Data modyfikacji:

Tani i dobry odkurzacz. Który sprawdzi się najlepiej w mieszkaniu?

Dobry odkurzacz to jedno z najważniejszych urządzeń w każdym domu. Bez niego regularne sprzątanie staje się znacznie bardziej skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Żeby korzystać z wydajnego i solidnego sprzętu, nie musimy jednak wydawać majątku.

odkurzacz

Domowe odkurzacze towarzyszą nam w codziennym życiu już od ponad 100 lat. Trudno obecnie wyobrazić sobie porządki bez ich towarzystwa. Przez dziesięciolecia obecności na rynku, ich producenci wprowadzili szereg innowacji oraz rozwiązań, które znacząco poprawiły wydajność tych urządzeń, wprowadzając np. technikę wodnego filtrowania kurzu. Postęp technologiczny zmniejszył także ich rozmiary, wagę oraz zużycie energii elektrycznej. Za sprawą dużej konkurencji na rynku, aby kupić dobry odkurzacz, nie jesteśmy zmuszeni do dużych wydatków. Tanie modele oferują bowiem wiele funkcji, które do niedawna były zarezerwowane dla najdroższego sprzętu.

Przeczytaj także: Jaki odkurzacz przemysłowy: ranking TOP 5

Tani odkurzacz, czyli jaki?

Oczywiście każdy ma nieco inną definicję frazy „tani odkurzacz”, ale możemy dla wygody uznać, że do kategorii tej wchodzą wszystkie modele, które kupimy za maksymalnie około 500 złotych. W tych widełkach cenowych znajdziemy solidny sprzęt reprezentujący prawie każdy z dostępnych na rynku typów odkurzaczy.

Rodzaje tanich odkurzaczy

Wśród tanich odkurzaczy znajdziemy modele reprezentujące większość typów tych urządzeń. Poniżej przedstawiliśmy ich charakterystykę.

Odkurzacze workowe

Najczęściej spotykany rodzaj odkurzaczy. Zabrudzenia trafią tu do specjalnego, umieszczonego w środku wymiennego worka, który wyrzucamy po kompletnym wypełnieniu. Dobre i tanie modele tego typu posiadają kilkuwarstwowe papierowe worki jednorazowego użytku. W sprzedaży znajdziemy też urządzenia z workami wykonanymi z tkaniny, które po opróżnieniu trzeba jednak za każdym razem wyprać. Do zalet sprzętu należy z pewnością jego łatwa konserwacja. W zależności do tego, jak często i dużo sprzątamy, worki wymieniamy w odstępie kilku miesięcy.

Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacze tego typu są coraz popularniejsze, również w segmencie tańszych urządzeń. Wszystkie zanieczyszczenie wpadają w tym wypadku do specjalnego plastikowego pojemnika, który po wyjęciu opróżniamy i w razie potrzeby myjemy. Pozwala to nam uniknąć dodatkowych kosztów związanych z zakupem worków, które często sprzedawane są wyłącznie dla jednego lub kilku modeli odkurzaczy, co odbija się na ich wyższej cenie.

Odkurzacze wodne

Tanie odkurzacze wodne należą wciąż do rzadkości, ale w cenie poniżej 500 złotych znajdziemy kilka interesujących modeli. Działają one w zbliżony sposób do modeli bezrowkowych. Bud i kurz trafiają jednak do pojemnika z wodą. Rozwiązanie to pozwala znacznie skuteczniej zatrzymać alergeny i mikroby oraz zapobiega umoszczeniu się pyłu podczas opróżniania urządzenia.

Odkurzacze pionowe

Odkurzacze dla osób niemających zbyt wiele miejsca w szafie oraz ceniących sobie wygodę. Ich konstrukcja opiera się na niewielkiej i lekkiej jednostce ze zbiorniczkiem na kurz, do której dołączamy pełnowymiarową rurę lub rożnego rodzaju ssawki. Obecnie najczęściej spotkamy się z modelami bezprzewodowymi, których w pełni naładowany akumulator wystarcza zazwyczaj na około 20-30 minut nieprzerwanej pracy. Wadą tego typu sprzętu jest konieczność jego opróżniania po jednym lub dwóch sprzątaniach.

Roboty odkurzające i odkurzacze piorące

Warto podkreślić, że w przystępnej cenie nie znajdziemy jednak robotów odkurzających, a także odkurzaczy piorących. Te pierwsze to niewielkie urządzenia, które pracują zupełnie autonomicznie, sprzątając podłogi domu w granicach ustalonych przez użytkownika. Sprzęt piorący potrafi dodatkowo na mokro i z pomocą detergentów wymyć np. dywany lub wykładzinę, czy osunąć uporczywe plamy.

Na co zwracamy uwagę przy wyborze dobrego i taniego odkurzacza?

Podczas zakupów dobrego odkurzacza zwracamy uwagę na kilka kluczowych cech urządzenia. Po pierwsze, istotna jest dla nas moc jego silnika, która zadba o odpowiednią siłę ssania, a tym samym szybkość i skuteczność. Zaleca się wybierać modele o mocy od 500 do 900 W, które zapewniają optymalną pracę. Dla wielu osób ważna jest też głośność sprzętu, podawana przez producentów w decybelach. Zwróćmy uwagę, czy nie posiada on przypadkiem cichego trybu odkurzania, który organiczna uciążliwy hałas. Nie można też zapomnieć o atrakcyjnej liczbie dodatkowych akcesoriów w zestawie. Chodzi tu o specjalistyczne końcówki czyszczące do rury, pozwalające dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w mieszkaniu. Przydatne okażą się też np. wbudowane filtry powietrza HEPA, usuwające najdrobniejsze cząsteczki kurzu.

Autor: Redakcja Wnętrza ze smakiem