Data modyfikacji:

Najsłynniejsze designerskie krzesła

Mają efektowny, futurystyczny charakter i są uznawane za klasyki wzornictwa. Designerskie krzesła Arne Jacobsena, Eero Saarinena czy Vernera Pantona pochodzą z połowy XX wieku, ale ich estetyka sprawdza się świetnie w bardzo współczesnych aranżacjach.

Egg chair Arne Jacobsena

Futurystyczny Egg chair został zaprojektowany w 1958 roku przez Duńczyka Arne Jacobsena, uważanego za pioniera modernizmu. Pierwsze designerskie krzesła powstały na potrzeby hotelu Radisson w Kopenhadze, a dziś spotkamy je na każdej szerokości geograficznej.

Louis Ghost Philippa Starcka

Francuski designer postanowił odświeżyć klasyczny model krzesła, biorąc za wzór fotel króla Ludwika XV. Zamiast drewna, złoceń i pluszu użył włókna poliwęglanowego, uzyskując oryginalne połączenie tradycji z nowoczesnością. Pierwsze designerskie krzesła inspirowane stylem Ludwika powstały w 2002 roku i dziś występują w bogatej gamie kolorów.

S chair Vernera Pantona

Designerskie krzesła duńskiego projektanta Vernera Pantona to kwintesencja minimalizmu. Najsłynniejsze z nich ma kształt litery S i zostało uformowane z jednego kawałka tworzywa. Projekt powstał w latach 60. i dziś uchodzi za jedno z arcydzieł duńskiego designu.

Lounge chair Charlesa i Ray Eeamesów

Designerskie krzesła urzekają nie tylko formą, ale też wygodą, co świetnie pokazuje model autorstwa amerykańskiego małżeństwa projektantów – Charlesa i Ray Eamesów. Fotel z podnóżkiem z 1956 roku to jedno z ich najsłynniejszych dzieł, które zapisało się w popkulturze między innymi jako element wyposażenia gabinetu serialowego doktora House’a.

Tulip chair Eero Saarinena

Mocne związki z filmem łączą również designerskie krzesła Fina Eero Saarinena z linii o wdzięcznej nazwie Tulip. Znalazły się na planie serialu „Star Trek” jako wyposażenie statku kosmicznego Enterprise. Tulip chair powstał w 1956 roku na bazie formy wykonanej z włókna szklanego oraz aluminium.

Autor: Kasia Szulik