Odpowiednia drabina aluminiowa sprawi, że wszystko w domu i miejscu pracy znajdzie się w zasięgu ręki. Z jej pomocą można bezpiecznie pomalować sufit, wymienić żarówkę, przykręcić karnisz czy przyciąć gałęzie drzew. Jaka drabina sprawdzi się najlepiej: przystawna, składana, a może wielopozycyjna? Który model da się łatwo przechowywać i rozkładać w razie w potrzeby? Poniżej praktyczny przewodnik zakupowy.
Ważnym kryterium przy wyborze drabiny jest materiał, z którego została wykonana. Na szczególną uwagę zasługuje popularne aluminium. Największą zaletą tego surowca jest jego odporność na zmienne warunki atmosferyczne – drabina aluminiowa nie rdzewieje, nawet narażona na wilgoć, i może być z powodzeniem używana zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
Drugą zaletą drabiny z aluminium jest niska waga. W pracy w branży budowlanej często trzeba przenosić drabinę w różne miejsca, od parteru po najwyższe piętra. Z kolei akcesoria do prac domowych najczęściej przechowuje się w piwnicy czy garażu, więc użytkownikom również zależy, aby sprzęt był lekki, kompaktowy i tym samym wygodny w transporcie.
Co więcej, produkty z aluminium są niezwykle trwałe i produkowane z myślą o długim użytkowaniu, a przy tym nie wymagają żadnej konserwacji.
Jedną z najważniejszych cech drabiny jest jej wysokość robocza, czyli przybliżony zasięg, który uzyska dorosły człowiek przeciętnego wzrostu, stojąc na najwyższym stopniu. To ważne, by dobrać wysokość do potrzeb, ponieważ sięganie poza dostępny obszar drabiny grozi wypadkiem.
Z wysokością drabiny bezpośrednio wiąże się też liczba szczebli. Jednemu do wykonywania szeregu prac porządkowych wystarczy 2-stopniowy taboret, a ktoś inny będzie potrzebować standardowej 5- czy 6-stopniowej drabiny aluminiowej.
Kolejnym ważnym parametrem jest nośność. Przed zakupem należy bezwzględnie sprawdzić dopuszczalne obciążenie, zwłaszcza jeśli planuje się wykonywać prace na wysokości przy użyciu ciężkich sprzętów.
Kluczowy jest również rodzaj drabiny – niech prosta konstrukcja nie zmyli nikogo na tyle, by sięgnąć po pierwszy lepszy model. Drabiny przystawne, składane, przegubowe i wielofunkcyjne różnią się zastosowaniem i warto przyjrzeć się bliżej każdej z nich.
Aby wybrać najlepszą dla siebie drabinę, należy najpierw rozważyć, do jakich prac będzie najczęściej używana, a także jak często będzie się po nią sięgać. Dla przykładu kompaktowa i składana drabinka jest świetna, jeśli użytkownik szuka czegoś lekkiego do przenoszenia z pokoju do pokoju. Wysoka drabina wysuwana jest natomiast idealna do prac wokół obejścia domu, np. związanych z przycinaniem gałęzi czy naprawą dachu.
Oto popularne rodzaje drabin, które warto ze sobą zestawić przed zakupem:
drabina przystawna – to jednoelementowa drabina, którą wystarczy dostawić do stabilnej powierzchni, by wykonać proste prace w domu lub na zewnątrz. Konstrukcję można oprzeć o ścianę, mur czy ogrodzenie, bez obaw, że się przesunie, ponieważ na końcach profili znajdują się dodatkowe gumy antypoślizgowe. Drabina aluminiowa przystawna jest niezwykle lekka i łatwa do przenoszenia, co umożliwia szybkie ustawienie jej wszędzie tam, gdzie jest potrzebny dostęp do wysokości;
drabina składana – to chyba najpowszechniejszy wybór do użytku domowego. Tego typu drabina doskonale nadaje się do różnorodnych zadań od malowania sufitu po zawieszenie zasłon w wysokim mieszkaniu. Ogromną zaletą jest też łatwość przechowywania – po zakończonej pracy wystarczy ją złożyć i schować do piwnicy czy wsunąć za szafę. Tego typu drabina sprawdzi się jednak nie tylko do użytku domowego, ale też jako podest roboczy w pracy zawodowej. Wówczas warto wybrać model przegubowy lub teleskopowy o większym zakresie regulacji wysokości;
drabina wielopozycyjna – sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zwykła drabina nie wystarcza. Modele 2- i 3-elementowe zostały przeznaczone do użytku przemysłowego dzięki zastosowaniu specjalnych wzmocnień i zabezpieczeń. Tego typu produkty mogą być używane jako drabiny rozsuwane, przystawne i wolnostojące, przez co są niezwykle uniwersalne oraz zapewniają bardzo dużą wysokość roboczą.
Podsumowując, do różnych projektów w domu najlepiej wybrać niezawodną drabinę składaną. Dzięki temu, że jest wolnostojąca, można rozstawić ją w dowolnym miejscu, w przeciwieństwie do drabin przystawnych, które wymagają stabilnego oparcia. Specjaliści docenią natomiast warianty wielopozycyjne, które łączą w sobie funkcje drabiny przystawnej i wolnostojącej oraz osiągają dużą wysokość roboczą.
Jedno jest pewne: drabina ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości. Dlatego bez względu na to, czy jest się majsterkowiczem z zamiłowania, czy profesjonalistą, należy koniecznie wybrać model z atestem od sprawdzonego producenta.