Data modyfikacji:

Jak skutecznie i ekologicznie sprzątać w domu?

Mycie okien, odkurzanie, ścieranie kurzy – ty też nie lubisz sprzątania? I co więcej, masz dość chemicznych środków czystości? Niestety, przed porządkowaniem domu nie da się uciec. Możesz jednak sprawić, że będzie to zadanie mniej kłopotliwe i bardziej ekologiczne. Wystarczy podejść do sprzątania na serio i stosować się do kilku sprawdzonych trików.

Sprzątanie domu to trudny temat. Mało kto lubi sprzątać – odkurzanie czy mycie okien to nie najciekawsza forma spędzania wolnego czasu.  Jednocześnie większość z nas preferuje ład w swoim najbliższym otoczeniu. Jeśli ty też masz za sobą nie jedną wojnę o porządki, przekonaj się jak skutecznie walczyć z bałaganem oraz jak sprzątać ekologicznie. Bez obaw jednak – co za dużo to niezdrowo, nie warto dążyć do idealnego porządku i zatruwać sobie życia ciągłym bieganiem z odkurzaczem, ściereczką czy myciem okien na błysk. Możesz jednak tak zorganizować przestrzeń wokół siebie oraz stosować metody, dzięki którym zaprowadzenie ładu w mieszkaniu będzie znacznie łatwiejsze.

Mniej znaczy więcej

To złota zasada, która idealnie wpisuje się w niezwykle popularny obecnie trend, jakim jest slow life. I nie chodzi tu bynajmniej o spowolnienie, a raczej o ograniczenie liczby posiadanych rzeczy. Tak, tak – im mniej w twoim domu różnych przedmiotów, tym sprzątanie będzie łatwiejsze. Wyobraź sobie biurko zawalone stosem zeszytów, z organizerami wypchanymi po brzegi długopisami, ołówkami i innymi przyborami – nie brzmi to jak opis uporządkowanego biura, prawda?

Zbieractwo i gromadzenie niepotrzebnych rzeczy jest największym wrogiem porządku w twoim domu. Tyczy się to zarówno wspomnianych już ołówków, jak i nadmiaru ubrań w szafie, czy dekoracji na szafkach. Dlatego gruntowne sprzątanie domu zacznij od selekcji ubrań i przedmiotów, jakie masz w domu. Może to być świetny sposób do zasilenia domowego budżetu, ponieważ możesz zorganizować wyprzedaż garażową lub rozprowadzić niepotrzebne rzeczy wśród znajomych.

Przy okazji ograniczenia przedmiotów, jakie znajdują się w twoim domu, warto wprowadzić kolejną ważną zasadę, która mówi, że wszystko ma swoje miejsce. Banał? Pewnie tak, ale przypomnij sobie widok rozrzuconych ubrań, nieodłożonych do segregatorów dokumentów, czy walających się po podłodze zabawek. Nawet jeśli w pomieszczeniu jest względnie czysto, to przedmioty leżące nie na swoim miejscu skutecznie pogorszą cały efekt.

Hierarchia wartości

Aby sprzątanie domu faktycznie było skuteczne, nie możesz pozostawiać przebiegu tych czynności przypadkowi. Dlatego ważna jest strategia sprzątania. Jak ona powinna wyglądać? Zacznij od góry. Wszelkie prace porządkowe powinny rozpoczynać się od górnej części mieszkania – najpierw układaj i ścieraj kurze w górnych szafkach oraz na najwyższych półkach. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że kłębiący się w powietrzu kurz będzie osiadał na posprzątanych już powierzchniach.

Dodatkowo sprzątanie będzie znacznie łatwiejsze, jeśli będziesz posiłkować się przede wszystkim wilgotnymi ściereczkami. Ograniczają one wzbijanie się kurzu w powietrze.

Kształtuj nawyki

Sprzątanie to obowiązek wszystkich domowników. Koniec i kropka. W przypadku dzieci naukę sprzątania warto zacząć wcześnie. Specjaliści wskazują, że do 6 roku życia maluch wykazuje naturalne zainteresowanie wszystkim, co dzieje się wokół niego, dlatego jest to idealny moment na naukę sprzątania.

Dziecko może uczestniczyć w sprzątaniu domu już od najmłodszych lat. Zacznij od wspólnego porządkowania zabawek, czy wkładania klocków do pudełek – pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz taką edukację, tym mniej problemów będziesz mieć w przyszłości.

A co ze starszymi domownikami, którzy nie kwapią się do sprzątania? Psychologowie twierdzą, że do wykształcenia nowych nawyków trzeba jedynie około 30 dni regularnego powtarzania danej czynności. Zatem miesiąc codziennego zmywania naczyń, powinien być dobrym przyczynkiem do nauki sprzątania nawet dla największego domowego sceptyka.

Bądź eko

Mycie okien, szorowanie płytek w łazience czy zlewu w kuchni – każda ta czynność wymaga zastosowania odpowiedniego środka czyszczącego. Większość z nich powstaje na bazie silnych środków chemicznych, które mogą podrażniać twoją skórę. Ponadto każda butelka z preparatem kosztuje swoje, więc sprzątanie domu przy ich użyciu w ostatecznym rozrachunku może okazać się dość drogie.

Dlatego właśnie warto postawić na ekologiczne środki czystości. Przykładowo do usunięcia zacieków z wody np. na kabinie prysznicowej i osadów z kamienia, możesz zastosować sok z cytryny lub ocet. Z kolei mieszając sok z cytryn wraz z octem oraz solą morską możesz przygotować płyn do zmywania naczyń, który przyda się także podczas mycia okien. Natomiast soda oczyszczona będzie idealnym środkiem udrażniającym zapchane rury oraz pomoże ci usunąć plamy z tapicerowanych mebli i dywanów.

Zapewne sprzątanie nigdy nie będzie czynnością, którą pokochasz, jednak te kilka trików może sprawić, że myjąc okna, odkurzając czy zmywając naczynia nie będziesz tracić dobrego humoru. Ponadto ograniczenie środków chemicznych zużywanych w twoim gospodarstwie domowym, będzie też przyjaźniejsze dla środowiska.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny