Data publikacji:

Pralka – wymiary, czyli jak dobrać pralkę do wielkości mieszkania

Aktualnie panuje trend, aby w aranżacji przestrzeni wykorzystać każdy, nawet najmniejszy kąt. Dlatego tak ważne jest poznanie wymiarów poszczególnych sprzętów AGD, których przecież nie można pominąć w urządzaniu wnętrz. Niezbędna będzie chociażby pralka. Wymiary tego sprzętu bywają naprawdę różne, a wszystko zależy od jego rodzaju. W poniższym poradniku podpowiadamy, jakie wymiary mają poszczególne pralki oraz jak dobrać ten sprzęt do wielkości mieszkania. Zapraszamy do lektury!

pralka

Pralka – wymiary:

1. Pralka – wymiary standardowe

2. Pralka do zabudowy – wymiary

3. Pralka ładowana od góry – wymiary

4. Pralka i suszarka w kolumnie – wymiary

5. Wymiary pralkosuszarki

6. Mała pralka – wymiary. Jakie wymiary mają najmniejsze pralki na rynku?

7. Pralka – wymiary a pojemność pralki

Pralka – wymiary standardowe

Wiesz, że w twojej łazience zmieści się standardowa pralka? Wymiary takiego sprzętu to zazwyczaj 60 cm szerokości i głębokość od 40 do nawet 66 cm, w zależności od ładowności wybranego modelu. Mówiąc o pralce tradycyjnej, mamy na myśli pralki ładowane od przodu. Jaka jest wysokość takiej pralki? Zazwyczaj około 85 cm. Co z pozostałymi rodzajami pralek? Jaki model pralki wybrać, jeśli masz w swojej łazience lub kuchni znacznie mniej miejsca? Kupić mniejszą pralkę, np. do zabudowy.

Pralka do zabudowy – wymiary

Klasyczna pralka do zabudowy otwierana od przodu ma następujące wymiary: szerokość ok. 60 cm (przeważnie nieco mniej, np. 59,5 cm), głębokość od 54 do 57 cm, a wysokość od 82 do blisko 85 cm. Chcesz kupić pralkosuszarkę, ale nie wiesz, czy zmieści się ona w zabudowie? Na rynku znajdziesz modele kompatybilne z szafkami. Pralkosuszarki mają taką samą szerokość, jak pralki do zabudowy. Różnicę widać w ich głębokości – zazwyczaj mieści się ona w przedziale od 53 do 56 cm. Wysokość pralkosuszarki to przeważnie 82 cm. Pamiętaj, że wybierając pralkę lub pralkosuszarkę do zabudowy, znajdziesz wyłącznie modele ładowane od przodu. Nie ma pralek do zabudowy ładowanych od góry.

Pralka ładowana od góry – wymiary

Pralki ładowane od góry to świetny wybór do łazienek, w których potrzebna jest pralka wąska. Pralki ładowane od góry mają przeważnie szerokość 40 cm. Oczywiście znajdziesz też na rynku modele szersze, ale są to pojedyncze przypadki. Co z głębokością takiej pralki? To najczęściej 60 cm. Pralki ładowane od góry są za to pralkami wysokimi – najczęściej mają wysokość 90 lub 91 cm. Zdarzają się też pralki niższe, np. 86 cm. Pamiętaj, że im niższa pralka ładowana od góry, tym będzie szersza. Warto wspomnieć, że pralki ładowane od góry są wyłącznie sprzętem wolnostojącym. Nie nadają się zatem do zabudowy.

Pralka i suszarka w kolumnie – wymiary

Aby zaoszczędzić miejsce w łazience i optymalnie wykorzystać wysokość pomieszczenia, niektórzy ustawiają pralkę i suszarkę jedna na drugiej, tworząc tzw. kolumnę. Jest to oczywiście bardzo dobry pomysł, ale wymaga on zabudowy – albo przynajmniej schowania tak ustawionych sprzętów w szafie, np. na przedpokoju. Jakie wymiary ma taka kolumna? Wszystko zależy od poszczególnych wymiarów wybranych sprzętów. W tym miejscu należy zaznaczyć jedno – pralka i suszarka mogą stać na sobie, ale należy połączyć je odpowiednio dobranym łącznikiem. Co więcej, do takiej kolumny zaleca się wykorzystywać urządzenia od tego samego producenta.

A teraz przejdźmy do wymiarów. Najmniejsza pralka automatyczna ładowana od przodu i kompatybilna z nią suszarka będą mieć następujące wymiary: 59,5 cm szerokości oraz 46 cm głębokości. Największa pralka i kompatybilna z nią rozmiarem suszarka będą mieć następujące wymiary: 60 cm szerokości i 64,3 cm głębokości. Jak wpływa to na ładowność obu urządzeń? Przy takich wymiarach otrzymacie suszarkę o pojemności bębna od 7 do 10 kg. Co z pralką? W takich wymiarach kupicie pralkę o pojemności od 6 do 9 kg. Bardzo wymagające rodziny znajdą w takich wymiarach bardziej pojemne pralki, np. 10,5 lub 11 kg, ale są to pojedyncze urządzenia, np. od marki Smeg lub Samsung.

Poniżej znajdziesz kompatybilne wymiarami pralki i suszarki idealne do stworzenia kolumny:

Wymiary pralkosuszarki

Na rynku znajdziecie najwięcej pralkosuszarek o następujących wymiarach: szerokość 60 cm, głębokość od 45 do 63 cm i wysokość 85 cm. Przy takich wymiarach kupicie pralkosuszarkę o ładowności: pralka od 7 do 10 kg, suszarka od 4 do 6 kg. Szukacie małej pralkosuszarki? Najmniejsza będzie mieć szerokość 59,5 cm i głębokość 46 cm – chociaż to właściwie jeden model od marki Haier. Więcej mniejszych pralkosuszarek znajdziecie o głębokości 54 cm. Małe pralkosuszarki mają zatem ładowność pralki od 8 do 9 kg, a suszarki 6 kg.

Mała pralka – wymiary. Jakie wymiary mają najmniejsze pralki na rynku?

Mowa oczywiście o pralkach slim. Jeśli zależy wam na wyjątkowo wąskiej pralce, to zwróćcie uwagę na pralki ładowane od góry – pisaliśmy już o nich wyżej. Najmniejsze pralki tego typu mogą mieć szerokość 40 cm, a głębokość 60 cm. Najmniejsza wysokość takiej pralki to z kolei 86,5 cm. Jak wygląda pojemność takiej pralki? To najczęściej 7 kg. Co z pralkami ładowanymi od frontu? Najmniejsze pralki tego typu mają szerokość ok. 50 cm, a głębokość ok. 51 cm. Taka pralka ma zazwyczaj pojemność bębna do 3 kg.

Po analizie tych wymiarów nasuwa się prosty wniosek – jeśli chcecie, aby wasza pralka zajęła mało miejsca, to pomyślcie o pralce ładowanej od góry. Przy takich wymiarach 7 kg załadunku to jeszcze raz tyle, co przy pralkach ładowanych od frontu, a nawet te najmniejsze i tak będą szersze niż pralki ładowane od góry.

Pralka – wymiary a pojemność pralki

Nie da się ukryć, że wymiary pralki zdecydowanie wpływają na jej pojemność Najmniejsze pralki na rynku mają bęben o pojemności 3 kg – dotyczy to pralek ładowanych od przodu. Dwa razy więcej oferuje pralka ładowana od góry – 7 kg. Jeśli zależy wam zatem na pralce pojemnej, ale wąskiej, to ta ładowana od góry będzie najlepszym wyborem. Warto jednak pamiętać, że pralki ładowane od góry mają maksymalną ładowność 7 kg. Co prawda, udało nam się znaleźć pralkę 8 kg, ale był to pojedynczy przypadek.

Zastanówmy się jednak nad tym, jaka ładowność pralki będzie wam w ogóle potrzebna. Wszystko zależy oczywiście od ilości domowników. Single będą zadowoleni z pralki o ładowności od 3 do 4 kg. Dwie osoby docenią pralki od 5 do 6 kg. Pralki dla rodzin 3-osobowych i większych powinny mieć ładowność przynajmniej 7 kg. Oczywiście, im więcej członków rodziny, tym bardziej pojemna powinna być pralka. Na rynku znajdziesz nawet pralki o ładowności 10 lub 12 kg. Jak ładowność pralki wpływa na jej wymiary? Im bardziej ładowna pralka, tym jest ona głębsza. Co ciekawe, szerokość urządzenia często pozostaje bez zmian (60 cm) – dla porównania sprawdzone na przykładzie pralek 5 i 8 kg ładowanych od przodu.

Jak widać, wybór pralki o odpowiednich wymiarach wcale nie jest prostym zadaniem. Istnieją dziesiątki rozwiązań, a żeby wybrać najbardziej optymalne dla siebie, należy nieco zagłębić się w temat. Podsumowując – jeśli chcecie, aby wasza pralka była wyjątkowo mała, to kupcie pralkę ładowaną od góry. Jej stosunek wymiarów do ładowności wypada o wiele korzystniej, niż w przypadku pralek ładowanych od frontu. Pamiętajcie też, że mimo niewielkiego miejsca na pralkę, nawet wy możecie mieć w domu suszarkę – wystarczy ustawić oba sprzęty w kolumnie, nie tracąc tym samym na powierzchni.

Autor: Klaudia Borycka