Data modyfikacji:

Urządzasz swoje pierwsze mieszkanie? 6 zasad, o których musisz pamiętać

Klucze do mieszkania odebrane, wszystkie formalności załatwione i co dalej? Teraz zaczyna się twoja wielka przygoda, czyli urządzanie pierwszego mieszkania. Mówi się, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a dopiero trzeci dla samego siebie. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie, aby uniknąć błędów i czuć się w nim naprawdę świetnie, poznaj kilka ważnych zasad, które będą ci szalenie pomocne.

O czym pamiętać urządzając nowe mieszkanie?

 • Budżet – dorzuć 15% nadwyżki
 • Unikaj błędów z przeszłości
 • Zachowaj równowagę kolorystyczną
 • Nie oszczędzaj na podłogach i łóżku
 • Zaplanuj system przechowywania
 • Dodaj rośliny
 • Budżet na pierwsze mieszkanie – dorzuć 15% nadwyżki

  Nawet najlepiej przygotowany plan wydatków związanych z urządzaniem mieszkania zawiera jakieś słabe punkty. W trakcie prac wykończeniowych prędzej czy później okaże się, że pojawią się niespodziewane wydatki. Dlatego specjaliści radzą, aby do swojego remontowo-wykończeniowego budżetu dodać przynajmniej 15% górki. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki lub przestoju prac.

  Jak urządzić mieszkanie? Unikaj błędów z przeszłości

  To może dotyczyć twojego wynajmowanego mieszkania czy domu rodziców. Zastanów się, co najbardziej ci się nie podobało lub przeszkadzało w poprzednim lokum. To mogą być drobne kwestie dekoracyjne czy nawet większe rozwiązania aranżacyjne. Źle dobrana kolorystyka, zastawione ciągi komunikacyjne czy wreszcie ciemne wnętrza. Przeprowadź wnętrzarski powrót do przeszłości i znajdź błędy, których zdecydowanie nie chcesz powielać.

  Jak rządzić mieszkanie? Równowaga kolorystyczna

  Właściwy dobór kolorów w aranżacji wnętrz to bardzo trudna sztuka. Łatwo o przesadę zarówno jeśli chodzi o kolorystyczne szaleństwo, jak i barwowy umiar, który może skończyć się nudnym efektem pozbawionym wyrazu. W praktyce w stylizacji pomieszczeń najlepiej sprawdza się poleganie na 3 różnych kolorach. Jest to na tyle zróżnicowane zestawienie, że uzyskasz ciekawy efekt i jednocześnie nie przesadzisz. Warto też pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji.  W tym przypadku z pomocą przyjdzie ci reguła 60: 30: 10.

  Jest to złota zasada doboru kolorów, dzięki którym uzyskasz dobrą równowagę kolorystyczną stylizacji. O co w tym wszystkim chodzi? Otóż 60% całej aranżacji będzie stanowić kolor bazowy. To właśnie w tym odcieniu powinna być pomalowana większość ścian czy sufit. Jako kolory bazowe najlepiej sprawdzają się barwy neutralne, czyli biel, szarość czy beż. Dobrze komponują się one z innymi kolorami i dzięki temu, odpowiedź na to, jak urządzić mieszkanie, będzie dla ciebie znacznie łatwiejsza.

  Kolejne 30% układanki to kolor dopełniający. Zarezerwuj dla niego np. kolorystykę mebli, tapicerki czy dekoracyjnie malowane fragmenty ścian. Natomiast ostatnie 10% to najefektowniejsza część układanki, bo chodzi tu o kolor dekoracji i dodatków. Tu możesz pozwolić sobie na największe szaleństwo, bo kolorystyczne akcenty mają dodać rumieńców całej stylizacji.

  Na czym nie warto oszczędzać urządzając pierwsze mieszkanie?

  Pewnie większość z nas przy urządzaniu pierwszego mieszkania szuka budżetowych rozwiązań i stara się dobrze wykorzystać dostępne środki finansowe. Niestety na niektórych rozwiązaniach nie warto oszczędzać, ponieważ będą nam służyć przez lata lub mają duży wpływ na nasze zdrowie. Co to takiego? Zacznijmy od podstaw, czyli podłogi. jak urządzić mieszkanie, bez dobrze wykończonych posadzek? To niemożliwe. Wymiana podłóg oznacza z kolei szeroko zakrojony remont, który wywróci twoje życie do góry nogami. Warto postawić zatem na wysokiej klasy panele, deski, czy płytki, aby nie zużywały się zbyt szybko. Przykładowo dobrze dobrane i solidne panele powinny ci służyć kilkanaście lat.

  Kolejna rzecz, na której nie warto oszczędzać, urządzając swoje pierwsze mieszkanie, to łóżko. Skoro mniej więcej 1/3 dobry spędzamy właśnie w łóżku, to wydaje się być oczywiste, że powinno ono być solidne i wygodne. Ale przede wszystkim chodzi o kondycję twojego kręgosłupa, zatem postaraj się wybrać naprawdę solidny materac.

  Jak urządzić mieszkanie? Zaplanuj system przechowywania

  Podobno bałagan robi się sam. I może jest w tym nieco prawy, ale robieniu bałaganu z pewnością sprzyja źle zaplanowany system przechowywania. Dlaczego? Bo jeśli brakuje ci miejsca do schowania najróżniejszych domowych przedmiotów, nic dziwnego, że zostawiasz je byle gdzie. Jeśli urządzasz swoje pierwsze mieszkanie, warto przeanalizować swoje potrzeby. Czy masz jakieś przedmioty, które wymagają szczególnie dużo miejsca? Np. sprzęt sportowy, akcesoria turystyczne lub instrumenty muzyczne? A może jesteś miłośnikiem muzyki i kolekcjonujesz płyty winylowe? Zanim zaczniesz urządzać swoje pierwsze mieszkanie przeanalizuj swoje potrzeby i dostosuj do nich system przechowywania.

  Po remoncie mieszkania dodaj rośliny

  Nie chodzi tu jedynie o dekoracyjny charakter roślin doniczkowych. Musisz wiedzieć, że w farbach klejach i produktach używanych w produkcji mebli często zawarte są szkodliwe związki, które z czasem się ulatniają i dostają do powietrza w twoim domu. Dlatego właśnie zaraz po zakończeniu prac wykończeniowych w twoim nowym mieszkaniu powinny pojawić się rośliny doniczkowe. Spośród wielu pięknych gatunków twoimi podopiecznymi powinny stać się przede wszystkim skrzydłokwiat, zielistka, bluszcz pospolity, dracena czy sansewieria. Rośliny te posiadają zdolność pobierania z powietrza i wiązania do postaci obojętnej takich szkodliwych związków jak formaldehyd czy benzen.

 • Sprawdź, które rośliny oczyszczają powietrze ze smogu.
 • Zastanów się też nad zatrudnieniem architekta wnętrz. Przy ograniczonym budżecie to może wydawać się sporym wydatkiem, ale doświadczony specjalista zaoszczędzi ci wiele stresu i nietrafionych decyzji.

  Autor: Kamila Zalińska-Woźny

  Autor: Kamila Zalińska-Woźny