dekorację okienną w klasycznym wydaniu. Karnisze drążkowe są wygodne w użytkowaniu, zarówno jeśli postawisz na model z kółkami czy też wariant ich pozbawiony.

Jak dobrać karnisz?

  • Liczba drążków lub szyn – to kwestia, którą trzeba przemyśleć już na wstępie. Jeśli chcesz wykończyć wnękę okienną przy użyciu zasłon i firan, koniecznie zdaj się na karnisz z dwoma drążkami lub dwiema prowadnicami. W przeciwnym razie, jeśli stawiasz jedynie na firany lub zasłony, wystarczy jeden drążek.
  • Szerokość karnisza – wartość ta, podobnie jak wysokość, na jakiej karnisz powinien zostać zamontowany, często przysparza wielu zagwozdek. Jeśli chcesz uzyskać naprawdę dobry efekt dekoracyjny i swobodnie rozsunąć firany czy zasłony w ciągu dnia, aby nie ograniczały dopływu światła do wnętrza, karnisz powinien wystawać poza krawędzie wnęki okiennej o mniej więcej 40-45 cm. Aranżacja okienna w takim wydaniu będzie prezentować się świetnie i pozwoli na wygodne sterowanie światłem dziennym wpadającym do wnętrza mieszkania.
Na koniec warto pamiętać o jeszcze jednej ważnej zasadzie, która dotyczy wieszania zasłon. Karnisz należy zamontować maksymalnie wysoko, najlepiej aby trafił tuż pod sufit lub bezpośrednio na niego. Zasłony zawieszone w taki sposób dodatkowo wysmuklą wnętrze, podkreślą wnękę okienną i dodadzą całości uroku.

Wieszanie karnisza bezpośrednio nad wnęką okienną daje niekorzystny efekt, więc lepiej unikać tej stylizacyjnej wpadki. Ponadto modnym rozwiązaniem jest wybór firan czy zasłon, które sięgają aż do posadzki czy wręcz na niej leżą, dzięki czemu materiał układa się w efektowne fałdy.