Data modyfikacji:

Wnętrzarskie hygge, czyli jak zaaranżować przyjazne mieszkanie

Jaki jest duński sposób na szczęście? To hygge, czyli filozofia czerpania radości z życia, oparta o drobne przyjemności. Obywatele jednego z najszczęśliwszych państw na świecie muszą naprawdę wiedzieć co jest dla nich dobre, bo hygge wykracza już daleko poza granice Danii. Jeśli chcesz, aby w twoim życiu zapanowała idea duńskiego szczęścia, zacznij od aranżacji swojego mieszkania. Bo wnętrzarskie hygge to świetny sposób nie tylko na relaks, ale też na piękne mieszkanie.

Czy wiesz, że wedle raportu przygotowywanego pod nadzorem ONZ Dania jest jednym z najszczęśliwszych krajów świata? W corocznym zestawieniu porównującym satysfakcję z życia w różnych państwach świata, Dania regularnie zajmuje czołowe miejsca. W 2017 roku wyprzedziła ją jedynie Norwegia. Jaki jest zatem duński przepis na szczęśliwe życie? To hygge. Pod tym enigmatycznym słowem kryje się cała filozofia podejścia do życia oraz kształtowania swoich relacji z otoczeniem. To po prostu nieśpieszne spędzanie czasu i relaks w miłym otoczeniu oraz w przyjaznej atmosferze. Jak stworzyć hygge w swoim życiu? Zacznij od mieszkania. Oto krótki przepis na wnętrzarskie hygge.

Rytuał odpoczywania

Hygge nie ma żadnej jednoznacznej definicji. Pod tym słowem kryje się wiele odcieni szczęścia i spokoju. Jedno jest jednak pewne – z hygge nierozerwalnie związany jest odpoczynek. A gdzie odpoczywa nam się najlepiej? We domu oczywiście. Dlatego jeśli chcesz we własnych czterech kątach zasmakować czym naprawdę jest duńskie hygge, wygospodaruj komfortowe miejsce do wypoczynku.

To może być gdziekolwiek w twoim mieszkaniu – wygodny fotel, bujak ustawiony przy kominku, sofa lub łóżko. Nieważne, gdzie będziesz odpoczywać, ważne abyś w tym miejscu czuł się świetnie. Uwzględnij zatem w aranżacji wnętrz miejsce dla własnej strefy komfortu. Odpoczywaj tam, gdzie czujesz się najlepiej, zadbaj o wygodne siedzisko i ciesz się tym, co niesie z sobą moment hygge – cokolwiek by to nie było.

Hygge, czyli ciepło, wygodnie i bezpiecznie

W aranżacji wnętrz, w których najczęściej odpoczywasz, czyli w salonie czy w sypialni, bardzo ważne są domowe tekstylia. Poduszki dekoracyjne, koce i pledy pozwalają rozsiąść się wygodnie i ciepło otulić. Czy jest lepszy sposób na odpoczynek? Dlatego w twoim mieszkaniu urządzonym wedle zasad hygge, nie może zabraknąć takich elementów wystroju pomieszczeń, jak poduszki i koce.

Co więcej, takie tekstylia wyglądają świetnie nie tylko ułożone na kanapie czy łóżku. Możesz przechowywać je w szalenie modnych drucianych koszach i w ten sposób zyskasz efektowny dodatek do aranżacji wnętrza.

Jak smakuje hygge?

Szczęście na duńską modłę opiera się na celebrowaniu małych przyjemności. Herbata z miodem i cytryną, domowe ciastka lub szarlotka zawsze smakują świetnie, ale musisz pamiętać, że jemy również oczami. Dlatego właśnie aranżacja wnętrz oparta o ideę hygge powinna uwzględniać piękną zastawę. Dobierz zatem efektowne talerzyki, filiżanki oraz kubki. Rozkoszowanie się smakiem domowego ciasta oraz popołudniowej kawy będzie jeszcze przyjemniejsze, niż gdybyś używał zwykłej, codziennej zastawy.

Pamiętaj też, że nic tak nie ociepla aranżacji wnętrza, jak tego typu dekoracje. Swoje kubki, miseczki czy talerzyki możesz wyeksponować na półkach w kuchni. W ten sposób sprawisz, że wystrój pomieszczeń stanie się jeszcze bardziej przytulny, a w efekcie jeszcze bardziej hygge.

Chwila hygge, czyli nastrój

Aranżacja wnętrz to trudna układanka. Wystrój pomieszczeń musi spełniać podstawowe funkcje użytkowe, jednak w tym stylizacyjnym szaleństwie nie można poddawać się rygorowi funkcjonalności. Tym bardziej, jeśli chcesz zakosztować odrobinę hygge. Dlatego właśnie aranżacja wnętrz powinna uwzględniać nastrojowe dodatki, czyli przede wszystkim świece, lampiony oraz latarenki. Wystrój pomieszczeń zyska w ten sposób wiele ciekawych akcentów, a uzyskany nastrój będzie kwintesencją duńskiego hygge.

Możesz je dowolnie rozstawiać w swoim mieszkaniu. Stawiaj na świece zapachowe, które będą cieszyć cię nie tylko ciepłym blaskiem ognia, ale też wyjątkowym aromatem. To też świetny sposób na to, aby rozświetlić mieszkanie. Dzięki temu aranżacja wnętrz nawet w skąpym w świało dzienne okresie jesienno-zimowym, będzie odrobinę jaśniejsza i bardziej optymistyczna.

Zwolnij, wrzuć na luz

Jak już wspominałam, hygge to duński sposób na odpoczynek. Relaks dla ciała i umysłu. Najlepszymi towarzyszami takich błogich godzin będą oczywiście nastrojowa muzyka oraz ciekawa książka. Dlatego elementy wystroju pomieszczeń, w których będziesz odpoczywać, powinny sprzyjać wygodnemu słuchaniu muzyki oraz czytaniu książek. Zatem w pobliżu sofy czy fotela ustaw stolik pomocniczy wraz z lampką biurkową. W pobliżu umieść laptop, który będzie odtwarzał muzykę lub dobierz głośniki do smartfona i ciesz się błogim odpoczynkiem.

Wystrój pomieszczeń zgodnie z filozofią hygge to dopiero połowa sukcesu. Jeśli naprawdę chcesz się poczuć błogo i spokojnie na co dzień tak, jak robią to Duńczycy, zadbaj o pozytywne nastawienie. Doceniaj te drobne gesty i detale, które spotykają cię codziennie. Może się bowiem okazać, że nawet pijąc herbatę w starym wyszczerbionym kubku, poczujesz czym tak naprawdę jest to duńskie hygge.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny