Data modyfikacji:

Remont mieszkania – jak odmienić aranżację wnętrz i nie zwariować?

Czy na dźwięk słowa remont nerwowo zgrzytasz zębami, oblewa cię zimny pot i powstrzymujesz narastającą panikę? Nawet jeśli perspektywa renowacji mieszkania nie wywołuje u ciebie tak skrajnej reakcji to wiedz, że remont mieszkania to nie kaszka z mleczkiem. A już na pewno nie remont mieszkania, w którym cały czas mieszkasz. Jeśli przyjdzie ci żyć w odnawianym mieszkaniu, do remontu przygotuj się jak do wojny.

Przebywanie w remontowanym mieszkaniu można śmiało porównać do przebywania w strefie działań wojennych. Musisz bowiem przygotować się na najgorsze. Będzie dużo brudu, kurzu i hałasu, a do tego wszystkiego obcy ludzie będą się kręcić po twoim domu. Brzmi strasznie, prawda? Dlatego zanim prace remontowe ruszą na dobre, a ty zaczniesz rwać włosy z głowy, sprawdź jak przetrwać remont i nie zwariować.

Remont mieszkania: przygotuj strategię

Może to zabrzmi jak banał, ale pod żadnym pozorem nie zaczynaj remontu mieszkania bez przygotowanego planu działania. Nie chcesz przecież postawić się w sytuacji, gdy w trakcie prac w twoim salonie zamiast eleganckich mebli i dekoracji, będą stały worki z cementem i pudła z panelami, ponieważ nie dopracowałeś harmonogramu działań i dostaw materiałów? Co zatem uwzględnić w planie wykańczania wnętrz w twoim mieszkaniu?

 • Zakres prac – określenie skali remontu powinno być punktem wyjściowym dla wszelkich działań. Na tym etapie możesz dokonać surowej oceny stanu swojego mieszkania i zadecydować, czy zwykłe malowanie ścian wystarczy, czy należy wręcz skuć tynki lub wyburzyć ścianki działowe. To pozwoli ci nie tylko przygotować sam remont mieszkania, ale przede wszystkim zaplanować budżet.
 • Budżet remontu – to chyba najmniej przyjemna część metamorfozy mieszkania. Niestety, od finansów nie uciekniesz, dlatego zanim zamówisz jakiekolwiek materiały wykończeniowe, dokładnie policz ile ich potrzeba, porównaj ceny u różnych producentów i poszukaj ofert kilku ekip wykończeniowych. W budżecie remontu mieszkania warto zaplanować przynajmniej 10-procentową górkę, która pozwoli pokryć niespodziewane wydatki, związane np. z nagłą awarią.
 • Harmonogram działań – to ostatni, ale równie ważny punkt planu. Odpowiednio zaplanowany harmonogram pozwoli łatwo określić następstwo prac, a co za tym idzie np. moment, w którym wkraczają do boju kolejne ekipy oraz dostawy materiałów. To bardzo ważne – w remontowym rozgardiaszu brakuje ci tylko tego, aby mieszkanie zamieniło się w skład materiałów budowlanych, bo akurat wszystko zostanie przywiezione w tym samym czasie.
 • Strefy wpływu

  Jeśli planujesz kompleksowy remont mieszkania, najlepiej jest się z niego wyprowadzić na czas działań ekip remontowych. Niestety, w wielu przypadkach jest to niemożliwe, bo chociażby wykańczanie wnętrz pochłania tyle środków, że brakuje ich na wynajęcie zastępczego mieszkania. Dlatego jeśli przyjdzie ci mieszkać w remontowanym mieszkaniu, musisz podzielić je na strefy oraz określić etapy prac – wszak musisz mieć gdzie się podziać, gdy w innych pomieszczeniach odbywać się będzie wymiana paneli czy malowanie ścian.

  Do oddzielenia pomieszczeń zastosuj specjalne kurtyny lub drzwi antypyłowe. Są one wykonane z grubej folii i przytwierdzisz je do ościeżnicy za pomocą taśmy malarskiej lub dwustronnej. Dzięki temu kurz nie będzie rozprzestrzeniał się po całym mieszkaniu, a ty będziesz miał mniej sprzątania.

  Pamiętaj o defensywie

  Jeśli remont twojego mieszkania nie oznacza wymiany wszystkich elementów wystroju, a ogranicza się jedynie np. do malowania ścian, pamiętaj o zabezpieczeniu pozostałych powierzchni. W celu ochrony podłóg zdaj się na folię malarską, którą przykleisz do paneli taśmą. Na to możesz ułożyć stare gazety lub jeszcze lepiej porozcinane kartony. W takim przypadku posadzka będzie zabezpieczona nie tylko przed zachlapaniem farbą, ale też przed uszkodzeniami. Bo przecież nawet w trakcie malowania ścian może upaść drabina czy ciężki przedmiot, który uszkodzi podłogę. Dodatkowo zaopatrz się także w zapas taśmy malarskiej, która posłuży do przyklejania folii zabezpieczającej.

  Wykańczanie wnętrz, czyli rozmowy pokojowe

  Całościowe wykańczanie wnętrz, czy nawet zwykłe malowanie ścian wymaga dobrej komunikacji z fachowcami. Budowlańcy bywają różni, dlatego aby uprzedzić te wszystkie – nie dało się, nie wiedzieliśmy, materiały się skończyły, nic pan nie mówił ­– pamiętaj o skutecznej komunikacji z pracownikami, którzy zajmą się wykańczaniem wnętrz. W tym przypadku warto zdać się na zdobycze kultury korpo, czyli raporty. Ale spokojnie – nie musisz wymagać od budowlańców codziennych mailowych raportów, najlepiej w tabelce excela. Jednak po każdym dniu pracy warto zweryfikować postęp działań czy ilość zużytych materiałów. Pozwoli ci to kontrolować czy np. malowanie ścian i kładzenie paneli odbyło się zgodnie z harmonogramem, a w razie ewentualnych opóźnień, będziesz mógł je nanieść na swój plan.

  Pamiętaj też o komunikacji z sąsiadami. Jeśli nie chcesz, aby strefa działań wojennych z miejsca remontu przeniosła się na relacje z sąsiadami, uprzedź ich, kiedy będą prowadzone najcięższe prace np. skuwanie tynków czy wyburzanie ścian. Miej też na względzie zachowanie porządku na klatce schodowej, przez która transportowane będą materiały budowlane czy gruz.

  Autor: Kamila Zalińska-Woźny