Data modyfikacji:

Modne wnętrza 2019: trendy, aranżacje, wystrój

2019 rok to nowe rozdanie, również w aranżacji wnętrz. Jeśli ciekawi cię, jak wygląda obecna moda w świecie wystroju wnętrz, poznaj najnowsze trendy, jakie panoszą się na salonach już od stycznia. To będą prawidzwe hity wystroju i aranżacji w nadchodzących dwunastu miesiącach.

Wnętrzarska moda bywa kapryśna i niektóre trendy szybko tracą na popularności. Warto jednak czerpać z najnowszych propozycji designerów, bo to może być świetna inspiracja do stylizacji swojego mieszkania. Jeśli zatem w tym roku planujesz niewielki remont lub prawdziwą wnętrzarską rewolucję, poznaj trendy, jakie królują w aranżacji wnętrz w roku 2019.

Trendy 2019 - aksamitne tekstylia

Jeśli planujesz wymianę sofy czy innych tapicerowanych mebli, trendy 2019 mogą być świetną inspiracją do spektakularnej zmiany. W tym roku jednym z najmodniejszych materiałów obiciowych jest aksamit. Ten elegancki materiał szczególnie efektownie prezentuje się w zestawieniu z ciemnymi kolorami. Sofa w odcieniu butelkowej zieleni czy ciemnego fioletu doda charakteru twojej strefie wypoczynkowej. Strzałem w dziesiątkę będą jednak minimalistycznie meble lub utrzymane w estetyce retro, obite właśnie aksamitem. W ten sposób osiągniesz szalenie modny stylizacyjny kontrast - materiał ten jest uznawany za szlachetny i dawniej zarezerwowany był dla pałacowych mebli. Wszystko to za sprawą lekkiego połysku, który decyduje o luksusowym charakterze tkaniny. Jakby tego było mało, aksamit jest bardzo miły w dotyku. Musisz jednak uważać na zabrudzenia, ponieważ jest też jednocześnie podatny na powstawanie trwałych plam.

Modne wnętrza 2019 to zdrowe wnętrza!

W czasach, gdy smog jest problemem większości dużych miast, projektanci nie mogą pozostać obojętni na kwestie naszego zdrowia. A przecież w swoich mieszkaniach statystycznie spędzamy największą część każdej doby. Dlatego właśnie kolejny tegoroczny trend to zdrowy dom. Chodzi tu o stworzenie przyjaznych warunków, które będą miały dobry wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie. Należy zatem stawiać na oczyszczanie powietrza np. za pomocą roślin, zapewnienie właściwego poziomu wilgotności w pomieszczeniach czy otaczanie się ekologicznie wyprodukowanymi meblami i dekoracjami. Taka moda z pewnością wyjdzie ci na zdrowie.

Trendy 2019 - motywy roślinne

Wszystko wskazuje na to, że rok 2019 zielenią stoi. I do dosłownie, jak i w przenośni. Po pierwsze rośliny doniczkowe wciąż są na topie. Trend urban jungle stał już się tak powszechny, że nikt nie zaprząta sobie głowy nazewnictwem – rośliny są modne i coraz więcej osób zamienia swoje mieszkania w zielone oazy. Na tym jednak nie koniec roślinnej rewolucji, bo motywy kwiatowe i botaniczne wkraczają też na salony w innej formie. Kwieciste i liściaste tapety, poduszki czy zasłony to dodatki, które dopełniają czar tropikalnego klimatu w naszych mieszkaniach. I bardzo dobrze, bo tekstylia z roślinnymi motywami wyglądają świetnie. Taką modę lubimy!

Modne wnętrza 2019 – a co z sufitem?

Jeśli w tym roku myślisz o metamorfozie wnętrza, ale już wszystko w twoim mieszkaniu zmieniało się co najmniej kilka razy, głowa do góry. I to dosłownie! Bo w tym sezonie projektanci wnętrz sugerują, aby brać w obroty sufit. Chodzi o to, aby ta niewykorzystana płaszczyzna nabrała wreszcie charakteru. Wszak pewnie większość z nas po prostu pomalowała sufity w swoich mieszkaniach na biało i tyle. Trendy 2019 zachęcają nas do malowania sufitu na wymyślne kolory, pokrycie go tapetą czy wykończenie boazerią. To może wydawać się bardzo odważnym posunięciem, ale w tym szaleństwie jest metoda – kto powiedział, że główną dekoracją pomieszczenia nie może być właśnie sufit?

Trendy 2019 – geometryczne wzory

A jeśli lubisz wnętrzarski ład i żadne eksperymenty w stylu boho ci nie w głowie, zdaj się na wzory geometryczne. Ich regularne kształty to dobry sposób na wprowadzenie poczucia harmonii do stylizacji wnętrza. Geometryczne tapety oraz dekoracje to też dobry sposób na minimalistyczną dekorację wnętrza – już sama forma ozdób tego typu jest na tyle interesująca, że nie wymaga żadnej dodatkowej oprawy. Modne wnętrza 2019 to zatem ponadczasowe stylizacje – bo geometryczne wzory są na topie od bardzo dawna i wszystko wskazuje, że nieprędko się z nimi pożegnamy.

Wzór lastriko

Pewnie kojarzysz ten wzór z posadzek pomieszczeń użytkowych – lastriko to mieszanina cementu, barwników oraz kruszywa, którą powszechnie stosowało się do wykańczania podłóg czy klatek schodowych np. w kamienicach czy blokach. To kolejny dowód na to, jak przewrotna jest moda, bo teraz ten wzór wdziera się na salony i robi to w wielkim stylu. Wzór lastriko zdobi kafle podłogowe czy ścienne oraz niewielkie dekoracje. Jego nieco surowy i minimalistyczny wygląd szczególnie dobrze sprawdzi się w stylizacji łazienek.

Modne wnętrza 2019: szlachetna zieleń i wielki błękit

Styl skandynawski niezmiennie pozostaje na wnętrzarskim topie, ale na szczęście coraz bardziej do głosu dochodzą intensywne kolory. Już w poprzednich sezonach nie mogliśmy narzekać na wnętrzarską nudę, ale wszystko wskazuje na to, że w 2019 roku będzie jeszcze ciekawiej. Otóż jak możemy przeczytać na stronach portalu Apartment Therapy w tym roku najmodniejszymi kolorami są szlachetna zieleń w szmaragdowym odcieniu oraz intensywny błękit. W osobnym artykule przeczytacie więcej o kolorach w aranżacji wnętrz modnych w 2019 roku.

Barwy te świetnie wpisują się w aktualne trendy, jakie rządzą współczesnym designem. Wszak i zieleń i błękit to wyraźne odwołanie do natury. Kolory te można ciekawie wpleść do stylizacji mieszkania za pomocą dodatków, ale naprawdę imponujący efekt uzyskasz, jeśli zarezerwujesz dla nich przynajmniej jedną ścianę. Intensywny błękit czy szlachetna zieleń na ścianie dadzą bardzo elegancki i nieco dramatyczny efekt. Musisz jednak mieć się na baczności, jeśli zdecydujesz się na taki aranżacyjny krok. Trendy trendami i mogą nas łatwo wyprowadzić w pole. Co za dużo, to niezdrowo – wszystkie ściany pomalowane ciemnym odcieniem przytłoczyłyby wnętrze.

Trendy 2019 w salonie: boho dotrzymuje kroku scandi

Wspomniane już scandi nie jest jednak osamotnione, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. W 2019 roku dotrzymuje mu kroku właśnie boho. Takie połączenie to świetna recepta na przytulne i efektowne wnętrze. Boho ze swoimi naturalnymi materiałami i etnicznymi wzorami zwłaszcza w monochromatycznym wydaniu, świetnie komponuje się ze scandi. I co więcej, dodaje rumieńców chłodnej estetyce wywodzącej się z krajów północy. Te dwa style można bardzo łatwo połączyć. Wystarczy, że zdasz się na neutralną bazę scandi, a całej kompozycji dodasz charakteru właśnie stawiając na boho dodatki.

Modne materiały w wykończeniu wnętrz - bez zmian

W tym przypadku w zasadzie trendy 2019 nie wnoszą nic nowego, bo naturalne materiały rządzą w aranżacji wnętrz już od dłuższego czasu. Wszystko wskazuje na to, że wciąż możemy na nie stawiać. Zatem drewno z wyraźnie zarysowanym rysunkiem słojów, wiklina, rafia i spółka wciąż będą nas inspirować do poszukiwania coraz ciekawszych odwołań do natury w naszych mieszkaniach.

Czym inspirują się wnętrzarskie trendy w 2019 roku?

Zgodnie z przewidywaniami specjalistów z brytyjskiego Elle Decor w 2019 roku świetnym źródłem inspiracji będzie styl art. deco. Oznacza to zatem powrót do zgeometryzowanych i symetrycznych kształtów oraz wyraźnego zaakcentowania funkcji użytkowej poszczególnych przedmiotów. Trendy 2019 czerpią z art. deco przede wszystkim jeśli chodzi o fakturę materiałów, wzornictwo tkanin czy sylwetkę mebli. Możemy zatem spodziewać się powrotu tych charakterystycznych i szalenie wygodnych foteli, z których słynął ten styl. Do tego aranżacji wnętrz dodadzą rumieńców te typowe kolory czyli ciepły odcień brudnego różu,  intensywna zieleń oraz granat.

Moda na starocie

Jak podaje brytyjskie Elle Decor w 2019 roku nastąpił wielki wnętrzarski zwrot ku przeszłości. I nie chodzi jedynie o meble i dodatki inspirowane designem z przeszłości, ale właśnie o przedmioty, które mają już ładnych parę lat na karku. Meble vintage a nawet antyki mogą być świetnym przełamaniem nowoczesnych elementów w wystroju wnętrz. Co ciekawe, meble z przeszłością dobrze komponują się nie tylko z wnętrzami pełnymi antyków. Możesz je wykorzystać w stylizacji mieszkania nawet, jeśli stawiasz na scandi czy nowoczesny minimalizm – wszak w aranżacji wnętrz przeciwieństwa również się przyciągają.

Jeszcze więcej hand made

Jeśli szukasz sposobu na nadanie swoim wnętrzom indywidualnego charakteru i nie chcesz już stawiać na meble i dodatki dostępne w sieciówkach, masz teraz świetną alternatywę. Zgodnie z zapowiedziami Elle Decor w 2019 roku stawiamy przede wszystkim na elementy wystroju wnętrz wykonane ręcznie.

I jak ci się podobają wnętrzarskie trendy na 2019 rok? Jak widać przyniósł nieco nowości, ale też sporo tendencji w aranżacji wnętrz pozostanie bez zmian. Trendy zawsze warto traktować z pewnym przymrużeniem oka – mogą być świetną kopalnią inspiracji, które wykorzystasz na własną modłę – przecież sezonowa moda nie będzie przyczynkiem do całościowej rewolucji w twoim domu. Bo jak powiedziała Coco Chanel – moda przemija, a styl pozostaje.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny