Data publikacji:

Jak urządzić pokój dziecięcy? Inspiracje i pomysły

Przyszli rodzice w pewnym momencie stają przed bardzo ważnym zadaniem – jak urządzić pokój dziecięcy. Inspiracje, które znajdują się w internecie, podsuwają mnóstwo praktycznych rozwiązań. Postaramy się zebrać je w całość, tak aby wnętrze Waszego dziecka było w pełni funkcjonalne oraz dostosowane do potrzeb malucha. Podpowiadamy również, jakich potencjalnych zagrożeń unikać oraz jak maksymalnie efektywnie wykorzystać przestrzeń, którą dysponujemy.
pokój dziecięcy inspiracje

Jak zaplanować przestrzeń w małym pokoju dziecięcym? Sprytne rozwiązania

Większość rodziców, planując pokój dziecka, musi brać pod uwagę ograniczoną powierzchnię. Pokój dziecka najczęściej ma ok. 10 m2. W takim przypadku z pomocą przychodzą meble funkcjonalne, czyli takie, które mogą jednocześnie pełnić więcej niż tylko jedną funkcję. Przykładem takiego mebla jest łóżko z wbudowanymi szufladami, gdzie można przechowywać pościel czy zabawki dziecka. Dla nieco starszej pociechy funkcjonalnym rozwiązaniem będzie biurko wbudowane w szafę. Wykorzystamy w ten sposób przestrzeń wokół biurka, która przy klasycznym meblu pozostałaby pusta.
Problem ograniczonej przestrzeni w małym pokoju można również rozwiązać, wykorzystując do maksimum ściany pokoju. Można na nich zamontować szafki przysufitowe, dodatkowe regały i półki. Obecnie dostępne są również rozwiązania mebli, które zabudowują całą ścianę, wykorzystując w ten sposób każdy centymetr kwadratowy.
Wykorzystanie jasnych barw, takich jak biel, pastele czy odcienie szarości, razem z wykorzystaniem luster również optycznie powiększą pokój.

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim – minimalistycznie i przytulnie

Zastanawiasz się, czy styl skandynawski jest odpowiedni, żeby urządzić pokój dziecka? Pomysły i rozwiązania charakterystyczne dla stylu skandynawskiego stawiają na funkcjonalność i minimalizm. Znajdziesz w nim proste meble o przemyślanej konstrukcji, takie jak łóżka z wbudowanymi szufladami, regały modułowe, skrzynie na zabawki z funkcją siedziska czy stolik z regulowaną wysokością, który będzie rósł wraz z dzieckiem.
Minimalizm w kolorystyce i designie jest również bardzo istotny. Jeżeli zdecydujesz się na pokój mocno kolorowy lub z wieloma typowo dziecięcymi dekoracjami, będzie go trzeba częściej przeprojektowywać – to, co będzie podobać się 2-latkowi, niekoniecznie będzie odpowiadać 7-latkowi, a nastolatkowi nie będzie się podobać już na pewno! W przypadku stylu skandynawskiego nie będzie tego problemu, ponieważ minimalizm jest uniwersalny niezależnie od wieku dziecka. Wystarczą drobne, kosmetyczne poprawki czy dokupienie np. większego łóżka.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – jak stworzyć przytulną atmosferę?

Dobrze zaprojektowane oświetlenie w pokoju dziecka powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również budować przytulną atmosferę, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie oraz rozwój dziecka. Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Zaprojektuj oświetlenie warstwowe, które będzie składać się z kilku źródeł światła: głównego, punktowego oraz dekoracyjnego.
Oświetlenie główne powinno rozświetlać cały pokój – ważne, żeby wybrany klosz delikatnie rozpraszał światło. W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzi się ciepła barwa światła między 3000–4000 K. Zimna barwa będzie zbyt męcząca dla dziecka. Dobrym rozwiązaniem będą również lampy z możliwością regulacji oświetlenia. Intensywność światła będzie można wówczas dostosować do naszych potrzeb.
Oświetlenie punktowe ma za zadanie oświetlać konkretne strefy. Może to być okolica łóżeczka, gdy będziesz czytać dziecku książkę czy je przewijać. Dla nieco starszego dziecko niezbędna będzie również lampka przy biurku. W przypadku oświetlenia punktowego zwracaj uwagę na możliwość regulacji kąta padania światła. Z kolei zadaniem oświetlenia dekoracyjnego jest dodanie przytulności. Mogą to być lampki nocne, wiszące lampki czy girlandy.

Bezpieczeństwo w pokoju dziecięcym – na co zwrócić uwagę?

Meble w pokoju dziecka w pierwszej kolejności powinny być solidnie wykonane oraz stabilne. Dzieci są bardzo ciekawe świata, dlatego nieodpowiednio przymocowany regał czy lustro mogą stanowić potencjalne źródło niebezpiecznych sytuacji. Meble nie powinny mieć kanciastych rogów – dziecko w wirze zabawy może rozpędzone wpaść w taki mebel i nieszczęście gotowe. Warto zwrócić również uwagę na odpowiedni rozmiar mebli. Dziecko nie powinno mieć problemów z wejściem na swoje łóżko, zgodnie z tą samą zasadą biurko nie powinno być usytuowane zbyt wysoko – tutaj rozwiązaniem może być regulowany fotel. Unikaj również otwartych półek, z których łatwo coś niepostrzeżenie zrzucić.
Podłoga nie powinna być zbyt śliska, a tworzywo, z którego jest wykonana, powinno być odpowiednio miękkie – najlepiej sprawdzą się panele lub drewno. Można też rozważyć montaż mat antypoślizgowych czy po prostu położenie dywanu.
Pamiętaj, żeby wszystkie gniazdka w domu (nie tylko w pokoju dziecka) zabezpieczyć odpowiednimi zaślepkami. Przewody elektryczne również nie powinny być w zasięgu dziecka – należy je ukryć tak, żeby maluch nie miał do nich dostępu. Okna w pokoju powinny być wyposażone w blokady uniemożliwiające dziecku ich otwarcie. Warto również dodać, że ściany należy malować farbami pozbawionymi toksycznych substancji.

Jak zmieniać pokój dziecka wraz z jego wiekiem? Uniwersalne rozwiązania

Warto postawić na neutralną bazę w postaci kolorów takich jak beże, biele czy szarości. Unikniesz w ten sposób częstej potrzeby przemalowywania ścian. Do białej ściany można dopasować w zasadzie każdy rodzaj mebli czy dekoracji.
Warto również postawić na łóżko z regulacją długości. Dzieci jak to dzieci – cały czas rosną. I tak, jeżeli kupno nowego ubrania nie zrujnuje portfela rodziców, to częsta wymiana łóżka już tak. Łóżko z regulowaną długością będzie „rosnąć” razem z pociechą. Podobne rozwiązanie znajdziesz w przypadku biurek z regulowanym blatem. W przypadku szaf dobrze sprawdzą się rozwiązania modułowe, które można z czasem rozbudowywać.
Inne ciekawe rozwiązana to np. komoda z przewijakiem, który można zdemontować w momencie, gdy dziecko wyrośnie z pieluch. Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie również łóżeczko o regulowanej wysokości materaca, które później można przekształcić w tapczaniki lub sofę.

Strefy w pokoju dziecięcym – jak funkcjonalnie podzielić przestrzeń w pokoju dziecka?

Przestrzeń w pokoju dziecka powinna być podzielona na trzy główne strefy: strefę nauki, zabawy oraz odpoczynku. Taki podział sprawdzi się bez względu na to, czy dziecko ma dopiero kilka miesięcy, czy kilka lat. Strefa odpoczynku powinna zawierać wygodne łóżko, dostosowane do wieku dziecka – wykorzystaj jedno z praktycznych rozwiązań, które opisywaliśmy wyżej. Strefa zabawy powinna gwarantować swobodę ruchów. Najlepiej na środku pokoju rozłożyć miękki dywan, na którym dziecko będzie mogło bawić się zabawkami. W strefie nauki nie może zabraknąć ergonomicznych krzesła oraz biurka, które będzie rosło razem z dzieckiem. Wydzielenie specjalne strefy nauki odpowiednio wcześnie pozwoli na wyrobienie odpowiednich nawyków – oczywiście nie musi być to w pierwszych miesiącach życia.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.