Data publikacji:

Telewizor w ramie – co to jest? Jaki telewizor w ramie wybrać?

W ostatnich latach przeciętne rozmiary paneli TV stale rosną. Rzadkością w naszych domach nie są już modele 55 lub 60 cali, na które z powodu wysokiej ceny niegdyś mogli pozwolić sobie jedynie nieliczni miłośnicy domowego kina. Telewizory umieszczamy zazwyczaj w centralnym miejscu w salonie, ich duże i czarne ekrany mogą jednak gryźć się z wystrojem wnętrza, zwłaszcza z bardziej klasycznymi aranżacjami. Wiele osób poszukuje wówczas skomplikowanych patentów na ukrycie sprzętu w ścianie. Idealnym i znacznie tańszym rozwiązaniem okazuje się jednak telewizor w ramie.
telewizor w ramie

Czym jest telewizor w ramie?

Telewizor w ramie, jak wskazuje na to jego nazwa, to odbiornik, który został zamknięty w dodatkowej ozdobnej ramie wykonanej z drewna lub metalu. Rozwiązanie to sprawia, że może on udawać zwyczajny obraz, w naturalny sposób wkomponowując się w wystrój wnętrza. Kiedy nie korzystamy z urządzenia, wyświetla ono zazwyczaj statyczne grafiki, będące np. reprodukcjami prac ulubionego przez nas artysty. Warto zaznaczyć, że niektóre modele telewizorów mają dedykowany temu celowi tryb pracy, który pozwala załadować własne pliki graficzne lub skorzystać z biblioteki obrazów pobieranych na bieżąco z internetu. W modelach pozbawionych tej funkcji najczęściej wykorzystujemy podstawowe opcje multimedialne i ładujemy własny obraz bezpośrednio za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub pendrive’a.
Warto też podkreślić, że większość współczesnych modeli telewizorów jest dość energooszczędna, pozastawianie włączonego urządzenia nie będzie więc sporym ciężarem dla domowego budżetu. Dodatkowo, jeżeli zdecydujemy się na nowoczesne na modele z matrycami OLED, grafiki wyświetlane na telewizorze będą świetnie widoczne nawet w pełnym świetle słonecznym.

Dla kogo telewizor w ramie?

Wbrew pozorom telewizory w ramie nie są rozwiązaniem wyłącznie dla dużych domów i salonów. Przy odpowiednim zaaranżowaniu wnętrza sprawdzą się też w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach. Musimy jednak pamiętać tutaj o podstawowej zasadzie, wskazującej na to, że na małym metrażu należy unikać szerokich, grubych, a także bardzo ciemnych ram.

Jak zrobić telewizor w ramie?

Ramy dla telewizorów wykonuje się na indywidualne zamówienie klienta w specjalistycznych zakładach. Koszt zależy tutaj od wielkości ekranu, a także rodzaju wybranego materiału. Zazwyczaj wyniesie od ponad stu do kilkuset złotych. Pamiętajmy, że ramy są jednak tylko elementem ozdobnym, telewizory zawieszamy bowiem na ścianie, korzystając zawsze z dedykowanych uchwytów TV, które gwarantują ich stabilny montaż.

Gotowe telewizory w ramie – Samsung The Frame

Ciekawym rozwiązaniem dla osób poszukujących telewizorów w ozdobnych ramach jest wybranie modelu, który fabrycznie posada już taki element. Pozwala to uniknąć kłopotów z dopasowaniem odbiornika do ramy, a także jego poprawnym zawieszeniem. Obecnie jedynym producentem na rynku oferującym tego typu sprzęt jest Samsung. Telewizory w ramie koreańskiego giganta wchodzą w skład rozwijanej od kilku lat serii designerskich telewizorów QLED Samsung The Frame.
Klienci decydujący się na zakup tych urządzeń mogą wybierać spośród rożnego rodzaju wzorów wymiennych ram, począwszy od klasycznych drewnianych, a skończywszy na kolorowych pastelach. Telewizory Samsung The Frame dostępne są w rozmiarach od 32 do 85 cali. Dodatkowo w sprzedaży znajdują się też dedykowane stojaki, które pozwalają ustawić telewizor na szafce lub podłodze.
Ponieważ telewizory The Frame zostały zaprojektowane od początku z myślą o wykorzystaniu ramki, nie tylko przylegają one do ściany jak prawdziwe obrazy, ale też wyposażone są w specjalny moduł kontrolny One Connect ze wszystkimi wejściami i wyjściami audio/wideo. Skrzynkę łączymy z telewizorem za pomocą jednego i bardzo cienkiego przewodu, który łatwo schowamy w ścianie.
Telewizory Samsung The Frame posiadają też niezwykle bogate funkcje wyświetlania grafiki (tzw. Tryb Sztuka). Ich właściciele mogą skorzystać z obszernej biblioteki dzieł sztuki, przystosowanych do wyświetlenia na ekranie, a także użyć własnych grafik i zdjęć, zmieniając przy tym ich wygląd za pomocą wbudowanych filtrów. Urządzenia z serii mają też wbudowany czujnik światła, dopasowujący jasność ekranu do warunków w pomieszczeniu.

Jak zaaranżować telewizor w ramie?

Dobrze wkomponowany w otoczenie telewizor w ramie powinien być na pierwszy rzut oka kompletnie nieodróżnialny od innych wiszących w salonie obrazów. Warto pamiętać, że poprawna aranżacja sprzętu wymaga odpowiedniego planu. Po pierwsze, dla najlepszego efektu musimy schować wszystkie kable zasilające oraz połączeniowe TV (HDMI oraz przewody audio). Najlepiej umieścić je w ścianie lub ukryć pod panelami, boazerią czy lamelami. Zwisające z telewizora kable łatwo bowiem zepsują finalny efekt.
Po drugie, warto zainwestować w soundbar lub zewnętrzne głośniki czy kolumny telewizyjne. Drewniana lub metalowa rama obejmująca telewizor może bowiem negatywnie wpływać na jakość dźwięku. Jeżeli nie chcemy, by kolumny lub listwy głośnikowe były widoczne, możemy je schować w meblach. 
Po trzecie, oczywiście pamiętamy też o odpowiednim doborze wzoru i koloru ramy. We wnętrzach klasycznych i glamour sprawdzają się świetnie grube i ozdobne ramy, które idealnie komponują się zwłaszcza z telewizorami o dużych przekątnych ekranu. W nowoczesnych i skandynawskich przestrzeniach korzystamy z prostych ram z jasnego drewna. W loftowych i industrialnych salonach dobrym pomysłem będą np. ramy wykonane z aluminium lub ciemnego lakierowanego drewna.
Zdjęcie: archideaphoto/Envato Elements