Data modyfikacji:

Skuteczne sposoby na czyszczenie piekarnika

Brudny piekarnik pełen zacieków i śladów spalenizny nie służy ani Twojemu zdrowiu, ani potrawom, które w nim przyrządzasz. Przedstawiamy skuteczne sposoby na czyszczenie piekarnika, które nie wymagają używania środków chemicznych.

Na co dzień czyszczenie piekarnika ułatwi roztwór wody i octu połączonych w proporcji 1:1. By działał lepiej, można zastosować wrzącą wodę, ale ciepła wprost z kranu również zda egzamin. Namocz w roztworze szmatkę i przetrzyj nią jego wnętrze – niewielkie zabrudzenia powinny zniknąć. Jeśli nie odpowiada ci zapach roztworu, dodaj do niego kilka kropli płynu do mycia naczyń. Na koniec dokładnie przetrzyj wnętrze pieca mokrą ściereczką.

Soda przyda się również przy likwidacji poważniejszych zabrudzeń. Wówczas czyszczenie piekarnika odbywa się za pomocą pasty sporządzonej z białego proszku oraz wody. Połącz je w proporcjach, które pomogą uzyskać w miarę zwartą konsystencję, ponieważ gotowa pasta powinna przylegać do ścianek piekarnika. Gdy oblepisz nią wnętrze pieca, odczekaj godzinę i rozpocznij ściąganie preparatu wraz z brudem, wykorzystując szorstką gąbkę, zmywak lub szczoteczkę do zębów. Przy bardzo mocnych zabrudzeniach nałożenie pasty po raz drugi może okazać się konieczne.

Jeśli piec jest tak brudny, że rozważasz kupno nowego, użyj amoniaku – to rozwiązanie poleca autorka bloga zorganziowanydom.blogspot.com. Czyszczenie piekarnika tą metodą polega na włożeniu na dno pieca rozgrzanego do 60 stopni naczynia żaroodpornego z wrzącą wodą oraz drugie na ruszt, do którego wlewasz szklankę wody, dodając niewielką paczkę amoniaku, który znajdziesz w działach piekarniczych supermarketów. Gdy to zrobisz, zamknij drzwiczki i pozostaw piekarnik na noc w kuchni z szeroko otwartym oknem, by opary amoniaku mogły się ulatniać. Środek w takiej ilości nie jest niebezpieczny, ale ma bardzo nieprzyjemny zapach. Po 12 godzinach otwórz piekarnik i wietrz go przez 15 minut, a następnie wyjmij wszystkie ruchome elementy, by wymyć je osobno. Do miseczki z amoniakiem dodaj dwie łyżki płynu do naczyń i odrobinę wody, a następnie taką miksturą wyczyść go szorstką stroną gąbki. Gdy skończysz, dokładnie przemyj wnętrze mokrą ściereczką.

Autor: Sylwia Stwora