Data modyfikacji:

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Pokój dziecka bywa jego małym królestwem – miejscem zabaw, snu, nauki i marzeń. Jego wystrój ma ogromny wpływ na to, jak dziecko czuje się we własnym domu, czy chętnie wraca do niego ze szkoły i czy ochoczo zaprasza kolegów i koleżanki do siebie. Wystrój pokoju dziecka to także kwestia estetyki, praktyczności i wygody. Jak pogodzić własne upodobania z dziecięcymi potrzebami? Jak urządzić pokój dziecięcy?

Stwórz ponadczasową bazę

Aranżacja wnętrz, remonty i przemeblowania to duży wydatek, którego większość osób wolałaby uniknąć. By stworzyć dla dziecka wygodną przestrzeń na długie lata, warto postawić na ponadczasową bazę, którą będzie można jedynie modyfikować, uzupełniać i odświeżać za pomocą dodatków, drobnych elementów, tekstyliów i zabawek.

Ponadczasową bazę w dziecięcym pokoju tworzą nie tylko meble, ale także ściany i podłoga. Zamiast wybierać krzykliwą wykładzinę z nadrukiem samochodzików, lepiej postawić na panele podłogowe w neutralnym kolorze i niewielki dywan o krótkim włosiu. Ściany lepiej pomalować niż wytapetować (zmiany i odświeżanie będą łatwiejsze) i to najlepiej za pomocą specjalnej farby, którą można myć i szorować.

Niech pokój dziecka "rośnie" razem z nim

Nie chodzi bynajmniej o faktyczne powiększanie dziecięcej przestrzeni, ale o dopasowywanie wystroju wnętrza do aktualnych potrzeb dziecka. Gdy na świat przychodzi niemowlę, nie trzeba od razu kupować biurka szkolnego – na to przyjdzie czas za kilka lat. Dobrym pomysłem jest stosowanie mebli, które można modyfikować – na przykład łóżek dziecięcych, które można wydłużać (oczywiście do określonego wymiaru) tak, by pasowały do aktualnego wzrostu dziecka. Nie można zapominać także o dodatkach, kolorach i detalach – dziecko w wieku szkolnym może wstydzić się przed kolegami lub koleżankami zbyt dziecinnego pokoju. Pomieszczenie warto również wyposażyć w stoliki dla dzieci i odpowiednie krzesełka dla dziecka

Znajdź miejsce i sposób na multimedia i elektronikę

Dzieci o wiele szybciej obcują dziś z urządzeniami elektronicznymi, komputerami, telefonami i telewizją, niż życzyliby sobie tego niektórzy rodzice. Zamiast traktować komputer lub telewizor w charakterze potencjalnego zagrożenia i przedmiotu, który odciąga dziecko od nauki, warto spróbować znaleźć sensowny kompromis pomiędzy nauką, zabawą, korzystaniem z telewizji, komputera czy konsoli do gier.

W pokoju dziecka może, choć nie musi, znajdować się komputer osobisty lub laptop, a nawet telewizor. To, jaki TV odbiornik sprawdzi się najlepiej, zależy od dostępnego miejsca. Dobrym pomysłem okazują się stosunkowo niewielkie telewizory do zawieszenia na ścianie.

Ładny wystrój i… ładny zapach budują domową atmosferę

Choć ideałem byłaby sytuacja, gdy w domu unosi się aromat świeżo upieczonego ciasta lub gorącej, korzennej herbaty, gdy za oknem robi się chłodno, to jednak dobrze wiemy, że domowe aromaty są nietrwałe, a nieustanne pieczenie ciast jest po prostu niemożliwe. Zamiast sięgać po sztuczne aromaty do wnętrz, które potrafią przyprawić o ból głowy i nie są szczególnie polecane przez lekarzy, można pomyśleć o ekologicznych, domowych i sklepowych sposobach na pachnące wnętrza.

Jednym z niezawodnych rozwiązań, które można zastosować zarówno w salonie, garderobie, jak i w pokoju dziecka, są saszetki zapachowe. Można kupić je w sklepach albo zrobić samodzielnie. Wypełnieniem mogą być suszone kwiaty lawendy albo laski cynamonu, goździki i suszone plasterki pomarańczy. Taki wsad należy umieścić w płóciennym woreczku i gotowe. Saszetki aromatyzują niewielką przestrzeń – na przykład szafę lub szufladę.

Wiele osób ceni aromatyzowane olejki i świece zapachowe, ale nie każdy produkt tego typu jest bezpieczny w użytkowaniu, gdy w domu przebywa małe dziecko. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o ryzyko poparzenia się, ale także o skład chemiczny olejków i świec, który często pozostawia wiele do życzenia. Jeśli zależy nam na zdrowiu i komforcie wszystkich domowników, nie musimy rezygnować z otulania się pięknym aromatem, ale powinniśmy wybierać produkty ekologiczne. Świetnym przykładem takiego produktu jest Yankee Candle. Co to jest Yankee Candle? To chyba najpopularniejsze woski i świece ekologiczne, które wytwarza się wyłącznie z naturalnych i bezpiecznych składników, a które charakteryzuje niezwykle przyjemny zapach. Co ciekawe, marka ta oferuje nie tylko produkty do użytku domowego, ale nawet ekologiczne zapachy do samochodu!

Urządzanie pokoju dziecka, a raczej dopasowywanie domowych wnętrz do potrzeb zmieniającej się i powiększającej się rodziny bywa trudne, kosztowne i pełne dylematów. Nie zawsze mamy dość miejsca, by każdy miał swój oddzielny pokój, ale warto stworzyć każdemu domownikowi, nawet temu najmłodszemu, choć odrobinę prywatnej przestrzeni.

Autor: Adrian Olszewski