Data publikacji:

Wirówka do prania: jaką wybrać? Co warto wiedzieć o wirówkach do prania?

Pięćdziesiąt lat temu wirówka do prania była w naszym kraju szczytem domowej technologii sprzętu AGD. Pralki wirnikowe, takie jak popularna Frania, odeszły jednak z czasem do lamusa i zostały zastąpione przez modele bębnowe. Urządzenia te nie znikły jednak z rynku oraz cały czas znajdują swoje zastosowanie. Co powinniśmy więc wiedzieć o wirówkach do prania?

pranie

Pierwsze domowe pralki wirowe pojawiły w sprzedaży na początku XX wieku, choć zasada ich działania znana była znacznie wcześniej, bowiem większe egzemplarze tych urządzeń były wykorzystywane w fabrykach, np. do farbowania tkanin. Konstrukcja tych urządzeń jest niezwykle prosta i opiera się w sumie tylko na kilku elementach, dzięki czemu bardzo szybko się upowszechniły dzięki masowej produkcji.

Przez kilkadziesiąt lat były one jednymi maszynami piorącymi na rynku. W naszym kraju zyskały kultowy status dzięki urządzeniom o nazwie Frania, które dzięki popularności stały się wręcz ich synonimem. Dziś wirówka do prania jest rzadkim widokiem w domach. Zastąpiły ją bardziej skomplikowane pralki bębnowe, które dysponują znacznie większymi możliwościami technicznymi. Nie oznacza to jednak, że straciła już swoje wszystkie zastosowania. Sprawdźmy, jakie ma zalety.

Budowa wirówki do prania

Konstrukcja wirówki do prania jest bardzo prosta. W swojej najprostszej formie składa się z ładowanego od góry okrągłego pojemnika na odzież. Pod nim umieszczony jest silnik elektryczny z wirnikiem, który obraca się w środku metalowego kosza, wprawiając w ruch wodę z detergentem i brudne ubrania.

Wirówka do prania - zalety

Podstawową zaletą wirówek do prania są ich niewielkie rozmiary. Najmniejsze modele ustawimy bez problemu na szafce, ponieważ są nie tylko dość lekkie, ale również bardzo wąskie (szerokość niewiele ponad 30 centymetrów). Ich pojemność sięga maksymalnie do około 5-6 kilogramów.

Urządzenia tego typu mogą równie dobrze jedynie wspierać zwykłą pralkę. Wirówka do bielizny jest np. jednym z takich zastosowań. Sprzęt wykorzystujemy wówczas tylko po to, by szybko wyprać kilka najbardziej niezbędnych rzeczy, oszczędzając czas, wodę i energię na uruchomienie zwykłej pralki.

Nieskomplikowana budowa sprzętu obniża prawdopodobieństwo jego uszkodzenia. Ewentualna naprawa nie powinna również sprawiać problemów. Jeżeli się nie powiedzie, wymiana niedziałającego modelu nie jest droga, bowiem ceny średnio nie przekraczają 500 złotych, choć za najbardziej kompleksowe urządzenia z dwoma koszami zapłacimy więcej.

Jaką wirówkę do prania wybrać?

Jeżeli chcemy, by wirówka zastępowała zwykłą pralkę, na przykład z powodu zbyt małej łazienki, sięgamy zazwyczaj po najbardziej pojemne urządzenia, które powinny zaspokoić potrzeby jednej lub dwóch osób. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje sprzętu, takie jak np. podgrzewanie wody, wiele trybów pracy oraz regulację obrotów wirnika.

Wirówki są też częstym widokiem w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci wodociągowej, takich jak działki, pola kempingowe, domy letniskowe czy jachty. W miejscach tych kupujemy mniejsze i mniej skomplikowane wirówki, ponieważ nie pierzemy tam zbyt dużej ilości ubrań, a wodę do urządzenia trzeba ręcznie wlewać oraz podgrzewać. Rozmiary te ułatwiają też transport i przechowywanie.

Autor: Redakcja Wnętrza ze smakiem