Data modyfikacji:

Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenia grzewcze? Podpowiadamy

Budujesz dom lub planujesz gruntowny remont? Jednym z ważniejszych elementów jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego. To spory wydatek, dlatego warto przeanalizować wszystkie korzyści związane z zakupem, nie tylko samą cenę. Na co zwrócić uwagę przy wyborze instalacji i jak uniknąć błędów? Podpowiadamy, jakie zalety niesie zakup systemu grzewczego u oficjalnego partnera producenta.

Wybór najlepszego rozwiązania

Jakie źródło ciepła wybrać? Kocioł gazowy, węglowy a może pompę ciepła? Określenie optymalnego rodzaju ogrzewania jest trudne i wymaga przeanalizowania wielu czynników, m.in. dostępu do sieci, rodzaju domu, jakości termoizolacji, wielkości kotłowni, sposobu wymiany ciepła (grzejnik vs ogrzewanie podłogowe) czy nawet zwyczajów domowników. Dla jednych priorytetem będą kompaktowe rozmiary kotła i mała ingerencja w instalację (Vitodens 111-W), inni zaś skorzystają z inwestycji w pompę ciepła (pakiet Vitocal 111-S). Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego warto skorzystać z doświadczenia specjalisty, który doradzi ci, co najlepiej odpowiada twoim wymaganiom.

Oficjalny partner producenta systemów grzewczych Viessmann oferuje nie tylko pomoc w doborze sprzętu, ale i analizę potrzeb użytkownika. Określenie zapotrzebowania na ciepło oraz ciepłą wodę użytkową jest niezbędne do dopasowania urządzenia o mocy, która poradzi sobie w każdych warunkach. Gwarantuje to wygodę użytkowania, jak i oszczędność paliwa. Popularnym błędem wielu inwestorów jest bowiem wybór zbyt mocnego, przewymiarowanego kotła grzewczego, którego praca jest nieefektywna (konieczność „zduszenia” w celu zapewnienia komfortu termicznego) i kosztowna.

Standard serwisu i montażu

Dzisiejsze instalacje grzewcze wyposażone są w szereg systemów zapewniających użytkownikom wygodę użytkowania, komfort termiczny oraz bezobsługowość. Oczekuje się od nich dopasowania do: warunków atmosferycznych (sterowniki pogodowe), zwyczajów domowników (zdalna regulacja i różnicowanie temperatury) oraz względów ekologicznych (systemy efektywnego spalania).

Decydując się na zakup urządzenia w oficjalnej dystrybucji, kupujesz nie tylko sam kocioł czy pompę ciepła, ale przede wszystkim jakość montażu. Oficjalni partnerzy Viessmann dysponują pełną znajomością oferowanych urządzeń, co przekłada się na wysoki standard montażu i serwisu. Pamiętaj także o tym, że każde nowo zakupione urządzenie wymaga dopasowania do reszty instalacji a zastosowanie niewłaściwych przyłączy lub materiałów grozi uszkodzeniem sprzętu. Kolejnym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z fachowej usługi jest fakt, że regulację i dostosowanie parametrów pracy urządzenia będziesz mieć z głowy.

Najnowszy sprzęt

Co stoi za niską ceną produktów sprzedawanych przez nieoficjalnych sprzedawców? Niestety, bardzo często są to ukryte wady lub uszkodzenia sprzętu czy też długi czas magazynowania. Decydując się na nową instalację grzewczą, masz prawo oczekiwać, że sprzęt jest najnowszej generacji i nie spędził wielu lat w zakamarkach nieogrzewanego magazynu. Zaletą oficjalnych sieci partnerskich jest dostęp do najnowszych rozwiązań i serii. Dzięki temu masz pewność, że wybierasz najbardziej ekonomiczny i ekologiczny sprzęt, w którym zastosowano nowoczesne technologie.

Choć same nazwy systemów być może niewiele ci powiedzą, zwróć uwagę na parametry produktu. Często okazuje się, że nowa wersja kotła spala kilkadziesiąt procent mniej paliwa, wydziela znacznie mniej spalin, zużywa mniej energii elektrycznej lub jej gabaryty zostały zmniejszone o połowę. Zakup u oficjalnego partnera zapewnia ci również oryginalny sprzęt przeznaczony na polski rynek (z wymaganymi certyfikatami), dostosowany do polskich warunków klimatycznych oraz z numerem seryjnym pozwalającym udzielić gwarancji.

Kompleksowa usługa

Często podnoszonym argumentem przemawiającym za zakupami u jednego producenta jest całościowe podejście do inwestycji. Wybór oddzielnych systemów u wielu producentów niesie ryzyko, że nie będą do siebie pasować. Kupując urządzenia od jednego dostawcy, masz pewność, że zostały stworzone z myślą o współpracy. A warto z takiego rozwiązania skorzystać, bowiem różnicowanie źródeł ciepła pozwoli ci zabezpieczyć się przed awarią któregoś z nich oraz zmaksymalizować oszczędności. Dużego kotła węglowego nie warto przecież uruchamiać latem do ogrzewania wody, zaś w przypadku braku gazu (kocioł gazowy), można wspomóc się kominkiem z płaszczem wodnym.

Dodatkowo oficjalni partnerzy Viessmann oferują bezpłatne i indywidualne doradztwo, poglądową prognozę oszczędności po modernizacji, a także kalkulację okresu zwrotu inwestycji. Uzyskasz także informacje na temat aktualnych publicznych dofinansowań do modernizacji urządzeń grzewczych (zakup i montaż) oraz wsparcie na etapie składania wniosków o dotację. Korzystając z tego rodzaju pomocy, unikniesz nietrafionej i kosztownej inwestycji.

Długa gwarancja

Standardowo okres gwarancji dla większości urządzeń wynosi 2 lata. Kupując systemy grzewcze u oficjalnego partnera handlowego Viessmann, otrzymujesz jednak aż 5 lat gwarancji na wybrane produkty. Ta dodatkowa korzyść może uchronić cię przed kosztownymi naprawami lub koniecznością przedwczesnej wymiany urządzenia na skutek nieprawidłowego montażu. Należy przypomnieć, że w skrajnych przypadkach, gdy niewykwalifikowany instalator dokona samowolnych przeróbek, gwarancja ulega wygaśnięciu. Zabezpiecz się przed tym, wybierając autoryzowany serwis montażowy.

Wsparcie 24h

Już na etapie montażu systemu grzewczego oficjalni partnerzy Viessmann zobligowani są do poinstruowania cię o tym, jak najefektywniej i najbardziej ekonomicznie użytkować sprzęt. Może jednak zdarzyć się tak, że będziesz potrzebować dodatkowej pomocy po zakupie. Biorąc pod uwagę, że Viessmann dba o twoje bezpieczeństwo i komfort, zyskujesz dostęp do działającej cały czas infolinii zapewniającej fachowe wsparcie. 24-godzinna opieka techniczna pozwoli ci rozwiązać problem nawet w weekend i święta, a także w późnych godzinach nocnych. Opieka dotyczy zarówno doraźnych problemów, jak i porad odnoście obsługi urządzenia czy cyklicznych przeglądów okresowych. Pomoc Viessmann otrzymasz przez 365 dni w roku pod numerem 801 0801 24.

Pamiętaj o ekologii

Na koniec pozostawimy kwestię ekologii, którą również należy wziąć pod uwagę podczas modernizacji systemów grzewczych. Problem związany ze smogiem w Polsce to efekt przede wszystkim niskiej emisji, a więc nieprawidłowego spalania paliw w zwykłych domowych kotłach i piecach. Aby zapewnić sobie i swoim bliskim czyste powietrze, warto wybrać ekologiczne źródła ciepła, nie emitujące szkodliwych spalin. Instalując w swojej kotłowni kocioł na gaz lub olej, czerpiąc ciepło z powietrznej czy gruntowej pompy ciepła oraz ogrzewając wodę energią słoneczną, przyczyniasz się do poprawy stanu środowiska, a co za tym idzie, ograniczasz problem smogu. Nowoczesne kotły Viessmann dysponują także wieloma systemami oczyszczającymi i dopalającymi spaliny, które dodatkowo zmniejszają zanieczyszczenie powietrza.

Budowa lub remont domu to okres, w którym z pewnością masz wiele na głowie. Poświęć jednak odrobinę czasu na to, by wybrać system grzewczy jak najlepiej dobrany do twoich potrzeb. Dzięki temu unikniesz notorycznych wizyt w kotłowni, częstej regulacji parametrów kotła czy borykania się z paliwem kiepskiej jakości. Inwestując w inteligentny system ogrzewania, inwestujesz w bezobsługowość, wygodę oraz komfort termiczny, niezależnie od aury na dworze. To oszczędność czasu, nerwów oraz pieniędzy.

Autor: Szymon Sonik