Data publikacji:

Soleirolia soleirolii - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Soleirolia solerirolii, czyli soleirolia rozesłana, zwraca uwagę swoim nieco nieregularnym, płożącym pokrojem i drobnymi listkami. Przypomina nieco fryzurę lub perukę. Temu zawdzięcza swoją potoczną nazwę - "chłopięca główka". Doskonale wygląda uprawiana samodzielnie, szczególnie w towarzystwie ciekawych, designerskich osłonek, ale również jako element kompozycji złożonych z wielu gatunków roślin. Jak uprawiać soleirolię, by rosła zdrowo i prezentowała się wyjątkowo dekoracyjnie? 

Soleirolia soleirolii - skąd się wywodzi i jak wygląda? 

Soleirolia rozesłana jest jedynym przedstawicielem rodzaju Soleroilia, należącego do rodziny pokrzywowatych. Oznacza to, że jest spokrewniona nie tylko z pokrzywą, ale i z takimi popularnymi roślinami ozdobnymi jak pilea.  
Wywodzi się z terenów położonych w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Obecnie w naturze spotykana jest przede wszystkim na wyspach - Sardynii, Korsyce i Elbie. 
Dorasta do maksymalnie 15 cm wysokości. Jej płożące się pędy osiągają do 50 cm długości i pokryte są drobnymi, okrągłymi listkami. W sprzyjających warunkach szybko się rozrasta, pokrywając ziemię gęstym dywanem. Kwiaty soleirolii są drobne i niepozorne. 

Soleirolia soleirolii - wymagania 

Uprawa Soleirolia soleirolii nie jest trudna. W języku angielskim często nazywana jest "mind-your-own-business plant", co oznacza tyle co "pilnuj swojego nosa". To doskonałe podsumowanie podstawowych zasad pielęgnacji soleirolii. Nie potrzebuje ona zbyt wielu zabiegów, nie jest także zbyt wymagająca w kwestii stanowiska czy podłoża. 

Światło, temperatura i wilgotność 

Soleirolia soleirolii najlepiej rośnie w miejscach, do których dociera jedynie rozproszone światło. Może być umieszczona na północnym parapecie. Nie powinna być ustawiana na parapecie od strony południowej lub zachodniej - jej delikatne liście mogą ulec poparzeniom. W pokoju o takiej wystawie dobrym wyborem będzie miejsce położone około 2-3 metry od okna.  
Co ważne, soleirolia nie jest przy tym rośliną cieniolubną. Niedostateczna ilość światła słonecznego może prowadzić do "wyciągania się" rośliny - jej pędy będą długie, wiotkie, z małą ilością drobnych liści. 
Od wiosny do jesieni dobrze czuje się w temperaturze pokojowej. W okresie zimowym jednak powinna być umieszczona w jasnym, ale znacznie chłodniejszym pomieszczeniu (5-12°C). Dzięki temu przechodzi ona w okres spoczynku i zdrowiej oraz bujniej rośnie w trakcie sezonu wegetacyjnego. 

Soleirolia soleirolii - jaka ziemia, jak sadzić i rozmnażać 

Przesadzanie soleirolii powinno być wykonywane wiosną, ewentualnie latem. Jest konieczne, gdy korzenie staną się bardzo gęste i wypełnią doniczkę. Należy ją wówczas przenieść do doniczki, której średnica jest większa o około 2 cm od dotychczasowej.  
Podłoże dla soleirolii musi być luźne, lekkie i przepuszczalne. Dobrze rośnie w ziemi uniwersalnej wymieszanej z dodatkiem piasku, perlitu lub wermikulitu w proporcji około 2:1. Dodatkowo przy sadzeniu lub przesadzaniu rośliny trzeba pamiętać o umieszczeniu kilkucentymetrowej warstwy drenażowej na dnie doniczki. W tej roli doskonale sprawdza się keramzyt, drobne fragmenty cegieł lub potłuczone ceramiczne doniczki. 
Soleirolia może być rozmnażana podczas przesadzania poprzez: 
 - podział bryły korzeniowej - podczas przesadzania wystarczy delikatnie rozdzielić bryłę splecionych korzeni, a następnie umieścić sadzonki w doniczkach z nowym podłożem, 
 - sadzonki pędowe - ucięte fragmenty ulistnionych pędów świetnie ukorzeniają się zarówno w wodzie, jak i w podłożu. W wielu przypadkach korzenie wyrastają już na płożących się po ziemi pędach - taki fragment rośliny można odciąć i umieścić w doniczce z ziemią. 

Podlewanie i nawożenie 

Soleirolia powinna być podlewana regularnie, ale umiarkowanie. Roślina nie znosi ani przelania, ani nadmiernego przesuszenia bryły korzeniowej. Co ważne, podlewając ją należy unikać moczenia pędów i liści. Z uwagi na jej pokrój najlepszym rozwiązaniem jest wlewanie wody do osłonki doniczki.  
Istotnym elementem pielęgnacji Soleirolia soleirolii jest zapewnienie jej wysokiej wilgotności powietrza. Zapobiega to przysychaniu liści oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się szkodników, np. przędziorków. Nie powinno się przy tym jej zraszać - z powodu słabej cyrkulacji powietrza w mieszkaniach woda, która dostanie się w zakamarki liści i pędów nie paruje dostatecznie szybko i może doprowadzić do gnicia rośliny.  
Soleirolię należy nawozić w trakcie okresu wegetacyjnego, tj. od wiosny do końca lata, co około dwa-trzy tygodnie. Można w tym celu stosować nawozy naturalne, takie jak biohumus, ale i preparaty mineralne. Co ciekawe, w przypadku tej rośliny doskonale sprawdzają się nawozy do roślin kwitnących. Co prawda kwitnienie Soleirolia soleirolii może nie być nawet zauważone (niepozorne kwiaty mają wielkość około 1 mm), jednak proporcje składników w takich nawozach sprzyjają rozwojowi bryły korzeniowej, równomiernemu rozrastaniu się rośliny, a także poprawiają jej odporność na przesuszenie. 

Soleirolia soleirolii - rodzaje 

Soleirolia rozesłana znana jest z błyszczących, ciemnozielonych liści. Istnieje jednak kilka odmian barwnych: 
Soleirolia soleirolii ‘Aurea - ma drobne liście o jasnozielonym, złocistym odcieniu, 
Soleirolia soleirolii ‘Variegata - z dwukolorowymi liśćmi, zielonymi z białymi przebarwieniami, 
Soleirolia soleirolii ‘Argentea‘ - o jasnych, delikatnie srebrzystych liściach, 
Soleirolia soleirolii ‘Aladatase‘: - ma liście w intensywnym, jasnozielonym kolorze. 
Soleirolia rozesłana jest z pozoru bardzo niepozorną rośliną. Odpowiednio zaaranżowana może jednak prezentować się bardzo efektownie. Tworzy ciekawe kompozycje z oryginalnymi, rzeźbiarskimi osłonkami. Jej wymagania co do wilgotności powietrza sprawiają, że dobrze rośnie w terrariach lub "lasach w słoiku". Kompozycje tego rodzaju stały się bardzo modne; to sprawia, że tak wdzięczna i łatwa w uprawie roślina jak soleirolia cieszy się coraz większą popularnością. 
Autor: Katarzyna Łukaszewska