Data modyfikacji:

Jak urządzić sypialnię? Pomysły, aranżacje i inspiracje

Chcesz się wyspać? Zaaranżuj przytulną sypialnię. Wystrój pomieszczenia ma ogromny wpływ nie tylko na twoje samopoczucie, ale też na jakość snu. Zadbaj zatem o odpowiednie meble do sypialni, klimatyczne dodatki i nastrojowe oświetlenie sypialni, aby każdego ranka budzić się wypoczętym i pełnym energii.
Urządzanie sypialni to niełatwe zadanie. To właśnie w tym pomieszczeniu regenerujesz cię po dniu pełnym obowiązków i ładujesz baterie na kolejną dobę.

Wygodne łóżko to jednak za mało, żebyś w pomieszczeniu czuł się błogo i spał jak suseł. Cała aranżacja sypialni powinna sprzyjać odpoczynkowi i wręcz zapraszać do chwili relaksu. Sprawdź zatem jak dobrać odpowiednią kolorystykę, meble do sypialni oraz dekoracje, dzięki którym wnętrze stanie się idealnym miejscem do odpoczynku.

Jakie meble do sypialni i dodatki?

Aby naprawdę spać jak suseł, musisz zadbać o to, aby aranżacja wnętrza dobrze wpływała na twoje samopoczucie. Jak to zrobić? Zacznij od podstaw, czyli od mebli do sypialni. Łóżko, stoliki nocne, szafa, może jeszcze wygodny fotel – to podstawa aranżacji sypialni, nad którą nie trzeba się specjalnie rozwodzić. Warto jednak poświęcić chwilę meblom i sprzętom, których w sypialni być nie powinno.

Czytaj również: Sypialnia dla dwojga

Zacznijmy od telewizora. Lubisz zasypiać przy kolejnym odcinku ulubionego serialu lub podczas seansu filmowego? Niestety, mam złą wiadomość. Jak każde urządzenie elektroniczne telewizor wytwarza pole elektromagnetyczne. Powoduje ono bóle głowy oraz bezsenność, a migający ekran niekorzystnie wpływa na wzrok. Nie brzmi to jak przepis na zdrowy sen, prawda?

Kolejnym elementem wystroju, który lepiej wykluczyć z aranżacji sypialni, a który niestety często do niej trafia, jest biurko. Mebel, przy którym odpisujesz na maile lub po godzinach odkopujesz się z biurowych zaległości, będzie ci stale przypominało o pracy i tym, co masz jeszcze do zrobienia. Nie wpłynie to zbyt dobrze na zachowanie odpowiedniego balansu między życiem prywatnym a zawodowym, nieprawdaż?

W takim przypadku wciąż będziesz jedną nogą w pracy, a drugą już w swoim czasie wolnym. Dlatego pośród mebli do sypialni, które uwzględnisz w aranżacji pomieszczenia, zdecydowanie nie powinno być biurka.

Jakie kolory do sypialni?

Barwy mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Jedne mogą pobudzać nas do działania, inne z kolei koić nerwy. W aranżacji sypialni najlepiej sprawdzą się kolory o działaniu uspokajającym – dzięki nim w pomieszczeniu zapanuje atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi.

Jakie barwy wybrać zatem do sypialni? Postaw na jasne kolory – biel, beż i jasny błękit i szarość sprawią, że pomieszczenie będzie jasne i przyjemne. Barwy te są również neutralne to znaczy, że będą dobrym tłem dla innych kolorów zastosowanych w aranżacji wnętrza. W ten sposób uzyskasz zatem nie tylko wystrój, który pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie, ale też dodatkowo ułatwisz sobie wykończenie całej stylizacji.

Te stonowane barwy powinny dominować w pomieszczeniu, czyli najlepszym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian farbą w białym, szarym czy beżowym kolorze. Na więcej kolorystycznego szaleństwa możesz pozwolić sobie dobierając meble do sypialni oraz dodatki.

Tekstylia w

Aranżacja sypialni powinna być przede wszystkim przytulna, aby po ciężkim dniu z przyjemnością położyć się do łóżka i oddać lekturze ciekawej książki. Nic tak nie pomoże wykreować przytulnej atmosfery w pomieszczeniu, jak tekstylia.

Dekoracyjne poduszki, dodatkowe pledy i koce oraz zasłony i firanki – tych elementów wystroju nie powinno zabraknąć w pomieszczeniu. Zapewnią ci one nie tylko większą wygodę i komfort, ale też będą stanowić dodatkową dekorację. Poduszki i pledy możesz układać na łóżku lub przechowywać w ozdobnych drucianych koszach. Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie jest niezwykle modne i charakterystyczne dla aranżacji utrzymanych w stylu skandynawskim.

Dobierając tekstylia do sypialni możesz pozwolić sobie na większa swobodę kolorystyczną, niż w przypadku barw wiodących. Będą to ciekawe akcenty, dzięki którym aranżacja sypialni stanie się ciekawsza. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar - 3 dodatkowe kolory w pełni wystarczą.

Oświetlenie sypialni

Pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę, że oświetlenie ma ogromny wpływ na nastój, jaki panuje w pomieszczeniu. Jednak atmosferę w sypialni możesz kreować nie tylko za pomocą ciepłego blasku świec, ale też poprzez oświetlenie dodatkowe.

Na dobrze zaplanowane oświetlenie sypialni powinno składać się kilka punktów świetlnych, czyli oświetlenia głównego zlokalizowanego przy suficie, oświetlenia bocznego umieszczonego w pobliżu łóżka, a także oświetlenia dekoracyjnego. Na nastrój panujący w pomieszczeniu wpływ mają przede wszystkim dwa ostatnie, czyli oświetlenie sypialni boczne i dekoracyjne.

Lampki nocne lub kinkiety zlokalizowane przy łóżku powinny emitować na tyle jasne światło, abyś mógł swobodnie czytać w łóżku. Pamiętaj jednak, aby dobierać świetlówki o ciepłej temperaturze barwowej, które sprawią wrażenie przytulności. Z kolei oświetlenie dekoracyjne służy właśnie budowaniu nastroju. Świetnym rozwiązaniem będą girlandy lampek, które możesz zawiesić np. na karniszu, meblach lub umieścić w szklanym pojemniku.

Dodatki w przytulnej sypialni

Każdy, kto wykańczał swoje własne mieszkanie wie doskonale, że aranżacyjny diabeł tkwi w szczegółach. Już zastosowanie dekoracyjnego oświetlenia sypialni ciekawie urozmaici stylizację pomieszczenia, ale to nie wystarczy. Dodaj także ciekawe dekoracje. Np. świetnym pomysłem będzie galeria ścienna. Możesz wykorzystać w niej grafiki, plakaty lub swoje własne zdjęcia.

Pamiętaj jednak, aby wszystkie wydruki łączył motyw przewodni, dzięki czemu całość będzie się świetnie komponować.  Uwzględnij również ciekawe lampiony i świeczniki, które będą także dodatkowym oświetleniem sypialni. Ponadto stawiaj na naturalne materiały takie jak drewno, wiklina, trawa morska, len czy bawełna – ich zastosowanie sprawi, ze pomieszczenie będzie przytulne i przyjazne.

Czytaj również: Męska sypialnia. Jakie kolory?

Autor: Kamila Zalińska-Woźny