Data modyfikacji:

Urządzamy mieszkanie w bloku — jaką wybrać sofę?

Małe mieszkanie w bloku wcale nie oznacza rezygnacji z komfortowego i przytulnego wnętrza. A salon to często najważniejsze pomieszczenie w całym domu, dlatego przygotowaliśmy kilka porad jak wybrać sofę do małego mieszkania.

sofa w mieszkaniu

Sofa narożna lewostronna tapicerowana szary melanż z funkcją spania TAMPERE

Zmierz

Na początku przygotuj dokładne wymiary i zmierz jakiej wielkości powinien być twój nowy mebel. W ten sposób unikniesz niespodzianki, że nowa kanapa jest zbyt mała, ginie we wnętrzu lub za długa i nie mieści się w salonie. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i unikniesz ewentualnego odsyłana mebla. W ten sposób wybieranie sofy będzie prostsze.

Funkcja

Przed zakupem kanapy weź pod uwagę liczbę domowników, ile czasu spędzasz w salonie i jaką funkcję ma pełnić kanapa. Jeśli masz większą rodzinę i lubisz przyjmować gości, to warto zainwestować w rozkładaną kanapę z pojemnikiem na pościel. W ten sposób zapewnisz sobie dodatkowe miejsce do spania i zyskasz tymczasowy pokój gościnny. Rozkładana kanapa z funkcją spania pozwoli zaoszczędzić miejsce podczas korzystania z salonu w ciągu dnia.

Jesteś zwolennikiem kina domowego i preferujesz wieczorne seanse filmowe w domowym zaciszu? Zadbaj o komfort podczas oglądania i wybierz sofę z dużą ilością poduszek i regulowanym zagłówkiem. Możesz też wybrać zestaw wypoczynkowy z pufą, która zapewni dodatkowy komfort. Taka kanapa sprawdzi się również, gdy mamy mało miejsca i chcemy urządzić kącik do czytania i relaksu.

rozkładana kanapa

Sofa narożna lewostronna tapicerowana szary melanż z funkcją spania

Układ pomieszczenia

Okna. Podczas aranżacji zwróć także uwagę na rozmieszczenie okien, aby zapenić sobie odpowiednią ilość światła, jeśli planujesz np. czytać prasę czy książki na kanapie. Dobrym rozwiązaniem są też lampy stojące, które zwiększą ilość światła albo lampy stołowe, które łatwo można przenieść i dopasować wedle swoich preferencji.

Wszystko zależy od wielkości i ilości okien, ale zwyczajowo kanapę ustawiamy w salonie prostopadle do linii okna, unikaj aranżacji, gdy kanapa ustawiona jest tyłem do okna. Jeśli ma ona zapewniać także funkcję spania np. podczas burzy lepiej, aby była ustawiona kawałek dalej od okna.

Gniazdka elektryczne. Zwróć uwagę, gdzie znajdują się gniazdka, aby dobrze zaplanować ułożenie kanapy i nie zablokować sobie do nich dostępu. Aby uniknąć sytuacji, że kanapa zasłania dojście i nie można podłączyć lampy albo naładować telefonu.

Elementy grzewcze. Jeżeli lubisz dobrze ogrzane pomieszczenia, zwróć uwagę na umiejscowienie ogrzewania. Pamiętaj, żeby nie zasłaniać grzejnika kanapą, dzięki temu w sezonie grzewczym pomieszczenie będzie lepiej ogrzane.

Układ drzwi. Jeśli twój salon to np. osobny pokój i nie jest połączony z kuchnią. weź pod uwagę układ drzwi, aby kanapa nie kolidowała przy codziennym użyciu.

Mały salon z kuchnią

Posiadasz salon z aneksem kuchennym? Taki układ przestrzenny daje więcej możliwości ponieważ mamy więcej miejsca do zagospodarowania. Możesz sobie pozwolić na wybór małego narożnika z funkcją spania, który będzie korespondować z dekorem kuchni.

Jeśli lubisz jednolitą kolorystykę, możesz dobrać kolor sofy do frontów kuchennych, dzięki czemu przestrzeń będzie bardziej spójna kolorystycznie. Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze i zapewniają więcej światłą, dlatego warto wybrać kanapę w kolorach takich jak beże, szarości czy jasne odcienie.

Aby zachować spójną paletę barw, pamiętaj żeby część salonowa i kuchenna miały tę samą estetykę. Możesz postawić na wybór jednolitych dodatków:

  • uchwyty do mebli,
  • ten sam motyw tapety,
  • tekstylia takie jak dekoracyjne poduszki, dywany w kolorze frontów kuchennych lub dominującej tonacji w kuchni,
  • obrazy, wazony i inne drobne dekoracje.

Salon to kluczowe miejsce w każdym domu, dlatego warto urządzić je wg swoich potrzeb, aby zapewnić sobie jak największy komfort. To przecież swego rodzaju wizytówka naszego domu i miejsce, gdzie spędzamy często najwięcej czasu. Dobrze urządzony salon i wygodna kanapa będą cieszyć na długie lata.

Autor: Artykuł sponsorowany