Data modyfikacji:

Kupujemy kominek: podstawowe wskazówki

Efektowne palenisko z żywym ogniem, a może nastrojowa dekoracja, którą wystarczy podłączyć do prądu? Kominek można zainstalować w każdym pomieszczeniu, a jego typ trzeba dostosować do naszych możliwości i upodobań. Radzimy, na co zwracać uwagę podczas zakupu tego urządzenia.

W pomieszczeniu, w którym chcemy zainstalować kominek musi znajdować się przewód kominowy i wentylacyjny - zdecydowana większość z nich wytwarza spaliny, które muszą znaleźć ujście. Jeśli nie mamy takich możliwości, pozostaje nam instalacja kominka elektrycznego, który wymaga tylko podłączenia do prądu.

Kolejną kwestią do rozważenia jest typ kominka, który może być otwarty lub zamknięty. W otwartym ogień bucha wprost do pomieszczenia, natomiast w zamkniętym obserwujemy go zza szyby. Pierwszy jest bardzo efektowny i kojarzy się z wnętrzami pałaców i dworów. Drugi również prezentuje się dobrze, a do tego zdecydowanie lepiej grzeje – do wnętrza oddaje ponad 80% energii, podczas gdy w otwartym palenisku większość ciepła się marnuje.

Kominek zamknięty może ogrzewać nie tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, ale również cały dom, wykorzystując system Dystrybucji Gorącego Powietrza lub płaszcz wodny. W pierwszym wypadku urządzenie działa niezależnie centralnego ogrzewania, w drugim staje się jego częścią – kominek z płaszczem wodnym może je zasilać zamiast kotła.

Jednym z decydujących argumentów jest również estetyka oraz łatwość utrzymania i pielęgnacji kominka. Najwięcej obowiązku przysporzy nam kominek opalany drewnem czy brykietem, ponieważ jego używanie wiąże się z powstawaniem sadzy i koniecznością regularnego usuwania popiołu.

Biokominek dekoracyjny

Kominki gazowe, olejowe, elektryczne i biokominki opalane płynem na bazie alkoholu wybawią nas od tego kłopotu, ponieważ ich paliwo nie brudzi, choć ogień na bazie gazu czy elektrycznej grzałki może nie przypaść do gustu tradycjonalistom. Kwestia wykończenia i detali kominka jest indywidualna – urządzenie może być minimalistyczne lub stylizowane na tradycyjne palenisko, a tam, gdzie nie ma kłód drewna, można stworzyć ich imitację.

Autor: Kasia Szulik