Data modyfikacji:

Podłoga z drewna czy panele?

Podłoga drewniana jest szlachetna i trwała, ale panele kosztują znacznie mniej i występują w bardzo szerokiej gamie odmian. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, więc ostateczny wybór to przede wszystkim kwestia osobistych preferencji.

Poodłoga wyłożona panelami to standard w większości polskich domów, a popularność tego rozwiązania wynika z kilku kwestii. Pod kątem estetycznym bije na głowę wykładziny, a do tego panele są stosunkowo proste do ułożenia i zdjęcia, gdy chcemy je wymienić. Stylizowane panele występują w wielu odmianach, kolorach i typach. Dzięki odpowiedniej okleinie panele naśladują parkiet z egzotycznego drewna, deski nadgryzione zębem czasu czy naturalny kamień. Zdecydowanym minusem paneli jest ich nietrwałość – w razie zniszczenia nie można ich odnowić. Wielu osobom przeszkadza również odgłos stukania, a ich tendencja do przyciągania kurzu nie sprzyja alergikom.

Jeśli dysponujemy większym budżetem, dobrym pomysłem będzie podłoga z drewna. Lite deski to przede wszystkim materiał naturalny, a co za tym idzie trwały, estetyczny i miły w dotyku. Podczas gdy panele z każdym rokiem wyglądają gorzej, drewno nabiera charakteru i szlachetnieje. Podłoga drewniana jest trudniejsza w utrzymaniu od paneli, ale będzie nam służyć przez wiele lat, ponieważ można ją odnawiać. Coraz popularniejsze, egzotyczne gatunki drewna, takie jak tek, iroko czy bambus są odporne na wilgoć, dzięki czemu sprawdzają się na jako podłoga w łazience czy kuchni. Lite deski są jednak znacznie droższa pd paneli i kiepsko współpracują z ogrzewaniem podłogowym.

Rozwiązaniem kompromisowym jest podłoga wyłożona panelami drewnianymi, które łączą cechy obu pokryć. Z wierzchu są wyłożone fornirem, czyli drewnem naturalnym, więc wyglądają pięknie, ale są tańsze i równie łatwe w układaniu jak panele standardowe.

Autor: Kasia Szulik