Data modyfikacji:

Płytki do małej łazienki. Które wybrać?

Myślisz, że aranżacja małej łazienki to pestka? Otóż niekoniecznie. W małej łazience każda aranżacyjna wpadka pokutuje znacznie bardziej niż w dużych pomieszczeniach, w których można ukryć pewne stylizacyjne potknięcia. Jakie kafelki do małej łazienki będą zatem najlepszym wyborem? Oto kilka wskazówek, dzięki którym trafnie wybierzesz płytki do małej łazienki.

Kafelki do małej łazienki – jaki rozmiar płytek?

Stara wnętrzarska zasada mówi, że w małych łazienkach nie powinno się montować dużych płytek, czyli takich o wymiarach 60 x 60 cm czy 80 x 80 cm. Takie posunięcie może bowiem sprawić, że łazienka optycznie będzie wydawać się jeszcze mniejsza. Sprawy nie rozwiązują jednak małe płytki, np. dekory składające się z drobnej mozaiki – mnogość linii, jakie tworzą fugi między płytkami tego typu, może dać równie niekorzystne wrażenie jak duże kafelki. Najlepszym rozwiązaniem są zatem płytki w średnim rozmiarze. Jeśli jednak chcesz postawić na te większe lub drobne dekory, postaraj się dobrać kolor fugi tak, aby dobrze komponowała się z kolorystyką kafli – dzięki temu całość będzie bardziej jednolita, co wyeliminuje efekt linii pomniejszających optycznie wnętrze.

Przeczytaj również: 10 narzędzi, których nie może zabraknąć w twoim domu na Jego-Styl.pl

Jakie kafelki do małej łazienki – gra w kolory

Wedle kolejnej wnętrzarskiej zasady w małych pomieszczeniach powinniśmy stosować jasne barwy, aby wnętrze nie wydawało się przytłoczone i ponure. Fakt – jasne barwy odbijają światło, co może optycznie nieco przekłamać niewielką przestrzeń. Jednak inne powiedzenie mówi, że zasady są po to, żeby je łamać. Dotyczy to też aranżacji wnętrz. Jeśli chcesz postawić na płytki w modnych ciemnych kolorach, sięgnij po te o błyszczącej lub metalicznej powierzchni. Dadzą one lepszy efekt niż ich matowe odpowiedniki.

Płytki do małej łazienki – a co z wzorem?

Wnętrzarskie mity, jakimi obrosła stylizacja małej łazienki, zalecają też, aby unikać wzorów. Innymi słowy, wszystkie te zasady skazują nas na aranżacyjną nudę i zachowawczość. Faktycznie, intensywny wzór na płytkach może spotęgować wrażenie małego metrażu i przytłoczyć całą stylizację. Ale w gąszczu wnętrzarskich trendów masz do dyspozycji mnóstwo możliwości. Płytki do małej łazienki zdobione wzorem mogą jej dodać charakteru. Ciekawą opcją są wzory przypominające rysunek marmuru – ich subtelna stylistyka świetnie urozmaici stylizację małego pomieszczenia i jednocześnie nie zdominuje go.

Zobacz także: oświetlenie łazienki

Jeśli chcesz postawić jednak na naprawdę intensywne wzory, np. modne ostatnio płytki z marokańskimi zdobieniami, dobrym posunięciem będzie położenie ich jedynie do połowy wysokości ściany. Resztę płaszczyzny możesz po prostu pomalować na biało lub pokryć jednolitymi płytkami. W takim przypadku upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – postawisz na efektowne płytki do małej łazienki i jednocześnie sprawisz, że wzór nie zdominuje całej stylizacji.

Jeśli jednak chcesz postawić na ciekawe kafelki do małej łazienki, ale intensywne wzornictwo do ciebie nie przemawia, świetną opcją będą płytki o nietypowym kształcie. Szalenie modne heksagonu, romby czy rybia łuska mogą być świetnym pomysłem.

Kafelki do małej łazienki – co za dużo, to nie zdrowo

Zastanawiając się, jakie kafelki do małej łazienki wybrać, uważaj, aby się nie zagalopować. W stylizacji niewielkiego pomieszczenia możesz postawić na maksymalnie 3 różne rodzaje kafli. W innym przypadku zestawienie będzie zbyt zróżnicowane i może się to po prostu prezentować niekorzystnie.

Jak widzisz, płytki do małej łazienki trzeba wybierać z głową. Wszak to właśnie kafle są jednymi z najważniejszych elementów wystroju – to, jakie kafle do małej łazienki wybierzesz, będzie rzutować na całą aranżację. Dlatego dobrze przemyśl decyzję, bo kolejny remont łazienki przeprowadzisz raczej nieprędko.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny