Data modyfikacji:

Planujesz remont? Sprawdź, jakich błędów unikać?

Remont to nie koniec świata, ale może okazać się sporym wyzwaniem. Zwłaszcza, jeśli przed rozpoczęciem prac nie przygotowałeś planu działania. Jeśli ty również planujesz odnowić swoje mieszkanie, sprawdź, jakich błędów unikać.

Remont to dość specyficzne zjawisko. Wielu z nas wyczekuje go z utęsknieniem i nie może się doczekać, aż w końcu coś w mieszkaniu się zmieni. Gdy już prace ruszają, a mieszkanie przypomina strefę działań wojennych, załamujemy ręce, pytając – po co mi to było? Fakt, remont jest skomplikowanym przedsięwzięciem, dlatego zanim prace w twoim mieszkaniu ruszą na dobre, sprawdź jakich błędów się wystrzegać.

Brak zaplanowanego budżetu

Szczęśliwy ten, kto w wystroju swojego mieszkania nie musi przejmować się ograniczonym budżetem. Zejdźmy jednak na ziemię, bo remont to nie tylko wyzwanie organizacyjne, ale też finansowe właśnie. Jeśli nie zaplanujesz swojego budżetu i nie określisz dokładnie, jaką sumę chcesz wydać na remont mieszkania, szybko może się okazać, że w domu zagoszczą nowe meble i elementy wystroju, a w portfelu zaświeci pustka.

Jak zaplanować budżet remontowy? Spisz dokładnie wszystkie prace, jakie chcesz przeprowadzić. Malowanie ścian, wymiana paneli płytek, mebli itd. Sprawdź ceny interesujących cię materiałów, uwzględnij wynagrodzenie dla ekipy remontowej i dodaj do tego niewielką górkę, około 10-15% na nieplanowane wydatki, bo te na pewno się pojawią. Następnie skonfrontuj to z kwotą, jaką dysponujesz i podziel wydatki na poszczególne grupy.

Brak harmonogramu prac

Jak już ustaliliśmy na wstępie, remont mieszkania może przypominać strefę działań wojennych i nawet zwykłe malowanie może wywrócić domową rzeczywistość do góry nogami. A jeśli do tego bałaganu i chaosu dodasz jeszcze brak harmonogramu prac, renowacja wystroju wnętrza może odbić ci się czkawką. Bo wyobraź sobie, że zamawiasz za jednym zamachem dostawę wszystkich materiałów budowlanych mimo tego, że kolejne prace będą rozłożone w czasie. Efekt? Twoje mieszkanie nie tylko jest w rozsypce, ale zamienia się też w skład budowlany.

Dlatego właśnie zaplanuj właśnie harmonogram prac. Na jego podstawie na bieżąco będziesz mógł monitorować przebieg działań, zamawiać kolejne materiały, sprawdzać ich braki i jakoś przetrwać rewolucję, jaką jest remont.

Sprawdzam!

Dobry fachowiec to prawdziwy skarb. Chyba każdy z nas przynajmniej słyszał historię o ekipach remontowych, które nie do końca wywiązały się ze zleconych im prac. Jak uniknąć ryzyka zatrudnienia nieodpowiedniego fachowca? Najlepszym sposobem jest szukanie kogoś z polecenia i jeśli to możliwe, sprawdzenie, jak wykonał swoją pracę. Warto skontaktować się z kimś, kto wcześniej zatrudniał danego pracownika, w celu bliższego przyjrzenia się efektom jego pracy.

Remontowa Zosia Samosia

Przy ograniczonym budżecie remontowym każdy szuka sposobu na oszczędności. Najprostszym jest oczywiście wzięcie ciężaru części prac na własne barki. Pół biedy, jeśli chodzi o malowanie ścian czy układanie paneli – ewentualne błędy w sztuce można łatwo skorygować, wiec nawet jeśli nie masz doświadczenia, pewnie jakoś sobie poradzisz. Gorzej, jeśli porwiesz się na wymianę płytek czy instalacji. Czasem lepiej powierzyć niektóre zadania sprawdzonym fachowcom, niż załamywać ręce nad nieudanym debiutem remontowym.

Co więcej, samodzielność nie zawsze popłaca również z innych względów. Po pierwsze aby remontować mieszkanie musisz wziąć urlop. W efekcie zamiast przeznaczyć wolne od pracy na regenerację, będziesz pracować jeszcze ciężej. To ci się nie opłaca z punktu widzenia twojego samopoczucia czy chociażby efektywności w pracy. Po drugie, nie mając doświadczenia w pracach tego typu możesz zrobić sobie krzywdę, np. nieumiejętnie obchodząc się z ostrymi narzędziami.

Nieodpowiednie zabezpieczenie mieszkania

Niby twój remont ogranicza się tylko do malowania ścian, ale w rezultacie prace będą zakrojone znacznie szerzej. Dlaczego? Bo nie zadbałeś o odpowiednie zabezpieczenie. Jeśli nie chcesz narażać się na nieplanowane wydatki, zadbaj o to, aby właściwie zabezpieczyć wszystkie elementy wystroju, które nie podlegają remontowi. To co możesz, najlepiej wynieś z mieszkania. Podłogi najlepiej jest zabezpieczyć nie tylko folią malarską, ale też przykryć ją warstwą tekturowych arkuszy np. z rozłożonych kartonów. W ten sposób dodatkowo uchronisz posadzkę przed uszkodzeniami, jakie mogłyby powstać np. na skutek przesuwania drabiny czy upadku narzędzi.

Nie dogadałeś się z sąsiadami

Remont nie dość, że może nadszarpnąć twoim zdrowiem psychicznym i fizycznym, to jeszcze może popsuć relacje z sąsiadami. Wiadomo, każdy kiedyś musi wymienić niektóre elementy wystroju, ale jeśli bez uprzedzenia sąsiadów będziesz od rana do nocy skuwać płytki możesz być pewny, że wasze relacje staną się napięte. Postaraj się jednak nie tylko uprzedzić lokatorów obok o planowanych pracach, ale też zadbaj o porządek w częściach wspólnych. Bo zapewne podczas wynoszenia gruzu czy starych płytek z mieszkania, na korytarzu zrobi się bałagan. A jeśli zamierzasz tymczasowo umieścić na korytarzu przedmioty wyniesione z mieszkania, również poinformuj o tym pozostałych lokatorów.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny