Data publikacji:

Jak wybrać syfon do umywalki?

Umywalki są niezbędnym elementem wyposażenie praktycznie każdej łazienki. Dzięki bogatej ofercie mis, wykonanych nie tylko z ceramiki, ale też np. szkła lub drewna, dostępnych w najróżniejszych kształtach i wielkościach, umywalkę możemy bardzo łatwo zainstalować nawet na bardzo niewielkiej przestrzeni. Kluczowym elementem służącym do podłączenia umywalki do odpływu wody jest tzw. syfon. O ile przed laty jego wybór był ograniczony do kilku modeli, dziś w sklepach znajdziemy setki produktów, często o bardzo fantazyjnych kształtach, które zostały wykonane z niestandardowych materiałów. 
syfon do łazienki

Syfon do umywalki – jaki model wybrać?

Większość syfonów dostępnych na rynku będzie bez problemu pasować do dowolnej zakupionej przez nas umywalki, ponieważ ich producenci korzystają ze standardowych wymiarów mis i odpływów. Wiele osób pyta, jaki syfon do umywalki nadblatowej trzeba wybrać i czy w ich przypadku istnieją jakieś zasadnicze różnice. Odpowiedź jest tutaj dość prosta – nie. Także w umywalkach tego typu montuje się uniwersalne modele, nie jesteśmy więc skazani na poszukiwanie specjalistycznych produktów.

Rodzaje syfonów umywalkowych

Syfony butelkowe – to najpopularniejsze konstrukcje o pionowej budowie. W dolnej części syfonu zainstalowany jest specjalny odkręcany zbiorniczek na wodę, w którym lądują większe nieczystości lub przypadkowo wrzucone do odpływu przedmioty, takie jak pierścionki lub spinki do włosów. Modele te są względnie kompaktowe i zajmują niewiele miejsca, nie są jednak estetyczne, dlatego stosuje się je głównie w zabudowanych umywalkach, pozwalających osłonić je przed wzrokiem.
Syfony rurowe – syfony o poziomej budowie o charakterystycznym kształcie litery „u”. Dzięki takiej konstrukcji są bardzo wydajne i prawie nigdy się nie zapychają. Są polecane do większych umywalek. Wiele modeli ma szlachetne wykończenie i dodatkowo może pełnić funkcję ozdobną, dlatego świetnie pasują do umywalek wiszących lub nadblatowych, które pozbawione są zabudowy szafkowej. Syfony rurowe pasują zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i do aranżacji w stylu retro (producenci oferują spory wybór zdobionych syfonów, korzystających z klasycznych wzorów).
Syfony niestandardowe – do tej grupy zaliczamy syfony o niestandardowej budowie i takich rozmiarach. Najczęściej są to produkty, które mają przede wszystkim być elementem dekoracyjnym łazienki. Wśród produktów z kategorii znajdziemy też syfony specjalistyczne, przeznaczone np. do montażu w łazienkach osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. 

Materiały, z jakich wykonane są syfony

Syfony umywalkowe produkuje się z dwóch rodzajów materiałów, zaznaczmy jednak, że w niektórych modelach mogą być one ze sobą łączone.
Syfony metalowe – syfony te zrobione są zazwyczaj z pokrytego chromem mosiądzu. Poza srebrnym wykończeniem mogą być jednak także np. czarne lub matowe. Wiele modeli naśladuje też inne metale, np. złoto albo miedź, dzięki czemu można je łatwo dopasować do wystroju wnętrza. Z racji wykonania i wyższej ceny są przeznaczone do ekspozycji w łazience, dlatego rzadko się je zabudowuje.
Syfony z tworzywa sztucznego – najpopularniejsze syfony, które poza osłoną odpływu są praktycznie w całości wykonane z białego tworzywa sztucznego, którego zaletą jest odporność na zabrudzenia, odkładanie się kamienia i korozję. W tej grupie bez problemu znajdziemy produkty o dowolnej specyfikacji i rozmiarach. Na plus zaliczyć należy także ich bardzo atrakcyjną cenę. Plastikowe elementy nie są jednak specjalnie estetyczne, więc z reguły ukrywa się je w szafkach lub chowa w ceramicznej nóżce umywalki.
Zdjęcie: Envato Elements