Data modyfikacji:

Pomarańczowe wnętrza pełne słońca

Kolor pomarańczowy będzie energetycznym zastrzykiem we wnętrzu, dzięki czemu natychmiastowo wprawi nas w dobry nastrój. Radzimy, w jakich proporcjach go używać i z którymi barwami wygląda najlepiej.

Pomarańcz jest bardzo mocnym akcentem kolorystycznym, dlatego jeśli decydujemy się na ściany w tej barwie, meble i dodatki powinny mieć stonowaną barwę i prostą formę. Najlepiej sprawdzi się stylistyka minimalistyczna, wykorzystująca jasne odcienie, czyli biel lub krem, a także naturalny kolor drewna.

www.elanteem.com
www.toocbe.com

Zdecydowanie bezpieczniejszy rozwiązaniem będzie kolor pomarańczowy  tylko na jednej ze ścian pod postacią farby lub tapety. W ten sposób wnętrze utrzyma ciekawy charakter, który mogą podkreślić pomarańczowe dodatki.

www.kitchenpictures.org
www.homebasedecor.com

Jak już wspomnieliśmy, kolor pomarańczowy sprawdza się najlepiej w pomieszczeniach o nowoczesnej stylistyce nawiązującej do minimalizmu, a także w stylu retro. W dodatkach czy akcentach pasuje do wnętrz kolonialnych lub etnicznych, na przykład inspirowanych Indiami czy Meksykiem. Pomarańczowe dodatki to uniwersalny sposób na to, by nadać pokojowi przytulny charakter.

www.espaciohogar.com
www.bedroomwise.com

Kolor pomarańczowy wygląda dobrze zestawiony z barwami stonowanymi, szczególnie bielą i szarością, a także z różnymi odcieniami brąz uczy beżu, ale pod warunkiem, że zostanie przełamany jasnymi akcentami. Śmielsze połączenia to biel z błękitem, jednak jedna z barw musi być wyraźnie mniej nasycona, a odcień błękitu powinien być zbliżony się do turkusu lub odcieni morskich. Zieleń z pomarańczą to zestaw dający wyjątkowo dużo energii, o ile kolor towarzyszący cytrusowej barwie będzie chłodny.

www.homeideasdesign.com
www.archimags.com

Zgodnie z wnętrzarskimi zasadami feng shui, kolor pomarańczowy dodaje energii i odwagi, ale nie powinno się stosować go w nadmiarze, ponieważ może wzmagać stres i agresję. Zastosowany w sypialni podgrzeje gorące uczucia, ale nie jest polecany do kuchni, według feng shui uznawanej za miejsce wypełnione energią ognia, które nie potrzebuje dodatkowego „podgrzania”.

Autor: Kasia Szulik