Data publikacji:

Kuchnia retro, czyli urok lat 50.

We wnętrzach wzorce z przeszłości można czerpać na różne sposoby, ale modne słowo „retro” najczęściej kojarzy się ze stylem lat 50. i 60. Kuchnia retro cieszy oko wesołymi barwami, prostotą form i meblami klasyków designu – Eero Saarinena, Arne Jacobsena czy małżeństwa Eames'ów.

www.tumblr.com

Styl sprzed pół wieku charakteryzują proste meble i zaokrąglone sprzęty, ale o wyraźnie nowoczesnym sznycie. Kuchnia retro to połączenie nowoczesności z domowym ciepłem, w  co wpisują się żywe barwy, pokryte okleiną fronty, krzesła wykonane z metalu i plastiku oraz chromowane detale. Kolory były ciepłe, pastelowe bądź nasycone, a we współczesnych aranżacjach najczęściej spotykamy pudrowe odcienie. Wśród wzorów królowały motywy graficzne, na których również powtarzał się motyw kół i obłości, a także kratki czy kwiaty. Współczesna kuchnia w stylu retro często bywa utrzymana w nieco chłodniejszej tonacji. W modzie jest biel, najchętniej łączona z turkusem, różem i czerwienią.

www.familjeliv.se
www.fancyhomedesign.net

Kuchnia retro nie powinna sprawiać trudności z umeblowaniem. Szafki z gładkimi, błyszczącymi frontami z łatwością kupimy w każdym sklepie. Retro-AGD to nieco większy kłopot, nie tylko ze względu na dostępność, ale również wysokie ceny. Sprzęty w tym duchu produkuje np. firma Smeg. Jeśli w kuchni znajduje się kącik jadalny, można go uzupełnić krzesłami z epoki, na przykład „tulipanami” projektu Eero Saarinena czy „mrówkami” Arne Jacobsena.

www.bedruum.com
www.freshdekor.com

Myśląc o urządzaniu kuchni inspirowanej estetyką sprzed lat warto rozejrzeć się za filmami z tamtych lat lub tymi, które odtwarzają retro wnętrza ze współczesnej perspektywy. Koronnym przykładem jest serial „Mad Men”, dziejący się w realiach Nowego Jorku. Mamy tam pełen przekrój aranżacji, od przestronnej kuchni w dużym, podmiejskim domu aż po klitki w niewielkich mieszkaniach na Manhattanie.

Autor: Kasia Szulik