Data modyfikacji:

Meble do małego mieszkania – jakie wybrać?

Wystrój małego mieszkania to stylizacyjna jazda pod górkę. Na małym metrażu trzeba pogodzić interesy wszystkich domowników i jeszcze zadbać o to, aby wnętrze prezentowało się świetnie. Zastanówmy się zatem, jakie meble w małym mieszkaniu będą najlepszym rozwiązaniem?

Aranżacyjne wpadki w wystroju małego mieszkania pokutują znacznie bardziej, niż w dużych powierzchniach. To, co w przestronnym wnętrzu może ujść na sucho, w niewielkim będzie prawdziwą solą w oku. Przekonaj się zatem, na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli do małego mieszkania oraz jakimi zasadami należy się kierować, aby cała ta stylizacyjna zabawa zakończyła się sukcesem.

Meble o lekkiej konstrukcji do małego mieszkania

Przede wszystkim staraj się nie przytłaczać wnętrza. Masywne komody, stół czy sofa zajmą nie tylko dużo miejsca, ale też optycznie ograniczą przestrzeń. Lepszym rozwiązaniem na meble w małym mieszkaniu, są te, których konstrukcja jest lekka czy ażurowa. Zamiast klasycznego regału lepszym pomysłem będzie szalenie modny regał industrialny. Pozbawiony on jest ścian bocznych i tylnej, a półki wspierają się na ażurowej metalowej konstrukcji. To wszystko sprawia, że nawet jeśli zastawisz go książkami czy dekoracjami, zza tego wszystkiego widoczna będzie częściowo płaszczyzna ściany. Dzięki temu cała aranżacja nabierze lekkości.

Podobnie sprawa ma się z podłogą. Jeśli na małym metrażu zastawiasz większość podłogi w taki sposób, że nie będzie ona widoczna, mieszkanie wyda się jeszcze mniejsze. Efekt stylizacyjny będzie raczej daleki od udanego. Lepszym rozwiązaniem będą meble na nóżkach. Dzięki temu podłoga będzie w większym stopniu widoczna, co da korzystne wrażenie optyczne.

Szklane meble do małego mieszkania

To kolejny znakomity sposób na przechytrzenie małego metrażu. Meble w małym mieszkaniu, które wykonane są ze szkła nie tylko nie będą przytłaczać przestrzeni, ale jeszcze korzystnie wpłyną na naturalne oświetlenie. Transparentne szkło przepuszczające światło sprawi, że w pomieszczeniach nie będą powstawać cienie, które mogłyby dodatkowo optycznie uszczknąć nieco powierzchni na i tak niewielkim metrażu.

Bardzo modnym rozwiązaniem są stoliki kawowe ze szklanymi blatami. Podobny mebel możesz wybrać, jeśli stylizujesz kącik jadalniany. Tym tropem możesz tez podążać w stylizacji kuchni. Wystarczy, ze postawisz na meble kuchenne o frontach wykończonych na wysoki połysk. Będą one dodatkowo odbijać światło, co rozświetli wnętrze, a ponadto odbiją również perspektywę samego pomieszczenia, co da wrażenie głębi. Do zestawu transparentnych mebli możesz tez dobrać bardzo modne krzesła z akrylu. Mają ciekawą formę i wyglądają bardzo dekoracyjnie, a w małym mieszkaniu dadzą podobny efekt, jak ich szklane odpowiedniki.

Jasne meble w małym mieszkaniu

Jedną z najważniejszych reguł w wystroju małego mieszkania, jest dobór jasnych barw. Nie przytłaczają one stylizacji i dodatkowo odbijają światło, co sprawia, że wnętrze jest optymistyczne i wydaje się nieco większe. Zasada jasnych barw obowiązuje również w przypadku mebli do małego mieszkania. Stawiaj na jasne obicia i tapicerki, które nie dadzą wrażenia ciężkości. Podobnie sprawa się ma w kwestii mebli kuchennych, gdzie ponadczasowa biel rozjaśni wnętrze.

Dobrym rozwiązaniem jest, aby w małym mieszkaniu aranżacja opierała się o zasadę równowagi kolorystycznej 60: 30: 10. Reguła ta wyznacza proporcie kolorystyczne, gdzie 60% aranżacji stanowi kolor bazowy. Najlepiej, aby było to jasna i neutralna barwa. Kolejne 30% to nieco ciemniejszy odcień, który urozmaici stylizację. Kolor dopełniający wykorzystasz np. do dekoracyjnego malowania części ścian czy zarezerwujesz dla mebli. Ostatnie 10% to dodatki, przy doborze których możesz sobie pozwolić na największe kolorystyczne szaleństwo. Takie posunięcie sprawi, że intensywne kolory w małych dawkach nie zdominują wystroju małego mieszkania.

Meble na ścianach

To przewrotne stwierdzenie tyczy się półek i wszelkiego rodzaju szafek wiszących. Za ich pomocą dodasz stylizacji lekkości, bo tak jak już ustaliliśmy wcześniej, dzięki takiemu posunięciu będzie widoczna większa płaszczyzna podłogi. Ciekawym patentem są np. wiszące szafki nocne przy łóżku – to pojemne meble, które spełnią pokładane w nich oczekiwania. Szafka zapewni sporo miejsca do przechowywania, a jednocześnie fakt, że wisi na ścianie sprawi, że mała sypialnia nie straci optycznie na wielkości.

jeśli to możliwe, w podobny sposób warto zamontować inne meble. Przykładowo składany stół osadzony na ścianie będzie funkcjonalnym kącikiem jadalnianym, który bez trudu rozłożysz tuż przed posiłkiem.

Jeśli już wspięliśmy się w kwestii mebli nieco wyżej, niż poziom podłogi, idźmy jeszcze dalej. Ciekawym pomysłem na zagospodarowanie małej przestrzeni są modne krzesła brazylijskie. Jeśli w wystroju małego mieszkania brakuje miejsca na wygodny fotel, podwieszany bujak może być świetnym rozwiązaniem. Zamontujesz go pod sufitem i w razie potrzeby po postu zdejmiesz siedzisko i schowasz do szafy. Podobnie takie dodatkowe miejsce przyda się np. wtedy, gdy do twojego mieszkania zawitają goście.

W małym mieszkaniu aranżacja powinna być uporządkowana – nadmiar dodatków i meble zastawione przedmiotami dekoracyjnymi spowodują wrażenie chaosu. Dlatego staraj się zachować umiar i zaplanuj funkcjonalny system przechowywania, dzięki któremu łatwo utrzymasz porządek. Pamiętaj, że punktem obowiązkowym jest przestronna szafa, która pomieści maksymalnie dużo sprzętów. Ponadto szukaj sprytnych rozwiązań i zaplanuj schowki np. pod łóżkiem lub zabuduj w tym celu dostępne wnęki.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny