Data modyfikacji:

Skandynawski przepis na piękną jadalnię

Słyszysz scandi, myślisz nuda? Błąd i to duży. Styl skandynawski daje duże pole do wnętrzarskich eksperymentów, a biało-szare pomieszczenia mogą być pełne zaskakujących rozwiązań. Aranżacja jadalni to idealna sposobność, aby poznać inne oblicze stylu skandynawskiego, dlatego jeśli szukasz przepisu na piękną jadalnię, postaw na scandi.

Mimo, że wielu kręci nosem na wszechobecną biel, styl skandynawski wciąż jest wnętrzarskim numerem jeden. Aranżacja wnętrz zgodna z estetyką chłodnej północy to doskonały sposób na wykończenie jasnych i przyjaznych pomieszczeń, w których będziesz czuć się świetnie. Nie myśl jednak, że biel przełamana szarością i odrobiną czerni jest nudna. Styl skandynawski daje bowiem bardzo dużą swobodę aranżacyjną – możesz przełamywać wnętrzarskie schematy, wybierać różnorodne meble do jadalni i eksperymentować z dodatkami. Sprawdź zatem jak może wyglądać aranżacja jadalni w skandynawskiej estetyce.

Stół – najważniejszy mebel do jadalni

Jeszcze kilka lat temu w aranżacji jadalni dominowała zasada spójności. Najważniejsze meble do jadalni, czyli stół i krzesła, musiały być do siebie bardzo podobne, a najlepiej pochodzić z jednego kompletu. Styl skandynawski przełamuje te schematy. Stół i krzesła mogą pochodzić z zupełnie innych kolekcji. Warto jednak kierować się jedną zasadą, która świetnie sprawdza się w aranżacjach utrzymanych w stylu scandi – najpierw wybierz stół, a następnie dopasuj do niego krzesła. W takim przypadku łatwiej bowiem o udaną kompozycję.

Jaki stół będzie pasował do stylu właściwego krajom chłodnej północy? Jednym z najważniejszych elementów stylu skandynawskiego jest naturalne drewno, dlatego w większości aranżacji można zobaczyć stoły wykonane właśnie z tego materiału. Nie musisz jednak decydować się na takie rozwiązanie. Jeśli jesteś zwolennikiem nowoczesnych rozwiązań, postaw na stół ze szklanym blatem lub laminowanym np. w białej barwie.

Odrobina eklektyzmu

No dobrze, ale co z tymi wnętrzarskimi eksperymentami? Możesz je łatwo przeprowadzić za pomocą mebli do jadalni, a dokładniej krzeseł. Kto powiedział, że wszystkie siedziska zgromadzone wokół stołu jadalnianego muszą być takie same? Daj się ponieść fantazji i wybierz te same modele krzeseł, ale każde w innym kolorze. Lub pójdź o krok dalej i wybierz zupełnie różne krzesła.

Pewnie zastanawiasz się, czy takie połączenie nie sprawi wrażenia nieporządku? W tym właśnie tkwi moc stylu skandynawskiego – możesz pozwolić sobie na pewną dozę szaleństwa – czy to kolorystycznego, czy meblarskiego, ponieważ na tle bieli, stonowanej szarości oraz prostych dodatków, takie eksperymenty będą wyglądały znakomicie. Dlatego właśnie dobierając meble do jadalni nie idź utartą ścieżką. Jeśli w pomieszczeniu będą stały 4 czy nawet 6 krzeseł, każde z nich może być zupełnie inne. Będzie to nie tylko ciekawe urozmaicenie aranżacji jadalni, ale też świetny sposób na oszczędność. Część krzeseł możesz bowiem upolować na pchlich targach. Inne z kolei dobierzesz w zwykłym sklepie internetowym. W ten sposób sprawisz, że meble do jadalni staną się jej najważniejszą i efektowną ozdobą.

Zamiast krzeseł

Myślisz, że aranżacja jadalni nie byłaby możliwa bez krzeseł? A co jeśli zamiast nich postawisz przy stole ławkę? W ten sposób pomieszczenie zyska bardziej przytulny i mniej oficjalny charakter. Możesz postawić na dwie ławki postawione z dwóch stron stołu lub na ławkę i krzesła. Ławka będzie efektownym przełamaniem typowego schematu w aranżacji jadalni. Dzięki niej pomieszczenie będzie wydawało się ciekawsze.

Wbrew pozorom łatwa w jadalni może być praktycznym rozwiązaniem. Możesz postawić na szczebelkową ławkę z oparciem i podłokietnikami – będzie się ona znakomicie komponować z krzesłami „patyczakami” ustawionymi u szczytu stołu. W innym wydaniu ławka może mieć jeszcze prostszą formę i przypominać ławę, jaką kojarzysz np. z ogrodów. Jednak ławka do użytku domowego, a zwłaszcza w jadalni, powinna być wygodna. Wystarczy, że ułożysz na niej wygodną poduchę lub przerzucisz przez siedzisko futrzaną narzutę. Mebel będzie wyglądał świetnie, a ty nie będziesz chciał wstawać od stołu.

Lampa nad stołem, czyli wnętrzarska kropka nad „i”

Skandynawowie doskonale wiedzą, jak ważne jest oświetlenie w wystroju wnętrz. Może to dlatego,  że na części terytorium dni są bardzo krótkie, a przez to do mieszkań dociera niewiele naturalnego światła? A może po prostu zdają sobie sprawę, że efektowna lampa to zwieńczenie całej aranżacji wnętrza, wisienka na torcie i prawdziwa kropka nad „i”. Dlatego właśnie w jadalni w stylu skandynawskim nie może zabraknąć ciekawej lampy. Duża płaszczyzna stołu aż prosi się, aby zwieńczyć ją lampą lub żyrandolem.

Jakie elementy oświetlenia będą zatem pasowały do wnętrz w stylu scandi? Szalenie modne są obecnie lampy industrialne, czyli np. duże reflektory przypominające lapy, jakie dawniej zwieńczały sufity fabryk. Lampy przemysłowe mogą mieć także bardziej minimalistyczną formę np. retro żarówek. Nad stołem w jadalni w stylu skandynawskim z powodzeniem możesz powiesić także efektowny żyrandol z kryształowymi paciorkami.

Aranżacja jadalni w stylu scandi to także świetna sposobność do wykorzystania niebanalnych dekoracji. Stawiaj na rośliny, ponieważ idealnie komponują się z bielą i szarością. Możesz je zawiesić na wiszących kwietnikach w stylu makramy lub stawiać na meblach – w każdym położeniu będą wyglądać świetnie. Dodaj także ciekawe grafiki lub plakaty na ściany – dzięki nim pomieszczenie będzie jeszcze ciekawsze. A na koniec zaproś jeszcze do stołu rodzinę i przyjaciół i ciesz się pięknem swojej jadalni w stylu skandynawskim.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny