Data publikacji:

Sinocrassula yunnanensis - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Tworząc nowoczesną kompozycję z wykorzystanie najbardziej egzotycznych sukulentów lub chcąc wprowadzić odrobinę zieleni do firmowego biura, warto sięgnąć po sinocrassula yunnanensis. To wytrzymały, lecz wyjątkowo efektowny wybór. W jaki sposób należy go pielęgnować?

Jak wygląda i skąd pochodzi sinocrassula yunnanensis?

Sinocrassula yunnanensis to wyjątkowo oryginalnie wyglądający sukulent pochodzący z Chin. Swoim niecodziennym wyglądem niektórym przypomina jeża. Nie osiąga zbyt spektakularnych wymiarów, zazwyczaj jego wysokość w domowej uprawie nie przekracza dziesięciu centymetrów.
Ciasne, o ciemnej barwie liście posiadają kształt nerkowaty i rosną w formie bardzo zwartych, efektownych kępek. Wraz z rozrastaniem się rośliny pochodzącej z rodziny gruboszowatych, może osiągnąć ona szerokość nawet dwudziestu centymetrów.
Aby uzyskać i móc podziwiać sinocrassula yunnanensis kwitnienie należy pielęgnować roślinę zgodnie z zaleceniami oraz przenosić na zimę do chłodniejszego pomieszczenia. Okres spoczynku rośliny połączony z rzadszym podlewaniem oraz niższą temperaturą pozwoli zobaczyć wyjątkowo gęste, wybarwione na odcienie bieli i czerwieni kwiatostany. Osiągają one wysokość nawet do piętnastu centymetrów.

Sinocrassula yunnanensis rodzaje – czy w Polsce wiele jest popularnych?

W obrębie roślin z rodziny gruboszowatych znajduje się rodzina roślin nazywanych Sinocrassula. W jej obrębie znajduje się co najmniej siedem gatunków, naturalnie występujących na terenie Chin oraz Himalajów.
Mimo dużego wyboru roślin z tej rodziny, w uprawie domowej najczęściej spotykana jest sinocrassula yunnanensis. Bez trudu można kupić ją w stacjonarnych oraz wysyłkowych sklepach internetowych, a nawet w zwyczajnych marketach. Jest to spowodowane kompaktowym rozmiarem, łatwością pielęgnacji i efektownymi liśćmi.

Jaka ziemia sinocrassula yunnanensis będzie najlepsza?

Decydując się na domową uprawę sukulentów, często należy zadać sobie pytanie jaka ziemia sinocrassula yunnanensis? Odpowiedź na nie jest oczywista, ponieważ standardowa ziemia przeznaczona do uprawy roślin doniczkowych będzie nieodpowiednia.
Powszechnie dostępna w sklepach ziemia przeznaczona do roślin ozdobnych jest ziemią torfową, wilgotną i nieprzepuszczalną. Sukulenty, takie jak sinocrassula yunnanensis potrzebują podłoża o specjalnych właściwościach.
Doskonale sprawdzi się gotowa mieszanka kierowana do domowej prawy sukulentów i kaktusów. Można także wymieszać standardową ziemię z piaskiem lub drobnym żwirem. Kluczowe jest uzyskanie podłoża przepuszczalnego o odpowiednio dużej porowatości.
Doskonale sprawdzi się też zastosowania jednej warstwy keramzytu, najlepiej na dnie doniczki, w której sinocrassula yunnanensis ma być uprawiana.

Odpowiednie warunki dla sinocrassula yunnanensis – jak zapewnić?

Sinocrassula yunnanensis nie wymaga bardzo skomplikowanych w utrzymaniu warunków, lecz nie oznacza to, że wszędzie będzie rosła równie zdrowo i efektownie. Przede wszystkim, szykując stanowisko dla sinocrassula yunnanensis, należy pamiętać, że jest to sukulent.
Z tego względu powinna zostać umieszczona w miejscu pełnym słońca, lecz nie bezpośrednio na nie narażona. Suche powietrze nie jest przeszkodą do prawidłowej uprawy sinocrassula yunnanensis, lecz nadmiernie wilgotne miejsce może zadziałać podobnie jak przelewanie.
Temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa sinocrassula yunnanensis, powinna być stała i utrzymująca się w przedziale od siedemnastu do dwudziestu trzech stopni. Niezalecane jest trzymanie sinocrassula yunnanensis w pomieszczeniach, gdzie temperatura spada poniżej siedmiu-pięciu stopni, nawet w okresie zimowego spoczynku.
Na zimowe miesiące warto przestawić sinocrassula yunnanensis do zacienionego, chłodniejszego pomieszczenia. Należy wtedy ograniczyć częstotliwość podlewania. Niezależnie od pory roku warto dbać o to, aby sinocrassula yunnanensis nie była nadmiernie narażona na przeciągi.

Sinocrassula yunnanensis uprawa – czy sprawia trudności?

Sinocrassula yunnanensis to roślina uznawana za sukulent. Tym samym sinocrassula yunnanensis uprawa nie jest wymagająca i czasochłonna, należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Warto pamiętać, że sinocrassula yunnanensis to roślina bardzo odporna i wytrzymała. Bez trudu poradzi sobie z nieregularnym podlewaniem i jest doskonałym wyborem dla zapominalskich. Znacznie gorzej reaguje jednak na nadmierne i zbyt obfite podlewanie.
Nie należy obawiać się pojedynczych przeschniętych pędów lub liści, prawdopodobnie po podlaniu roślina odzyska wigor. Lecz gdy będzie systematycznie przelewana, jej płytki system korzeniowy może rozpocząć procesy gnilne.
Sinocrassula yunnanensis charakteryzuje się także dużą odpornością na suche powietrze. Nie ma konieczności zraszania jej wodą. Dzięki temu doskonale sprawdzi się jako roślina do domowej uprawy. Nawet w suchym, ogrzewanym pomieszczeniu poradzi sobie bez zarzutów.

Jak najlepiej przesadzać i rozmnażać sinocrassula yunnanensis?

Prawidłowa sinocrassula yunnanensis pielęgnacja pozwala uzyskać bardzo efektowną, zdrową roślinę, którą z powadzeniem można przesadzać i rozmnażać.
Najlepszym okresem w roku na przenoszenie sinocrassula yunnanensis są miesiące wiosenne oraz letnie. Czas zimowy jest okresem spoczynku rośliny, gdy powinna być przechowywana w chłodniejszym pomieszczeniu i mniejszej ilości wody. To nieodpowiedni moment na zmienianie środowiska roślinie.
Chcąc przesadzić sinocrassula yunnanensis do większej doniczki lub uzyskać kilka sadzonek konieczne jest zadbanie o odpowiednie podłoże. Musi być dopasowane do potrzeb sukulentów. Świeżo przesadzoną roślinę należy obficie podlać.
Autor: Ewa Malinowska