Data modyfikacji:

Sztukateria w salonie. Pomysł na oryginalną ścianę

Sztukateria, czyli element aranżacji eleganckich wnętrz, znany jest już od kilkuset lat. Większość ścian pałaców, dworków czy posiadłości, które przychodzi nam zwiedzać, mogą pochwalić się imponującymi, wzorzystymi elementami sztukaterii, które wywołują zazdrość wielu osób chcących zastosować takie rozwiązanie we własnych wnętrzach. Sprytne wykorzystanie sztukaterii to świetny pomysł na odnowienie aranżacji naszego pomieszczenia niskim kosztem. Jakie rozwiązania związane ze sztukaterią wyglądają najlepiej? Przekonajmy się, jak powinna wyglądać sztukateria w salonie.

wnetrze

Czym jest sztukateria?

Sztukateria to popularny kiedyś element dekoracyjny, bez którego nie mogły obejść się kościoły, pałace oraz inne eleganckie posiadłości. Najczęściej sztukateria jest wykonywana ze styropiany, gipsu lub specjalnej żywicy poliuretanowej, która zdobywa coraz większą popularność wśród nowoczesnych rozwiązań sztukateryjnych w naszych domach.

Sztukaterie stosuje się najczęściej, by wyeksponować zalety pomieszczenia, sprawić, by było ono bardziej rozmaite, ale też, co zdaje egzamin w przypadku małych pomieszczeń, by je optycznie powiększyć. Sztukateria może przybrać różne formy: listw ściennych, obudowy większych stałych elementów, wsporników, a nawet gzymsów lub kolumn, co jest coraz rzadziej stosowane.

Sztukateria, ze względu na relatywnie niską cenę i elegancki wygląd, jest coraz częściej wykorzystywana nie tylko w eleganckich dworach i posiadłościach, ale też w naszych domach, co uszlachetnia ich wygląd i nadaje im nieprzesadnej elegancji.

Sypialnia szara z turkusem - gdy potrzebujesz mocniejszych akcentów

Część osób obawia się, że szara sypialnia będzie nijaka i pozbawiona wyrazu. Całkowicie bezpodstawnie. Musisz mieć bowiem świadomość, że szarość można łączyć z mocnymi, kolorystycznymi akcentami - zarówno malując ściany, jak i dekorując pomieszczenie. Aktualnym hitem jest sypialnia szaro-turkusowa. Kolory te świetnie się uzupełniają, tworząc energetyczną, a jednocześnie nienachalną całość. Z powodzeniem możesz pomalować jedną ze ścian na turkusowy odcień lub też postawić na dodatki, takie jak dywany, świeczki, ozdobne poszewki na poduszki utrzymane w tej kolorystyce.

Sztukateria - sposób na wyodrębnienie elementów salonu

Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, by sztukateria wyglądała imponująco w każdym wnętrzu. Przykład? Wykorzystajmy ją, by wyeksponować inne dekoracje ścienne lub elementy, które stanowią integralną część pomieszczenia.

Z jednej strony sztukateria gustownie zorganizuje wygląd naszej ściany - jednym prostokątnym kształtem będziemy w stanie skupić w ramach jednego elementu kilka obrazów, co znacznie uatrakcyjni ich wygląd i wartość estetyczną pomieszczenia. Z drugiej strony, szczególnie w salonach, sztukateria może swoim obwodem objąć telewizor, który jako ozdoba, nie zawsze prezentuje się najlepiej na ścianie. Wykorzystanie elementu sztukaterii z pewnością umili nam chwile spędzone na oglądaniu filmów czy seriali.

Na jakie kolory sztukaterii warto zwrócić uwagę?

Sztukateria w głównej mierze kojarzy nam się z neutralnymi, jasnymi kolorami. Czasem mamy okazję podziwiać ciekawe połączenia jednobarwnej ściany i sztukaterii, które nadają pomieszczeniu odpowiedniego szyku. Czy w obszarze doboru koloru elementów sztukateryjnych jest miejsce na jakieś eksperymenty? Owszem, jednak w tym obszarze nie należy przesadzać.

Oczywiście najlepszy efekt osiągniemy, stosując identyczną barwę obu elementów, jednak nic się nie stanie, gdy sztukateria będzie o kilka tonów ciemniejsza bądź jaśniejsza. Inne eksperymenty z reguły kończą się efektem odwrotnym od zamierzonego - ewidentne kontrasty pomiędzy barwą ściany a sztukaterii wywołują w nas wrażenie nieporządku i chaosu, co nie wpływa pozytywnie na odbiór pomieszczenia. Najlepszą praktyką jest więc zastosowanie tej samej barwy na ścianie i sztukaterii.

Pałacowa elegancja? Minimalistyczny design geometryczny? Sztukateria doskonałym wyborem

Sztukateria jest uwielbiana przez coraz szersze grono osób, ze względu na niesamowity efekt, który można uzyskać. Marzy nam się efekt pałacowej elegancji? Nic trudnego! Wystarczy, że zastosujemy ciekawe panele dekoracyjne czy gzymsy, które swoim kształtem będą przypominały elementy barokowego wystroju. Takie dodatki wcale nie muszą być drogie - sztukateria wykonana z gipsu jest w zasięgu każdego portfela, a sam montaż nie sprawi problemu nawet tym osobom, które z majsterkowaniem i pracami remontowymi nigdy nie miały po drodze.

Z drugiej strony sztukateria może być doskonałym materiałem na wystrój ścian w pomieszczeniu zaaranżowanym minimalistycznie. Sztukateria ułożona w schludne, symetryczne kształty może stworzyć bardzo ciekawy efekt schludności, który nie byłby pełny bez tego fantastycznego elementu dekoracyjnego, jakim jest sztukateria.

Autor: Norbert Rukowski