Data modyfikacji:

Oczyszczanie powietrza w domu – jaki oczyszczacz wybrać?

Problem smogu nęka wiele polskich miast. To rodzi już nie tylko pytanie, czy oczyszczanie powietrza w domu jest konieczne, ale raczej - jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Jeśli chcesz, aby smog i pyły zawieszone nie miały wstępu do twojego mieszkania, poniżej znajdziesz garść wskazówek, które pomogą ci dobrać odpowiedni sprzęt i rozprawić się z problemem smogu w we własnych progach.

Przy okazji kolejnych alarmów smogowych specjaliści sugerują, aby wychodzić na zewnątrz w masce lub najlepiej w ogóle nie opuszczać mieszkania. Niestety, problem smogu nie znika po zatrzaśnięciu drzwi wejściowych do domu. Jak podaje Gazeta Wyborcza powołując się na badania naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Krakowskiego Alarmu Smogowego, w naszych mieszkaniach znajduje się aż połowa zanieczyszczeń, jakie unoszą się w powietrzu na zewnątrz. Jak alarmują badacze to wciąż szkodliwa ilość – wystarczy, że przypomnisz sobie wskaźniki przekraczające o kilkaset procent dopuszczalne normy. Połowa z tych zanieczyszczeń i tak rozgościła się w twoim domu. Jaka jest na to recepta? Oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza – czy to naprawdę działa?

To w zasadzie nic skomplikowanego – oczyszczacz zasysa powietrze w z pomieszczenia, filtruje je i ponownie wtłacza. W zależności od tego, na jaki typ urządzenia postawisz, może ono eliminować z powietrza również kurz, sierść zwierząt a nawet nieprzyjemne zapachy.

Najpopularniejsze na rynku są oczyszczacze z filtrem HEPA. Wyróżniają się one bardzo wysoką wydajnością działania, ponieważ zatrzymują blisko 100% pyłów PM 2.5, które wchodzą w skład smogu. To świetne rozwiązanie, jeśli wśród członków twojej rodziny jest alergik, ponieważ oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA przyda się na co dzień. Eliminuje on bowiem z powietrza również kurz, roztocza oraz sierść zwierząt. Filtr Hepa występuje zazwyczaj w towarzystwie filtra węglowego, który wyłapuje brzydkie zapachy oraz lotne związki organiczne, więc zapewni ci jeszcze większe poczucie komfortu.

Kolejna grupa oczyszczaczy to te wyposażone w filtr wodny. W tym przypadku to właśnie ciecz jest czynnikiem oczyszczającym powietrze z pyłów i zabrudzeń. Paca takiego urządzenia jest efektywna i ponadto może ono pełnić funkcję nawilżacza. Ma jednak jeden poważny minus. Otóż jeśli zaniedbasz regularną wymianę wody oraz czyszczenie filtra, stanie się on siedliskiem bakterii oraz grzybów. W efekcie cała para pójdzie w gwizdek, a oczyszczanie powietrza w domu zamieni się w rozsiewanie zarazków.

W sprzedaży znajdziesz też oczyszczacze  z filtrem elektrostatycznym. Działają one na zasadzie przyciągania się ładunków i w ten sposób wyłapują groźne pyły i zanieczyszczenia. Ponadto w na rynku dostępne są także oczyszczacze z filtrem UV, które sterylizują powietrze.

Jaki oczyszczacz powietrza będzie lepszym rozwiązaniem? Specjaliści wskazują, że zdecydowanie te z filtrem HEPA.

Jaki oczyszczacz powietrza – ważne funkcje

Najważniejszą wartością, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest wydajność pracy urządzenia. Chodzi tu oczywiście o ilość powietrza, jaką urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Wartość ta powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia, w jakim pracować będzie twój oczyszczacz. Kolejna rzecz to klasa zastosowanego filtra HEPA, która jest oznaczana literą H oraz liczbą. Najwyższa klasa dostępnych na rynku filtrów to H14.

Jeśli zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza, wato sięgnąć po urządzenie z funkcją nawilżacza. W takim przypadku eliminujesz dwa problemy, z jakimi przychodzi nam się borykać w sezonie grzewczym – zanieczyszczenia powietrza oraz zbyt mały poziom wilgotności. A ten ostatni, choć nie tak groźny jak smog, również może mieć kiepski wpływ na twoje samopoczucie. Podrażniona skóra czy infekcje górnych dróg oddechowych to tylko kilka dolegliwości, jakich może ci przysporzyć suche powietrze. Jeśli zdecydujesz się na jednoczesne nawilżanie i oczyszczanie powietrza w domu pamiętaj, aby wybrać urządzenie z możliwie dużym zbiornikiem na wodę – dzięki temu sprzęt będzie wygodniejszy w użytkowaniu.

Kolejna rzecz to poziom hałasu. Przecież nie chcesz, aby działający oczyszczacz przeszkadzał ci w popołudniowym wypoczynku na kanapie. Szacuje się, ze oczyszczacz emitujący dźwięk na poziomie 20-30 decybeli jest cichym urządzeniem. Wedle skali natężenia dźwięku taki poziom głośności odpowiada ludzkiemu szeptowi.

Uwaga smog – czyli uszczelnij mieszkanie

A dokładniej okna i drzwi. Wedle wspomnianych już badań, na które powołuje się Wyborcza, szczelne okna mogą zmniejszyć ilość zanieczyszczeń w domu nawet o 70%. To bardzo duża różnica, dlatego sprawdź, czy skrzydła okienne w twoim mieszkaniu ściśle przylegają do ramy. W nowych oknach z reguły jest funkcja sezonowej regulacji – zmieniając ustawienie na zimowe sprawisz, że skrzydło będzie ściślej przylegać do ramy. W efekcie mniej powietrza, a wraz z nim zanieczyszczeń, będzie dostawać się do mieszkania. Pamiętaj też, aby nie wietrzyć mieszkania wtedy, gdy wskaźniki smogowe niebezpiecznie szybują w górę.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny