Data modyfikacji:

Ultra Violet kolorem roku 2018 wg Instytutu Pantone

Świat designu i aranżacji wnętrz czekał na tę decyzję z zapartym tchem. Po dość kontrowersyjnej zeszłorocznej zieleni w wersji Greenery, w tym roku Instytut Pantone znów zaskoczył wszystkich. Ultra Violet, czyli intensywny fioletowy został ogłoszony kolorem roku 2018. Jak sprawdzi się w aranżacji wnętrz? Wyobrażasz sobie takie kolory ścian w domu? Przyjrzyjmy się zatem bliżej Ultra Violet 18-3838.

Instytut Pantone to amerykańska korporacja, która wypracowała uznawany na całym świecie system identyfikacji kolorów. To właśnie z tego względu placówka zyskała miano wyroczni w kwestii barw. Nic zatem dziwnego, że wczorajsza decyzja zelektryzowała wszystkich wielbicieli designu, aranżacji wnętrz i szeroko pojętych środowisk twórczych – Instytut Pantone ogłosił Ultra Violet jako kolor roku 2018. To duży przeskok w porównaniu z rokiem obecnym – od intensywnej, groszkowej zieleni, która królowała w 2017, przenosimy się dokładnie na drugą stronę koła kolorów. To właśnie tam znajdziemy intensywną i energetyczną fioletową barwę, jaka rządzić będzie w świecie kolorów w 2018 roku. Wystrój wnętrz w wersji Ultra Violet? Przekonajmy się, czy to dobry pomysł.

Ultra Violet, czyli kolor sprzeczności

Jak możemy przeczytać na stronie placówki, kolor ten jest niekonwencjonalny, ale jednocześnie szalenie inspirujący. Co ciekawe, fiolet nie jest barwą jednoznaczną. Z jednej strony kojarzy się z władzą i szlachetnością. Z drugiej strony Pantone jako ikony koloru wskazuje m.in. Jimiego Hendrixa, Davida Bowiego czy Princa, dla których fiolet był symbolem buntu oraz twórczych eksperymentów. Jak twierdzi Laurie Pressman, czyli wiceprezes Pantone, Ultra Violet to coś więcej niż trend, to odpowiedź na aktualne potrzeby naszego świata.

Czy w takim razie nadszedł czas na wnętrzarską rewolucję i bunt? Czy intensywny fiolet przełamie dominację kolorystyczną bieli, czerni i szarości oraz sprawi, że aranżacja wnętrz stanie się w tym roku bardziej barwna? Fiolet na pewno wprowadzi wiele zamieszania do świata stylizacji pomieszczeń i kto wie, może faktycznie zdetronizuje skandynawskie odcienie?

Gra w kolory, czyli sposób na fiolet

Nie jest to łatwy kolor. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem fioletu to nawet spore wyzwanie. A już na pewno odcień, jaki zaprezentował instytut Pantone. Co prawda intensywne kolory są modne – przypomnij sobie chociażby butelkową zieleń lub odcień jarmużu, jakie były szalenie popularne w minionym roku. Jednak w porównaniu z fioletem, butelkową lub przełamaną szarością zieleń, możemy nazwać wręcz kolorami stonowanymi. Takie kolory ścian są znacznie łatwiejsze do ogrania w wystroju wnętrz, jednak nie spisuj fioletu na straty.

Intensywne kolory ścian mogą być przytłaczające, dlatego najnowszą propozycję Pantone możesz ograć w minimalistyczny i modny sposób. Jeśli chcesz wypróbować fiolet jako kolor ścian w mieszkaniu, postaw tylko na jedną płaszczyznę. Jedna ściana pomalowana intensywnym kolorem, zestawiona z pozostałymi w bardziej stonowanych barwach, będzie rozwiązaniem, które pozwoli ujarzmić intensywny fiolet.

Zdaj się na tekstylia

O ile zmiana koloru ścian pod wpływem najnowszego trendu może być ryzykownym posunięciem, o tyle wplatanie go do wystroju wnętrz za pomocą dodatków, może być świetną okazją do wnętrzarskich eksperymentów. Wszak, jak twierdzą przedstawiciele Pantone, fiolet ma właśnie inspirować do twórczych zmian. Idealnym sposobem na tego typu zabawę z dekoracjami jest wymiana domowych tekstyliów.

Poduszki dekoracyjne, dywaniki, obrusy, koce, zasłony itd. Tekstylia możesz wymieniać niewielkim kosztem i nakładem sił, a wystrój wnętrz wiele na tym zyska. A jeśli okaże się, że kolor roku 2018 nie pasuje do aranżacji w twoim mieszkaniu, nietrafione poduszki, zasłony czy obrus łatwo sprzedasz na jakiejś wnętrzarskiej grupie.

Z czym łączyć fiolet?

Przejdźmy jednak do zagadnienia, które może przysporzyć najwięcej problemów w aranżacji wnętrz z wykorzystaniem fioletu. Z jakimi barwami będzie się dobrze komponować? Na pewno możesz postawić na uniwersalne połączenia, czyli zestawienie fioletu z czernią, szarością oraz bielą. Duety kolorystyczne oparte na połączeniu fioletu z jedną z wymienionych barw, będą dobrą receptą na kolory ścian oraz łączenie dodatków. W takim wydaniu fiolet nie będzie przytłaczał stylizacji, dzięki czemu aranżacja wnętrz zachowa właściwy balans.

Wystrój wnętrz w wykorzystaniem fioletu może być dobrym sposobem na aranżację pięknego mieszkania. pamiętaj jednak, że jest to też niepokorny kolor i niektóre połączenia mogą ci nie wyjść na dobre. Jeśli w twoim mieszkaniu pojawiają się już pomarańczowe, zielone czy czerwone akcenty, fiolet będzie zbyt ryzykownym posunięciem.

A Ty co sądzisz o wyborze Instytuytu Pantone? Ultra Violet to trudny kolor i aranżacja wnętrz z jego wykorzystaniem będzie wymagać wielu stylizacyjnych wygibasów. Taka układanka może być ryzykowna, jednak umiejętnie dobierając fioletowe akcenty możesz też sprawić, że wystrój wnętrz okaże się strzałem w dziesiątkę. Jedno jest jednak pewne – fiolet to kolor, obok którego nie można przejść obojętnie. Czy zapoczątkuje wnętrzarską rewolucję i sprawi, że aranżacja wnętrz wyzwoli się spod dyktatu skandynawskiej bieli i szarości? Zapewne przekonamy się o tym już w najbliższym czasie, kiedy to Ultra Fiolet 18-3838 faktycznie obejmie swoją wnętrzarską kadencję.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny