Data modyfikacji:

Sierpień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika


Sierpień to miesiąc, w którym jest czas na sadzenie, rozmnażanie roślin, a także obfite zbiory zarówno owoców, jak i warzyw. Ponadto szczególną troską trzeba otoczyć rabaty i klomby. Niezbędne będzie podlewanie w okresie suszy, a także zrównoważone koszenie. Warto poznać wszystkie typowo letnie prace i to, jak powinien wyglądać sierpień w ogrodzie. Oto kilka wskazówek, które pomogą utrzymać piękną zieleń i bujnie kwitnące kwiaty.
ogród

Prace w ogrodzie w sierpniu - jak dbać o trawnik?


Na pewno w sierpniu szczególnej pielęgnacji wymaga trawnik. Temperatura niejednokrotnie jest bardzo wysoka, panuje upał, są okresy susz i gwałtownych opadów. Na pewno, jeśli zapowiada się upalna pogoda przez dłuższy czas, nie należy trawnika przycinać zbyt nisko. Wystarczy do 6 cm. Wtedy lepiej znosi wysokie temperatury. Można również pozostawić skoszoną trawę na trawniku. Będzie stanowiła źródło minerałów, a jednocześnie zagwarantuje odpowiedni poziom wilgotności gleby. Trawnik trzeba oczywiście obficie podlewać w okresie upałów i tę pracę zostawiać na popołudnie, ewentualnie zraszać trawę wczesnym rankiem. Nigdy nie można jednak robić tego w samo południe, gdyż w ten sposób można spowodować porażenie źdźbeł, na skutek działania promieniowania UV. Trawnik należy podlewać na tyle obficie, by woda przesiąkła na głębokość 10 - 15 cm. 

Ogród w sierpniu - zadbaj o kwiaty, drzewa i krzewy


Bez wątpienia ogród w sierpniu prezentuje się pięknie. Kwitną kwiaty, pojawia się wiele owoców. Jednak poza podlewaniem roślin trzeba pamiętać o ich regularnym odchwaszczaniu. Przekwitłe kwiatostany trzeba usuwać, aby zrobić miejsce roślinom do zrównoważonego wzrostu. Niektóre kwiaty, jak choćby lawenda, wymagają w sierpniu przycinania. To dobry czas także na rozmnażanie roślin. Można rozmnażać wrzosy, jednak trzeba pamiętać, że sadzonki pobiera się przed kwitnieniem i należy wykorzystać te pędy, na których nie ma jeszcze kwiatostanu. Można rozmnażać także smagliczki, dąbrówki, barwinki, kosaćce czy fiołki. Sierpień to dobry czas na sadzenie bratków, stokrotek i innych roślin dwuletnich, takich jak niezapominajki czy malwy. Jest to odpowiedni moment, by pobrać także sadzonki krzewów wiecznie zielonych. Koniec sierpnia to również okres, kiedy można już zabrać się za sadzenie roślin cebulowych. Warto pamiętać o ich wcześniejszym zaprawieniu. W pierwszej połowie sierpnia sadzi się lilie i przebiśniegi, a w drugiej - narcyzy i szachownice. To odpowiedni miesiąc na przesadzanie drzew i krzewów. W tym czasie trzeba również je przycinać i formować - dotyczy to m.in. cyprysów, jałowców czy cisów. To również moment na pobranie zdrewniałych pędów do rozmnażania drzew iglastych, które przypada na przełom sierpnia i września. Jeśli w ogrodzie są także krzewy owocowe, to również o nie trzeba zadbać i przyciąć, oczywiście po zbiorze owoców. Dotyczy to przede wszystkim jeżyn, które owocują w okresie wakacji, a także malin czy jagód. Wiotkie drzewa i krzewy owocowe warto wzmocnić, stosując odpowiednie podpory.

Sekator do gałęzi i sekator do szczepień znajdziesz na Ceneo.pl. 

Czas na sadzenie i zbiory w ogródku warzywnym


Jeśli w ogrodzie jest tunel foliowy, szklarnia czy też uprawa na wolnym powietrzu, to trzeba wiedzieć, że sierpień to czas sadzenia sałaty masłowej, szpinaku, kopru czy też kalarepy. Oczywiście sierpień w ogrodzie to okres obfitych zbiorów. Zatem możesz cieszyć się plonami ogórków, pomidorów, papryki, cebuli, cukinii, czosnku, a także kabaczka. W sierpniu można też zasadzić truskawki, jednak nie mogą rosnąć na miejscu, gdzie wcześniej rozwijały się pomidory, gdyż konieczne jest zachowanie odpowiedniego płodozmianu.

W sierpniu trzeba wykonać naprawdę sporo prac w ogrodzie. Oczywiście wszystko zależy od tego, co się w nim uprawia. Wbrew pozorom jednak nawet ogrody, gdzie posadzone są jedynie trawy, nie są łatwe w pielęgnacji latem. Zrównoważone nawożenie roślin i obfite podlewanie pozwoli uzyskać lepszy efekt. W takim ogrodzie będzie się miło spędzać czas. Po skończonej pracy każdy ogrodnik chętnie usiądzie na tarasie czy leżaku i będzie rozkoszować się widokiem wypielęgnowanego ogrodu. 
Autor: Justyna Kolorz