Data publikacji:

Powitanie jesieni, czyli sezonowe dekoracje w domu

Jesień to chyba najmniej lubiana pora roku. Wciąż tęsknimy za niedawnym latem, a do wyczekiwanych przez wszystkich świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze sporo czasu. Jesień to jednak wymarzona pora dla entuzjastów aranżacji wnętrz. O tej porze roku wiele pięknych dodatków do domu znajdziesz nawet na ulicy. Przekonaj się zatem, jak pięknie ozdobić mieszkanie m.in. za pomocą liści, szyszek czy orzechów.

Dopadła cię jesienna chandra? Nie warto wylewać łez za minionym już latem tym bardziej, że jesień nie jedno ma imię. Nawet jeśli za oknem pada deszcz i panuje jesienna szaruga, w twoim domu zagościć może jesień w swoim najpiękniejszym wydaniu. Wystarczy, że postawisz na dodatki do domu w prawdziwie jesiennych barwach, dobierzesz dekoracje jesienne na okna oraz stworzysz w pomieszczeniach przytulny klimat, aby jesień nabrała trochę rumieńców.

Dodatki do domu – podaruj im trochę słońca

Koniec lata faktycznie bywa nieprzyjemny – temperatura nieubłaganie spada, a dni stają się krótsze. Na to nic nie poradzimy, jednak istnieje skuteczna recepta na to, aby dodać trochę słońca do jesiennej aranżacji wnętrz. Przecież jesienne barwy to właśnie złoto, żółć, brąz, rudy oraz pomarańczowy. To naturalne kolory, które w połączeniu ze sobą będą pozytywnie wpływać na twój nastrój oraz sprawią, ze aranżacja wnętrza będzie jeszcze przytulniejsza.

Ale spokojnie – to wcale nie oznacza, że musisz przeprowadzać wielki remont mieszkania i wymieniać wszystkie dodatki do domu. Wystarczy, że postawisz na drobiazgi. Możesz zacząć np. od wymiany poszewek na poduszki dekoracyjne na kanapie. Dobierz poszewki w jesiennych kolorach lub zdobione nadrukami imitującymi liście. Będzie to świetne odwołanie do natury i łatwa odmiana aranżacji wnętrza. Do kompletu dobierz też pledy w naturalnych barwach. Brązowy lub beżowy koc jest na tyle uniwersalny, że może on stanowić dodatek do aranżacji wnętrz niezależnie od pory roku czy wiodącej stylizacji. Poza tym, czy może być coś przyjemniejszego, niż jesienny wieczór spędzony pod kocem z książką i kubkiem herbaty w dłoni?

Dekoracje jesienne na okna

Okna oraz parapet dają dużo pola do popisu wnętrzarską inwencją. Możesz bowiem wykorzystać w ich stylizacji różnorodne dekoracje jesienne na okna. Zacznijmy jednak od parapetu. To miejsce aż prosi się o dekoracje do domu. Świetny efekt uzyskasz, jeśli na parapecie ustawisz kompozycję ze świeczkami. Może to być latarnia lub świecznik, albo zwykła taca, na której ustawisz świeczki. Wystarczy dodać do nich kilka jesiennych liści, aby klimat tej pory roku rozgościł się także na twoim parapecie.

Dekoracje jesienne na okna to dopiero łatwy sposób na wprowadzenie do stylizacji pomieszczeń przytulnego klimatu. W sprzedaży znajdziesz efektowne wieńce zdobione bajecznie kolorowymi liśćmi, różnego rodzaju nalepki w jesiennym klimacie, a także zawieszki i inne dekoracje. Stawiając na tego typu dodatki sprawisz, że aranżacja wnętrz stanie się nie tylko ciekawsza, ale również bardziej optymistyczna.

Naturalne dodatki do domu

Jesienią dekoracyjna aranżacja wnętrz jest bardzo prosta. Efektowne dodatki do domu możesz bowiem kupić nie tylko we wnętrzarskich sklepach internetowych czy stacjonarnych, ale też w zwykłym markecie. Przecież nic tak nie kojarzy się z jesienią, jak ciekawie uformowane dynie, dojrzałe jabłka czy orzechy. Wiele dodatków do domu znajdziesz też na jesiennym spacerze w parku lub w lesie.

Dynie i jabłka możesz ułożyć po prostu w koszyku wiklinowym w kuchni lub jadalni, dzięki nim aranżacja wnętrz zyska sielski charakter. Tego typu naturalne dekoracje możesz też wykorzystać w stylizacji innych pomieszczeń oraz w roli jesiennych dekoracji na okna. Szyszki, orzechy i kasztany będą wyglądać świetnie ułożone na tacach lub w szklanych naczyniach w zestawieniu z białymi świeczkami. Jako podkładek możesz też użyć plastrów drewna, na których wyraźnie widoczny będzie rysunek słojów. Tego typu ozdoby są także świetną okazją to popisania się talentem rękodzielniczym. Liście, orzechy, szyszki i kawałki drewna to materiał idealny do wykonania ozdób typu DIY. Zatem gdy będziesz na spacerze, uważnie patrz pod nogi – jesienią naturalne dodatki do domu leżą na ziemi. Dzięki nim aranżacja wnętrz w twoim domu będzie nie tylko jesienna, ale nabierze też spersonalizowanego charakteru.

Jesienne kwiaty

Pamiętaj także, że jesień to również czas, kiedy kwitną kwiaty. Jednymi z najpiękniejszych jesiennych roślin są chryzantemy. Wprawdzie kojarzą się one ze świętem Wszystkich Świętych, jednak możesz je zastosować do udekorowania wejścia do swojego domu. Wystarczy ustawić chryzantemę w ozdobnej doniczce oraz obok ułożyć dużą dynię – jesienna dekoracja frontu domu gotowa. Chryzantemy są bardzo odporne na niskie temperatury, więc roślina powinna się utrzymać do czasu, aż pojawią się pierwsze prawdziwe mrozy.

Jesień to także czas wrzosów. Te niewielkie rośliny o intensywnie purpurowych liściach wprowadzą powiew optymistycznej atmosfery do jesiennej szarugi. Wrzosy preferują słoneczne stanowiska, dlatego możesz je dołączyć do swoich dekoracji jesiennych na okna. Należy jednak unikać ich przegrzania i umieścić w chłodnym pomieszczeniu.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Patrycja Kielin